Skocz do zawartości

Ograniczanie apertury w newtonie


Piort

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Pytanie dotyczy obserwacji przez telskop Newtona bez zdejmowania dekla zasłaniającego lustro (200mm) - zdejmując natomiast małe wieczko na tym deklu o średnicy 5cm.

 

Obraz jest wtedy naturalnie znacznie ciemniejszy, nabiera kontrastu...

1. Zastanawia mnie tylko kwestia czy wtedy jest wykożystywana pełna apetrura (200mm) czy może nie można tego tak porównywać. Zauważyłem że każdy ciasny układ podójny lepiej wygląda z tą "przesłoną" niż bez niej.

 

2. Czy zdolność rozdzielcza się obniża czy pozostaje taka sama ?

 

3. Jakie są jeszcze "za" i "przeciw" stosowania takiego rozwiązania ?

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To rozwiązanie teoretycznie zmniejsza rozdzielczość poprzez zmniejszenie do 50mm średnicy czynnej teleskopu ale w praktyce może ją praktycznie zwiększyć w przypadku teleskopu np źle skolimowanego lub o kiepskiej optyce z aberracją sferyczną :Salut:

Zwykle ten otworek stosuje się do filtrów słonecznych lub do zmniejszenia jaśności obrazu Słońca przy projekcji okularowej na ekran B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy braku błędów optycznych (czyli idealnej jakości optyki) zdolność rozdzielcza jest proporcjonalna do apertury czyli do średnicy czynnej lustra.

Przy niedoskonałościach optyki - zmniejszenie apertury polepsza ostrość kosztem jasności. To jest podobnie jak w obiektywach aparatów fotograficznych - przy pełnym otworze w słabszych obiektywach - nieostrości na brzegach, winietowanie, dystorsja, przy przysłonięciu o 2-3 stopnie przysłony - obraz znacznie ostrzejszy i mniejsze aberracje geometryczne.

Zbyt silne przesłonięcie znowu pogarsza ostrość wskutek zjawiska dyfrakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ten otworek także znacznie zmniejsza podatność teleskopu na kiepski seeing co też może dawać wzrost rozdzielczśsci całegu układu przy kiepskiej i turbulentnej pogodzie :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten otworek także znacznie zmniejsza podatność teleskopu na kiepski seeing co też może dawać wzrost rozdzielczśsci całegu układu przy kiepskiej i turbulentnej pogodzie  :burza:

 

W sumie - przysłonięcie obiektywu odcina skośne promienie, jakiekolwiej jest ich pochodzenie. Pożyteczne - pochodzące od przedmiotu - co zmniejsza jasność obrazu, ale za to dla promieni bliskich osi optycznej wszystkie aberracje są najmniejsze, stąd to lecznicze działanie w słabej optyce. Również rozpraszane przez jakieś wstrętne niejednorodności atmosfery - które zmniejszałyby kontrast zaświetlając obraz.

Zły seeing jest rezultatem jakby soczewkowania przez niejednorodne powietrze więc w mniejszej aperturze zmniejszy się ilość tych wrednych pseudosoczewek więc i obraz będzie mniej wypaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Zły seeing jest rezultatem jakby soczewkowania przez niejednorodne powietrze więc w mniejszej aperturze zmniejszy się ilość tych wrednych pseudosoczewek więc i obraz będzie mniej wypaczony.

(...)

 

??? Czy moglbys wyjasnic? Przecie soczewki w atmosferze maja od kilkudzesieciu metrow do kilku kilometrow srednicy i sa na roznych wysokosciach. Jakim cudem zmiejszenie przeswitu teleskopu wplynie na ilosc "powietrznych soczewek" przez ktore przechodzi swiatlo od obiektu do lustra. Albo ja jestem w kompletnym bledzie albo cos palnales.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? Czy moglbys wyjasnic? Przecie soczewki w atmosferze maja od kilkudzesieciu metrow do kilku kilometrow srednicy i sa na roznych wysokosciach. Jakim cudem zmiejszenie przeswitu teleskopu wplynie na ilosc "powietrznych soczewek" przez ktore przechodzi swiatlo od obiektu do lustra. Albo ja jestem w kompletnym bledzie albo cos palnales.

Turbulentne i niejednorodne powietrze na tyle zakłóca optyczną drogę promieni że sumaryczny spadek ostrości niweluje zysk rozdzielczości z większej atmosfery.

To co napisalem to JAKOŚCIOWA a nie ILOŚCIOWA próba objaśnienia, dlaczego mniejsza apertura poprawia obraz przy złym seeingu. Nie podejmuję się ocenić to ilościowo. Poprostu mniejszy otwór obetnie sporo odkształconych promieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze od początku . 200 mm lustro jest przysłonięte i masz tylko otwór w środku 50 mm ? Większość wpadającego przez ten otwór światła rozpraszana jest na lusterku wtórnym . Jak w danym powiększeniu masz obraz za jasny to stosuj szary filtr . Nie zmniejsza rozdzielczości . Wydaje mi się , że do nocnych obserwacji minimalny otwór to 100 mm . Jak masz obraz nieostry to zobacz - kolimacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór ma 5 cm i znajduje się z boku dekla zasłaniajacego wlot tubusa. tak jakbyś umieścił małe koło w dużym tuż przy jego krawędzi. Jak już wspominałem - mam wtedy obraz osrzejszy i mogę wyraźniej rozdzielać gwiazdy (1,5'' jak dotąd). Przy takim rozwiązaniu światło nie napotyka na żadne przeszkody w postaci lusterka wtórnego czy pałąka podtrzymującego owe - gwiazdy nie mają tych charakterystycznych igiełek w kształcie krzyża.

 

Muszę coś zrobić z kolimacją bo nie po to kupiłem przecież 200mm lustro aby ożystać przy nim z przysłony!!!!

 

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki otworek w dekielku, zakleiłem go folią Baadera (bo to jest w tym celu pomyślane) ale i tak Słońce obserwuję pełnoaperturowym filtrem.

Może jeszcze księżyc by można - żeby mniej raził. Ale skoro zakleiłem to nie widzę Księżyca.

Zastanawiam się czy przy złej kolimacji dobry byłby obraz przez tę "dziurkę". No, może trochę lepszy...

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy są problemy to podstawą jest ponowna poprawna kolimacjia . Gdy to nie pomoże to należałoby sprawdzić lustro na nożu Fucolta . Może masz za mocmo przymocowane lustra . Gdy lustro pokaże ,że coś z nim nie tak to można przysłonić felerne powierzchnie . gdy przyjdzie czas to można dać do parabolizacji i aliminizacji . Jak masz telep na gwarancji , a kolimacja nie pomoże to sprzedawca ma obowiązek tym się zająć . Silnie świecące gwiazdy będą rozpływać się w kształcie krzyża przy pająku z 4 prętów . Przy 3 prętowym mamy 6 smug .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj obraz jakiejś ciasnej pary, około 1" z przysłoną i bez, wtedy zobaczysz jak wpływa na obraz zastosowanie przysłony. Podwójne powyżej 2,5" będą widoczne zarówno z przysłoną jak i bez.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.