Skocz do zawartości

Dwa filtry Explore Scientific UHC 2" - tożsame ???


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy filtr  ze strony Astroshop.eu 

 

https://www.astroshop.eu/filters/nebulae-filters/uhc-filters/15_15_30_15/m,Explore-Scientific

 

Cena  75 euro  -   końcówka oznaczenia na filtrze  ...S/N 0295

 

Drugi filtr , ze strony firmy Explore Scientific :

 

https://explorescientificusa.com/collections/nebula-filters/products/uhc-nebula-filter-2-0-inch

 

Cena  120 euro !!! , koncówka oznaczenia taka sama  - S/N 0295

 

Identyczne pudełka zapewne też certyfikaty .   NO, ALE ZASADNICZA ROZNICA W CENIE !!!

 

Zeby było ciekawiej , jestem w posiadaniu takiego filtru, ALE MA OZNACZENIE S/N 2375 , identyczne pudełko , ale na jego spodzie Made in China !

 

Nie jest to tak, że zdecydowanie droższy, bo 120 euro , jest produkowany w USA  - a ten tani 75 euro to gorsza wersja produkowana przez Chińczyków ?

Ale dlaczego podszywają się oznaczeniem pod  ... S/N 0295 ???

 

Qui pro quo !   :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś na 100% pewien czy napewno produkują je w USA?

...bo bardzo w to wątpię, że tak jest.

 

Raczej poprostu lepsze sorty idą na bogatsze kraje. Gorsze na biedniejsze, a najgorsze na OEM czyli bez brandu.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak jest - ale i tak to jest "granda banda " .  Jesteśmy Trzecim Swiatem dla Astroshopu, TS i innych sprzedawców w Europie !!!

Jeszcze popatrzę na szanującą się Anglię - ale i tam chyba nic nowego : też będzie napis  ... S/N 0295  . Ale może coś wywnioskuję przynajmniej po cenie.

Przecież 120 i 75 to  szalona różnica ! Miała by się odzwierciedlić w jakości filtru ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, by firma stojąca za marką z jakimiś ambicjami pozwalała sobie na sprzedaż gorszych produktów pod swoim logo. ES, o ile wiem, nie ma swoich własnych fabryk, a jedynie zleca wykonanie filtrów o zadanych parametrach. Gorszych po prostu nie kupi od fabryki. A gdyby przypadkiem miał oprócz tych spełniających wymagania jeszcze jakieś wyraźnie lepsze, bo raczej by wolał je wypuścić na rynek jako produkt premium o wyższej cenie i innej nazwie.

Co do samych różnic w cenie. Byloby podejrzane, gdyby różnice były kilkukrotne, natomiast takie, jakie podałeś to normalna rzecz. Zwłaszcza gdy porównujesz sklepy zlokalizowane na różnych kontynentach.

 

Jak chcesz zobaczyć drakońską różnicę cen to ceneo sprawdź obiektyw Yongnuo 100mm z mocowaniem Canona. Ceny wynoszą od 800 do 5400 zł, a mnie w AliExpress kosztował 405 zł.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA praktycznie wszystko jest tańsze od  Europy - myślę o astro sprzęcie . W tym linku ,który podałem w górnym prawym rogu można

sobie kliknąć na cene w dolarach . Skoro jednak w tej Hameryce jest ten filtr znacznie droższy, niż w Europie - coś to przecież znaczy - nie ?

W/g mnie nie są tożsame ze sprzedawanymi w Europie. A nawet w  GBR , bo :

 

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/explore-scientific-uhc-nebula-filter-2.html

 

A w dodatku, jest tam oznaczenie model 0310210  . To ja mam na swoim to samo, tylko jeszcze napis Made in China !!!

Więc GBR też Trzeci Swiat ?  Nonsensy !

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie więszkość sprzętu astrofoto, elektroniki czy chemii pochodzi z Chin. W Europie mamy całkiem niskie cła, toteż opłaca się importować z kraju środka. Trump wprowadził dość zaporowe cła, toteż bardziej opłaca sie promować markę MadeInUSA.

Dlaczego w Stanach jest taniej, bo jest więksy obrót. Jak sprzedajesz więcej to zamawiasz hurtem: niższe koszty transportu, niżśsze koszty odprawy, rabat producenta od wolumenu sprzedażowego. Podobnie działa to z dealerami samochodów. Taniej kupisz auto u "ruchliwego" dealera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło , ciepło - coraz cieplej !

 

Wyjaśnia mi się sprawa droższych filtrów w USA ( mimo że jest tam zwykle raczej taniej, niż w Europie )  .

Otóż filtr ES UHC  z linku amerykańskiego ma tylko jeden peak  - na 488 nm , czyli w emisji OIII

Natomiast filtry sprzedawane w różnych sklepach w Europie mają 2 peaki  - szczyty . Na OIII 490 nm i na lini wodoru 670 nm .

 

Dokładnie to opisał świetny ( ale ciężki w kontaktach z powodu jakiejś maniakalnej podejrzliwości ) czeski  producent wysokiej jakości optyki

na swoich stronach ATC Astro Telescope Company a.s

 

Najpierw więc czeski opis  ze strony,  łatwiej mi się potem tłumaczy na "nasze " :

 

http://www.atc-astro.eu/eshop/explore-scientific-2-uhc-filtr-mlhovinovy.html

 

"

EXPLORE SCIENTIFIC 2" UHC filtr mlhovinový. Vysoce kvalitní úzkopásmový UHC filtr. Ponechává pouze emisní čáry vodíku na 486nm a 656nm, stejně jako kyslíkové čáry na 496nm a 501nm. Absorbuje všechny ostatní emisní čáry a téměř veškeré umělé osvětlení.

Kromě turbulence vzduchu je světlá  noční obloha největší překážkou pro pozorování slabých objektů mimo sluneční soustavu. Vzhledem k pouličnímu osvětlení a dalším umělým osvětlením již není obloha v obydlených oblastech opravdu černá. Tím je omezen kontrast a tak i vnímáním objektů hlubokého vesmíru. V závislosti na povaze objektu na obloze se však může odfiltrovat některé rušivé světlo, což usnadňuje pozorování objektů. Mlhovinový filtr  EXPLORE SCIENTIFIC UHC využívá charakteristiku tzv. emisních mlhovin. Tyto objekty svítí v určitých barvách, tzv. emisních liniích. Emisní linie jsou vázány na určité chemické prvky - v tomto případě na vodík a kyslík. Mlhovinový filtr EXPLORE SCIENTIFIC UHC blokuje všechny ostatní barvy (a tím i téměř veškeré umělé světlo) a ponechává pouze emisní čáry vodíku na 486 nm a 656 nm, jakož i kyslíkové čáry na 496 nm a 501 nm. Účinek je pak úžasný: náhle se mlhoviny stanou viditelnými na místech, kdy jsou bez filtru zcela neviditelné. Na světlém nebi jsou některé relativně jasné mlhoviny prakticky neviditelné dalekohledem, například mlhovina Eulean M97, mlhovinoaCirrus Ngc 6992 nebo dokonce mlhovina činka M27. Při použití tohoto filtru můžete vidět mlhoviny zcela bez problémů. Je tedy pro každého vizuálního amatérského astronoma nepostradatelný.. EXPLORE SCIENTIFIC mlhovinové filtry mají dodávaný vlastní zkušební protokol - takže si můžete být jisti, že získáváte kvalitní filtr. "

 

Wolne tłumaczenie :

 

EXPLORE SCIENTIFIC 2" UHC filtr mgławicowy.  Wysokiej jakosci wąsko-pasmowy UHC filtr. Zostawia tylko emisyjne promieniowanie wodoru na 486 i 656 nm,

jak również tlenowe promieniowanie na 496 i 501 nm. Absorbuje natomiast wszystkie pozostałe linie emisyjne i prawie całe sztuczne światło.

   Oprócz turbulencji powietrza nocne sztuczne światła są największą przeszkodą przy obserwacji słabych obiektów poza Układem  Słonecznym. Z uwagi na uliczne

oświetlenie i inne źródła światła  - niebo w zamieszkałych rejonach nie jest naprawdę czarne. To pogarsza kontrast i odbiór obrazów z glebokiego kosmosu (DS)

  ( dalej pominę kilka oczywistych konstatacji ... )  Filtr pozostawia promieniowanie w linii wodoru na długościach fali  486 i 656 nm, jak również  tlenowe promieniowanie

na 496 i 501 nm.  Dzięki temu mgławice , które bez filtru są niedostrzegalne - z filtrem nagle wyłaniają się w okularze .

( pominąłem  dalsze mniej istotne uwagi )

 

W tym wszystkim dla mnie jest najistotniejsze wyjaśnienie , że amerykański filtr z linku jest droższy, bo  ma jeden peak ( szczyt ) i widocznie trzeba więcej

powłok, by wyeliminować resztę promieniowania ; sprzedawane w Europie - tańsze , ze znacznie szerszym zakresem  przepuszczalnych fal.

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. Czyli tak jak ci pisałem lepszy sort.

Tylko dlaczego to jest nieco utajnione i produkty nie różnią się w nazwie dopiskiem typu PRO albo UHC-S czy inaczej?

To tak samo jak z filterkami Lumicon. Z pewnych lat produkcji to są najlepsze szkiełka, z pewnych innych "rdzewieją po latach", a współczesne partie ponoć już nie odzwierciedlają dawnej jakości i świetności tej słynnej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mała poprawka : nie lepszy sort, tylko jeden ma 1 peak , drugi 2 peak(i)  :) Ten z dwoma jest mniej selektywny a w dodatku pasma przepuszczalności szersze - o czym pisze ten czeski producent i sprzedawca optyki.

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.