Skocz do zawartości

Jaka kamera guidingowa do ustawiania na biegun?


otykarol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Fotografuję obecnie najwięcej z balkonu w dużym mieście. Mój setup jest bardzo początkujący:

 

SW 150/750, EQ3-2, statyw aluminiowy

Nikon D5100

 

Główną trudnością jest dla mnie dokładne ustawienie teleskopu na biegun. Z balkonu widzę jedynie kierunki S, SE i SW. Metodą dryfową jestem w stanie ustawić tylko oś azymutalną, przez co mogę robić max czasy naświetlania 20-30 sekund. Chciałbym ten czas rozszerzyć, dlatego szukam sprawniejszej metody ustawienia na biegun.

 

Pomyślałem o kupnie kamerki do guidingu i ustawianiu na biegun za pomocą aplikacji (np. PHD).

 

Czy myślicie, że takie rozwiązanie się sprawdzi?

Nie zależy mi w tym momencie na tym, żeby kamera była super - ma spełniać dobrze tą jedną funkcję - pomóc mi ustawiać teleskop na biegun.

 

Czytałem trochę o niskobudżetowej kamerze T7. Czy polecilibyście ją do takich zastosowań? Czy lepsza byłaby tu wersja kolorowa czy mono?

 

Pozdrawiam!

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem nawet, że to jest możliwe.

 

Googlam właśnie i znalazłem takie info:

 

Cytat

No, it can’t currently be done, and I think support of DSLR cameras is unlikely to happen anytime soon.  DSLRs are generally not well-suited as guide cameras, so this would be a pretty marginal return on investment.

https://groups.google.com/forum/#!msg/open-phd-guiding/yQ-czdnJnyA/h6hsnMsVDQAJ

 

Czy może to nieaktualne?

 

Edit: Znalazłem coś takiego jak Backyard Nikon. Będę próbował. 

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odświeżam temat. Przesiadłem się ostatnio na montaż AZ-EQ5 (hurra!). Zależy mi na tym żeby móc go dobrze wybiegunować z balkonu, nie inwestując póki co w kamerkę do guidingu. Próbuję zgodnie z powyższą sugestią puścić sygnał z Nikona do PHD2. Zrobiłem to za pomocą aplikacji Sparkocam - sygnał z live view pojawia się pod WDM Camera. Wszystko niby ok, ustawiam pixel size, focal length, wciskam guide. PHD namierza gwiazdę, wchodzę w Drift Align, wciskam Drift i ciągle pokazuje, że muszę zrobić kalibrację. Jak ją zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Okazało się, że musiałem wyregulować parametry kalibracji - bo montaż robił bardzo małe kroki i dostawałem komunikat "Star did not move enough".

 

Pomogło:

- zmienienie parametrów PulseGuide RA Rate i DEC Rate na 0.9 (w EQMOD)

- zmienienie parametru Calibration Distance na 20 px (w PHD2)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.