Skocz do zawartości

Obiektyw 85mm - problem z ostrością


AstroNorm

Rekomendowane odpowiedzi

Po podłączeniu obiektywu Meike 85mm do kamery ASI 183 MM i filtrem OIII, mam problem przy poszukiwaniu ostrości, a w zasadzie zauważyłem bardzo dziwną zależność, Jeżeli ostrzyłem na jaśniejszych gwiazdach, to te słabsze całkowicie traciły focus. Łapiąc natomiast ostrość na tych słabszych gwiazdach, traciłem ją na tych jaśniejszych. Zjawisko występuje na całej powierzchni matrycy. Czy ktoś wie co może być przyczyną tego dziwnego zjawiska? Dodam, że z filtrem Ha nie miałem tego typu problemu, ostrość uzyskałem zarówno w przypadku jasnych, jak i słabych gwiazd. 

Poniżej graficzne przykłady obrazujące problem. Z góry dziękuję za pomoc w rozwikłaniu zagadki.

Bez-nazwy-2.thumb.jpg.934f6a7095c6e19e8c2347d09f5eee30.jpg

Bez-nazwy-1.thumb.jpg.8b5b00a49774831a3d0bfe56e1630780.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzy się zawsze na gwiazdach nieprzepalonych, na innych nie ma sensu. Prawdopodobnie masz na jasnych gwiazdach jakieś halo. Ostatnio był wątek z którego wyszło, że filtr OIII puszcza trochę podczerwieni, a więc możliwe że to halo jest od nieskorygowanego IR. Rozwiązanie to dołożenie IRcut. A może robią się tam jakieś odblaski? To będzie widać jak zrobisz normalne klatki i powyciągasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że na innych obszarach nieba, za utratę ostrości na jasnych gwiazdach odebrałem charakterystyczne halo, takie same na każdej o porównywalnej jasności. Dlatego zrobiłem jeszcze test na Wedze, gdzie wyszło jak widać. Spróbuję zatem z filtrem i lepszym odrośnikiem i dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Z problemem wyżej opisanym poradziłem sobie zmieniając obiektyw na Samyanga 85 , na którym nie zauważyłem zjawiska z kamerą mono i filtrem OIII, uznałem że już po kłopocie, kiedy to niespodziewanie się ujawnił w przypadku kamery kolorowej. Tutaj ostrząc na gwiazdach większych tak, aby nie miały ani czerwonej ani zielonej obwódki, nie zauważyłem, że na wokół małych gwiazd pojawia się rozmycie i... po zestackowaniu wszystkie małe gwiazdy wyglądają, jakby były wbite w czerwonego pączka, ehhh... Dodam, że pomiędzy kamerą a obiektywem wstawiłem zarówno filtr UHC, jak i UV/IR-cut - ten pierwszy Optolonga, drugi Baadera. Ponadto przysłonę też skręciłem o trzy pozycje od maxa - być może za mało???

Zatem problem różnego poziomu ostrości dla dużych i małych gwiazd pozostaje nierozwiązany, dotyczy on jak na razie dwóch różnych obiektywów o ogniskowej 85. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, chętnie potestuję, celem rozwiązania tej intrygującej zagadki :)

 

Bez_nazwy-1.thumb.jpg.265c90ebfd140ce1df95dad643f512f3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.