Jump to content

Obiektyw 85mm - problem z ostrością


AstroNorm
 Share

Recommended Posts

Po podłączeniu obiektywu Meike 85mm do kamery ASI 183 MM i filtrem OIII, mam problem przy poszukiwaniu ostrości, a w zasadzie zauważyłem bardzo dziwną zależność, Jeżeli ostrzyłem na jaśniejszych gwiazdach, to te słabsze całkowicie traciły focus. Łapiąc natomiast ostrość na tych słabszych gwiazdach, traciłem ją na tych jaśniejszych. Zjawisko występuje na całej powierzchni matrycy. Czy ktoś wie co może być przyczyną tego dziwnego zjawiska? Dodam, że z filtrem Ha nie miałem tego typu problemu, ostrość uzyskałem zarówno w przypadku jasnych, jak i słabych gwiazd. 

Poniżej graficzne przykłady obrazujące problem. Z góry dziękuję za pomoc w rozwikłaniu zagadki.

Bez-nazwy-2.thumb.jpg.934f6a7095c6e19e8c2347d09f5eee30.jpg

Bez-nazwy-1.thumb.jpg.8b5b00a49774831a3d0bfe56e1630780.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ostrzy się zawsze na gwiazdach nieprzepalonych, na innych nie ma sensu. Prawdopodobnie masz na jasnych gwiazdach jakieś halo. Ostatnio był wątek z którego wyszło, że filtr OIII puszcza trochę podczerwieni, a więc możliwe że to halo jest od nieskorygowanego IR. Rozwiązanie to dołożenie IRcut. A może robią się tam jakieś odblaski? To będzie widać jak zrobisz normalne klatki i powyciągasz.

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam, że na innych obszarach nieba, za utratę ostrości na jasnych gwiazdach odebrałem charakterystyczne halo, takie same na każdej o porównywalnej jasności. Dlatego zrobiłem jeszcze test na Wedze, gdzie wyszło jak widać. Spróbuję zatem z filtrem i lepszym odrośnikiem i dam znać :)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Z problemem wyżej opisanym poradziłem sobie zmieniając obiektyw na Samyanga 85 , na którym nie zauważyłem zjawiska z kamerą mono i filtrem OIII, uznałem że już po kłopocie, kiedy to niespodziewanie się ujawnił w przypadku kamery kolorowej. Tutaj ostrząc na gwiazdach większych tak, aby nie miały ani czerwonej ani zielonej obwódki, nie zauważyłem, że na wokół małych gwiazd pojawia się rozmycie i... po zestackowaniu wszystkie małe gwiazdy wyglądają, jakby były wbite w czerwonego pączka, ehhh... Dodam, że pomiędzy kamerą a obiektywem wstawiłem zarówno filtr UHC, jak i UV/IR-cut - ten pierwszy Optolonga, drugi Baadera. Ponadto przysłonę też skręciłem o trzy pozycje od maxa - być może za mało???

Zatem problem różnego poziomu ostrości dla dużych i małych gwiazd pozostaje nierozwiązany, dotyczy on jak na razie dwóch różnych obiektywów o ogniskowej 85. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, chętnie potestuję, celem rozwiązania tej intrygującej zagadki :)

 

Bez_nazwy-1.thumb.jpg.265c90ebfd140ce1df95dad643f512f3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.