Skocz do zawartości
  • 0

Problem z ustawianiem montażu EQ5 z GoTo


Martyn

Pytanie

Witam. Od kilku dni próbuję ustawić teleskop Sky Watcher 200/1000 na montażu EQ5 z systemem GoTo i przyznam, że jest to prawdziwa droga przez mękę. Naprawdę nie łatwo jest to ogarnąć zaczynając dopiero co zabawę z teleskopami, ponieważ ciężko jest wtedy wychwycić różne wady sprzętu, które utrudniają ustawienie całości czy sprawiają, że jest to wręcz niemożliwe. Nie będę się tutaj zagłębiał w poprzednie problemy, ale trzeba zaznaczyć, że na wejściu zabawa z kolminacją, a następnie ustawianiem bieguna przez lunetkę, którą do tego trzeba jeszcze dokładnie wyjustować imbusami to istna masakra dla kogoś, kto do tej pory podziwiał teleskopy jedynie w sklepach. 

 

Próbując ustawić całość przez GoTo teleskop zawsze obraca się nie tam gdzie trzeba. Zauważyłem wczoraj, że często gdy ma wykonać ruch odpowiadający strzałce w górę na pilocie, to po prostu nie obraca się w tym kierunku. Co ciekawe, lekkie pchnięcie ręką i już przesuwa się tak jak powinien - następnie przez chwilę działa jak należy po czym znów łapie taki zawias.

 

Ktoś spotkał się z takim zachowaniem montażu? Czy to może jakieś nieodpowiednie połączenie kabli albo nieodpowiednie zamontowanie teleskopu, które nie daje mu się podnieść w górę? Może jakiś mechaniczny problem montażu - jeżeli tak, to czy to się da naprawić bądź warto naprawiać?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przy każdej prędkości jest tak samo. Nie używam oryginalnej ładowarki (kupiłem używkę i nie było w zestawie). Zauważyłem jednak właśnie w instrukcji, że montaż powinien być zasilany mocą 11-15V z przynajmniej 2 amperami. Moja ładowarka ma 12V i 1A, także to chyba będzie to. Poszukam innego zasilania i spróbuję jeszcze raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy nowej ładowarce 12V 2,5A dzieje się podobnie. Zauważyłem jednak, że gdy docisnę Dec. Lock knob, to wtedy jest w stanie kręcić dalej do góry. Możliwe pytanie laika, ale czy zaciski R.A i Dec powinny być dociśnięte na czas pracy GoTo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za rozjaśnienie sytuacji! :D Co ciekawe, nie znalazłem nic na ten temat w instrukcjach. Może wydawać się to oczywiste, ale z drugiej strony, wydawało mi się, że blokując w ten sposób ruch osi silniki obrotowe muszą się jeszcze bardziej "napracować", także nie będąc pewny zostawiałem je odpięte by niczego nie spalić. Człowiek uczy się na błędach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.