Jump to content
 • 0

Zakup pierwszej lornetki


Karol Borowiec
 Share

Question

6 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Małe lornetki niespecjalnie nadają się do obserwacji US. Pokażą coś na Księżycu, z filtrem obiektywowym plamę na Słońcu (plam na razie brak). W 10x50 Wenus blisko Ziemi przestanie być gwiazdą, podobnie Saturn. Do mini-tarczki Jowisza dołączą gwiezdne punkty jego księżyców. I.. tyle?

Zostaje podziwianie gromad otwartych, da się znaleźć "chmurki" kilku gromad kulistych i galaktyk, ale tu jakość nieba zaczyna być istotna.

 

Podobno istnieją siłacze, którzy są w stanie stabilnie trzymać lornetkę 10x50, ale ja do nich nie należę i bez statywu cierpię. 8x30 do ręki znacznie lepsza. Sprzętów konkretnych nie będę polecał, raczej staram się ustalić oczekiwania. :)

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedź, prawdę mówiąc waham się pomiędzy Nikonem ex 10x50 a Ecotone Kamakura 10x50 przekraczają trochę budżet, ale z tego co czytałem z poprzednich lat posty to te dwa modele są dobre. I moje pytanie czy w tym momencie coś się zmieniło jeśli chodzi o jakieś nowości?

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ja z czystym sumieniem mogę polecić Olympusa EXPS 8x42 - jest to naprawdę świetna lornetka do przeglądu. Nowe kosztują 7 stówek, ale ja za swoją zapłaciłem 4 i wiem, że tego sprzętu nie pozbędę się nigdy. Obserwacje z ręki można oczywiście wykonać ale bardziej komfortowo jest z leżaka lub najlepiej z małego statywu.

Niezależnie od tego co wybierzesz warto zainwestować kilkadziesiąt zł w jakiś statyw, który razem z lornetką spakujesz do plecaka - wtedy zobaczysz dużo dużo więcej, zwłaszcza jeśli będziesz polował na słabe obiekty.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Generalnie 8x42 to bardzo fajne parametry, zarówno do astronomii, jak i przyrody. Według mnie lepsze niż 10x50, Powiększenie niewiele mniejsze, natomiast przy obserwacjach z ręki obraz bardziej stabilny ze względu na mniejsze drgania obrazu. Na ogół też lornetki w granicach 8x40 mają też sporo większe pole widzenia niż 10x50.  Niestety, ten Olympus - przynajmniej na papierze - dużym polem nie grzeszy - pole kątowe 6,5*, to pozorne pole widzenia w granicach 52* (tj. 6,5 x 8 = 52). Czyli  paradoksalnie dużo mniejsze niż Nikon Action EX  10x50, który przy identycznym polu kątowym - ma pozorne pole na poziomie 65* (tj. 6,5 x 10 = 65). Jednak najlepiej byłoby te lornetki porównać bezpośrednio. 

Edited by lumen
Link to comment
Share on other sites

 • 0

"Każda pliszka swój ogonek chwali"...  Nie znajdziesz tu jednej prostej odpowiedzi. Każdy ma inną :) Niektóre są zbieżne, ale niekoniecznie Twoje potrzeby muszą się zbiegać z tymi częściej zbieżnymi. Kup to, co wydaje Ci się w tej chwili najlepszym wyborem, a za jakiś czas i tak zmienisz na coś lepszego. Nikon ex 10x50 to dobry klasyk na start. Na sąsiednim forum jest na giełdzie. Łatwiej się sprzedaje coś co kupiło się z drugiej ręki :)Jak kilka razy zmienisz, to zbliżysz się do tego co dla Ciebie jest najlepsze, ale tylko w określonym czasie. Jak trochę go znów upłynie, to pojawić się mogą nowe potrzeby, pragnienia i znów będziesz zmieniał. Przyjmij więc, że i tak będziesz zmieniał, a wówczas łatwiej będzie się kupować :)

Edited by Arek_P
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.