Skocz do zawartości
  • 0

Zakup pierwszej lornetki


Karol Borowiec

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Małe lornetki niespecjalnie nadają się do obserwacji US. Pokażą coś na Księżycu, z filtrem obiektywowym plamę na Słońcu (plam na razie brak). W 10x50 Wenus blisko Ziemi przestanie być gwiazdą, podobnie Saturn. Do mini-tarczki Jowisza dołączą gwiezdne punkty jego księżyców. I.. tyle?

Zostaje podziwianie gromad otwartych, da się znaleźć "chmurki" kilku gromad kulistych i galaktyk, ale tu jakość nieba zaczyna być istotna.

 

Podobno istnieją siłacze, którzy są w stanie stabilnie trzymać lornetkę 10x50, ale ja do nich nie należę i bez statywu cierpię. 8x30 do ręki znacznie lepsza. Sprzętów konkretnych nie będę polecał, raczej staram się ustalić oczekiwania. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedź, prawdę mówiąc waham się pomiędzy Nikonem ex 10x50 a Ecotone Kamakura 10x50 przekraczają trochę budżet, ale z tego co czytałem z poprzednich lat posty to te dwa modele są dobre. I moje pytanie czy w tym momencie coś się zmieniło jeśli chodzi o jakieś nowości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja z czystym sumieniem mogę polecić Olympusa EXPS 8x42 - jest to naprawdę świetna lornetka do przeglądu. Nowe kosztują 7 stówek, ale ja za swoją zapłaciłem 4 i wiem, że tego sprzętu nie pozbędę się nigdy. Obserwacje z ręki można oczywiście wykonać ale bardziej komfortowo jest z leżaka lub najlepiej z małego statywu.

Niezależnie od tego co wybierzesz warto zainwestować kilkadziesiąt zł w jakiś statyw, który razem z lornetką spakujesz do plecaka - wtedy zobaczysz dużo dużo więcej, zwłaszcza jeśli będziesz polował na słabe obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie 8x42 to bardzo fajne parametry, zarówno do astronomii, jak i przyrody. Według mnie lepsze niż 10x50, Powiększenie niewiele mniejsze, natomiast przy obserwacjach z ręki obraz bardziej stabilny ze względu na mniejsze drgania obrazu. Na ogół też lornetki w granicach 8x40 mają też sporo większe pole widzenia niż 10x50.  Niestety, ten Olympus - przynajmniej na papierze - dużym polem nie grzeszy - pole kątowe 6,5*, to pozorne pole widzenia w granicach 52* (tj. 6,5 x 8 = 52). Czyli  paradoksalnie dużo mniejsze niż Nikon Action EX  10x50, który przy identycznym polu kątowym - ma pozorne pole na poziomie 65* (tj. 6,5 x 10 = 65). Jednak najlepiej byłoby te lornetki porównać bezpośrednio. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Każda pliszka swój ogonek chwali"...  Nie znajdziesz tu jednej prostej odpowiedzi. Każdy ma inną :) Niektóre są zbieżne, ale niekoniecznie Twoje potrzeby muszą się zbiegać z tymi częściej zbieżnymi. Kup to, co wydaje Ci się w tej chwili najlepszym wyborem, a za jakiś czas i tak zmienisz na coś lepszego. Nikon ex 10x50 to dobry klasyk na start. Na sąsiednim forum jest na giełdzie. Łatwiej się sprzedaje coś co kupiło się z drugiej ręki :)Jak kilka razy zmienisz, to zbliżysz się do tego co dla Ciebie jest najlepsze, ale tylko w określonym czasie. Jak trochę go znów upłynie, to pojawić się mogą nowe potrzeby, pragnienia i znów będziesz zmieniał. Przyjmij więc, że i tak będziesz zmieniał, a wówczas łatwiej będzie się kupować :)

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.