Skocz do zawartości

ASTAP, Astrometric stacking program


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś natknąłem się na ASTAP, Astronomic stacking program https://www.hnsky.org/astap.htm

Sama nazwa wyjaśnia główne zastosowanie tej darmowej aplikacji, ale wgłębiając się w dokumentację, to nie wszystko - jest dużo więcej...

Nigdy nie spotkałem się z tym programem, więc mam pytanie do Kolegów, pewnie ktoś go używa, więc liczę na jakieś oceny i porównania do innych znanych aplikacji tego typu.

Program wydaje się być bardzo rozbudowany, a patrząc na historię aktualizacji to widać, że od kilku lat jest intensywnie rozwijany.

Za to zaglądając na ASTAP Forum, mam wrażenie, że grono użytkowników programu chyba nie jest zbyt liczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, monter napisał:

Co ciekawe APT dało wsparcie dla tego projektu. A w połączeniu z CCDCiel - na youtube - wygląda to mega ciekawie!

Właśnie dzięki temu, że instalowałem najnowszą wersję APT, dowiedziałem się o istnieniu tego ciekawego programu.

Zdumiony jestem brakiem reakcji naszych oblatanych we wszystkich nowościach Kolegów na mój post.

Prawdę mówiąc spodziewałem się kilku opinii czy warto tracić czas na naukę obsługi nowej aplikacji...

Widocznie wszyscy wolą to co mają... a tu tymczasem, możliwe że wyrasta darmowa konkurencja.

Sam na razie nie mam czasu zainstalować i spróbować możliwości ASTAP, ale obiecuję sobie to w niedalekiej przyszłości zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, AdamK napisał:

Sam na razie nie mam czasu zainstalować i spróbować możliwości ASTAP, ale obiecuję sobie to w niedalekiej przyszłości zrobić.

 I tutaj zaskoczę cię, bo jest bardzo intuicyjne. W zasadzie z marszu wiedziałem co i jak. Miałem ze 2 materiały zebrane, w sumie ok 10h, które były bardzo problematyczne dla DSS-a i nie mogłem ich zestackować, bo robiła się mgła na części kadru.

 

Zainstalowałem ASTAP-a i nie dość, że całość stackowała się 4 razy szybciej, to wszystko przebiegło bez problemu.

Z moich obserwacji, to lepiej sobie radzi z nakładaniem kolorów. DSS robił czasem kaszę i musiałem ręcznie korygować suwakami kolory. Tutaj już miałem całość ładnie zrobioną i w zasadzie skróciło mi czas obróbki zdjęcia o dobrą godzinkę.

Ogólnie to jest o wiele więcej opcji do ustawienia niż w DSS, wielu rzeczy jeszcze nie sprawdziłem.

 

Dodatkowo analiza jakości zdjęcia, ilości gwiazd, zaświetlenia kadru, wszystko jakieś takie bliższe faktycznej klatce jest w ASTAP.

Np. DSS miał u mnie nieraz problem z rozpoznaniem rotacji kadru i pokazywał 0.00, mimo że wyraźnie rotacja była. ASTAP od razu to wyłapuje.

Jedyne z czym na początku się nie połapałem, to gdzie wrzucać BIAS-y, okazało się, że do Flat darków :)

 

Ja nie jestem w ogóle doświadczony w astrofoto, bawię się dopiero 2 miesiące, ale porównanie DSS-a i ASTAP na razie wypada na korzyść ASTAP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.