Skocz do zawartości

Co to za mgławica?


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

bo było za prsote, pewnie wiele osób myślało nad M42 ale to takie popularne itd. :D także Gratuluję :D:helo:

Zdjęcie M42 tej rozdzielczości ogląda sie nie często i to było mylące. Można śmiało uznać je za referencyjne, mimo że nie wiem jakich filtrów tu użyto.

Ktoś tu kiedyś twierdził że w tej mgławicy nie widać zieleni.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby chociaz oddać cześc autorom tego zdjęcia

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w La Silla przy użyciu 2.2. metrowego teleskopu ESO/MPG i kamery WFI (Wide Field Imager) z matrycą 67 milionów pixeli nocą 10-11.12. 2001 roku.

Filtr U (363.690 nm) - 15 ekspozycji 1.25 godziny łącznie

Filtr B (456.252 nm) - 14 ekspozycji 21 min

Filtr OIII (502.393 nm) - 15 ekspozycji razem 32min

Filtr Halfa (658.827 nm) - 15 ekspozycji razem 32min

Filtr SII (siarka) (676.340 nm) - 10 eksp. rzem 30 min

Powyższe zdjęcie jest kompozycją w fałszywych kolorach wszystkich ekspozycji w pasmach B (niebieski), OIII (zieleń), Halfa - pomarańcz, SII-czerwień

Pole widzenia obejmuje 34 x 33 arcmin2. N jest na górze a E po lewej. Zdjęcie przetworzone przez Massimo Robberto (STSci), oraz Hännesa Heyera i Henri Boffina (ESO).

 

Strona domowa zdjęcia

http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2...phot-20-04.html

 

 

PS. Swoją drogą to tylko wyjątkowo chyba nieautorskie zdjęcie w zagadce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe zdjęcie jest kompozycją w fałszywych kolorach wszystkich ekspozycji w pasmach B (niebieski), OIII (zieleń), Halfa - pomarańcz, SII-czerwień

Chyba tak nie do końca w fałszywych, skoro kolory dobrze odpowiadają długościom linii widmowych, w których było to robione, z małym wyjątkiem H-alfa, któremu przypisano pomarańcz zapewne po to, aby go odróżnić od linii zjonizowanej siarki, która też jest w czerwonej części widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info o fałszywych kolorach jest zawarte w Technical Information (@see link), które stłumaczyłem. Sam tego nie wymyśliłem.

Choć jestem pewien, że widziałem seledyn w Syncie freberta Naglerem 17mm, to i tak w innym miejscu niż według zdjęcia - właściwie to cała mgałwica ma we niej lekko seledynową poświatę, a czerwieni bynajmniej nie ujrzałem. Jakiś kulawy na jedno oko chyba jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko jest najbardziej czułe w środkowej żółto zielonej części widma, więc czerwień trudniej dostrzec. Z rozpiski czasów naświetlania dla każdego filtra najdłuższą ekspozycję robiono z filtrem U, ok. 3X dłużej niż z pozostałymi, być może ze względu na niższą czułosc kamery w tym pasmie, albo celowo dla wzmocnienia tego zakresu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Info o fałszywych kolorach jest zawarte w Technical Information (@see link), które stłumaczyłem. Sam tego nie wymyśliłem.

Choć jestem pewien, że widziałem seledyn w Syncie freberta Naglerem 17mm, to i tak w innym miejscu niż według zdjęcia - właściwie to cała mgałwica ma we niej lekko seledynową poświatę, a czerwieni bynajmniej nie ujrzałem. Jakiś kulawy na jedno oko  chyba jestem.

Ten seledynek to barwa dopełniajaca do czerwieni i wynika z fizjologii widzenia, też to wiele razu miałem przy średnich teleskopach i dopiero 50cm pokazało delikatne, pastelowe kolory w M42 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zobaczeniu pierwszej fotki pomyślałem : to musi być fragment M-42 . nie miałem jednak czasu sprawdzić dla pewności . Sądziłem też że jest to fotka autorska Lemarca bo podobnej jakości już publikował  B)

Piotrze, półmetrowego RC jeszcze się nie dodrobiłem i nie zanosi sie na to w przyszłości, ale nawet on byłby za mały na taka rozdzielczość.

phot_20_04_hires1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.