Skocz do zawartości

Jaka kamerka internetowa do guidingu itp


Paniki

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Czy aktualnie, biorąc pod uwagę czas, jest coś ciekawego jeszcze jako alternatywa do ciężko dostępnych kamerek Philipsa SPC900 i Microsoft Lifecam Cinema?

Coś za małe, jak najmniejsze pieniądze o dobrych możliwościach? Potrzebuję coś do guidingu, ustawiania na biegun itp sprawy, bez "fotografii US czy DSO"

Wolałbym coś w miarę dostępnego w polsce, powiedzmy do 100-200zł, do ewentualnej przeróbki?

 

Tak wiem, że na aliexpress można kupić T7 czy inne od 300zł. To kupię pewnie kiedyś tam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni będę miał ofertę kompletnego guidera do samodzielnego złożenia za ok. 500 zł ( optyka, tuba, kamera, obudowa, śrubki i inne - odpowiednik T7 albo ASI 120 MM). Kamerka będzie mogła także służyć do avikowania planet.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, jej nie wepnę np w adventurera by to samo działo? Ktoś mi to może dokładniej wytłumaczyć te kwestie:

 

1. Mam przykładowo tego SWA i można go guidować bo ma port autoguidera ST4. I teraz tak, kamerka to musi też chyba obsługiwać. Ale jak ma taki port to nie znaczy, że będzie działać. Musi mieć to w specyfikacji?

 

2. Jak takie coś działa bez komputera? Samo sobie, jak widzi jakieś gwiazdki, to sobie radzi bez żadnej pomocy z zewnątrz?

 

3. Ostatnio też się zastanawiałem, jakby użyć jakiejś podłączanej do komputera i PHD2 na przykład. W jaki sposób musi to być łączone z komputerem i montażem? Kamerka po USB do komputera i z komputera kabelek USB czy ST4 do portu w montażu? Czy może Komputer z kamerką po USB, a kamerka do montażu po ST4, czyli i tak musi mieć takie złącze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera sama w sobie nie prowadzi montażu. Montaż prowadzi soft np. wspomniany przez Ciebie PHD najczęściej po interjesie zwanym EQMod. ( w najpopularniejszym montażach, inne np. Takahashi czy ASA mają swój własny interfejs sterujący prowadzeniem)

Kamera podłączona jest do komputera po USB, na drugim porcie USB wisi montaż - z konwerterem USB>RS 232 z zakończeniem przystosowanym do montażu. Jeśli używasz Pulse Guide to kabel ST 4 i gniazdo ST 4 na kamerze nie jest potrzebne.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to mnie chyba wyprowadziłeś z błędu, bo myślałem, że taki "autoguider" w SW Star Adventurer sprawia, że nie potrzeba żadnego laptopa, komputera itp do sterowania tym. Co w takim razie takie "udogodnienie" daje?

 

 

 

edit.

 

Czy, jeśli jest autoguider, to program steruje montażem przez usb do kamerki, a kamerka przez ST4 do montażu, a jak nie ma, to komputer podpina się bezpośrednio do montażu i bezpośrednio nim steruje?

 

Bo jeśli tak, to do SWA nie jest istotne (w kwestii technicznego działania) czy ASI120 mini, czy T7 czy inna, ważne by miała port ST4, bo inaczej się tej głowicy nie da guidować? 

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w SA musisz używać ST4 bo nie ma dedytkowanego podłaczenia do PC tak jak EQmod. Wtedy masz kamera - Usb w PC + kamerka ST4- ST4 w SWSA. Są autoguidery bez komputera jak lacerta mgen, czy ostatnio popularny AsiAir, ale nie wiem czy one nawet pracują z SA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli się wyjaśniło. W takim razie w tym przypadku ASI120 mini nie daje mi nic konkretnego i mogę użyć również zwykłej T7?

 

Będę miał również montaż typu EQ5 z kontrolerem OnStep takim: http://instein.eu/onstep.htm ze sterowaniem z androida i strony www przez wifi. No i też ma port ST4.

W tym przypadku także guiding przez ST4 (tak samo jak w SWA) i prawdopodobnie również przez ASCOM, czyli wtedy wystarczyła by najzwyklejsza kamerka na samo USB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat sprawa jasna :)

Jakieś tam obiektywy na M42 na początek może wystarczą, docelowo pewnie o mniejszej wadze.

 

Pytanie, przykładowo do tej T7 jakie ogniskowe powinny być? Gdybym chciał guidować ~200-300mm na SWA i powiedzmy 600-800 na EQ5? Czy jakaś jedna w obu przypadkach będzie ok?

 

 

Trochę jednak zboczyliśmy z tematu :D

 

 

W takim razie oferta @wessel może być dla mnie ok, dasz jakieś szczegóły czy czekać?

 

Czy mocowanie kamerki do samej lunetki biegunowej nadaje się tylko do ustawiania na biegun, czy od biedy do guidingu także?

Edytowane przez Paniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jedną optyką guidera  obu montaży nie obsłużysz . Do SWSA wystarczy Ci 100-120 mm f3, ale to może być za mało do ogniskowych powyżej 450 mm na "dużym" montażu. Z kolei optyka 200 mm f5 będzie za duża i za ciężka na SWSA, ale "duży" montaż poradzi sobie z nią bez problemu. Cały czas mówimy o kamerce T7, ZWO ASI 120  lub tej mojej , która ma identyczny chip i parametry jak te dwie pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.