Skocz do zawartości

szukam odpowiedniej lornetki


poldi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem wędkarzem i często wyjeżdżam w tereny mało mi znane.

Od jakiegoś czasu myślę o lornetce, która spełniłaby moje oczekiwania i

sprawdziła się na takich wyprawach. Niestety na ten temat niewiele

wiem. Jakie powiekszenie, jaka średnica soczewek itd.

Interesuję mnie zakup lornetki w cenie od 100 do 400zł.

Widzę, że na forum jest wiele znających się, więc proszę o radę.

pozdrawiam

poldi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj poldi!

Generalnie, wymagania bedą mniejsze niż w przypadku astronomii. Dobra lornetka 30mm powinna w zupełności wystarczyć, o ile nie zamierzasz obserwowac z b. dużych odległości w b. słabym swietle [świt, zmierzch], jako minimum moga nawet być 25mm szkła. Jesli chcesz oglądać z dużej odległości przy kiepskim świetle, wtedy cos około 40mm [jak już chcesz biegac po nocy, jak myśliwi, to 50mm]. Powiekszenia tak do 10x , maksymalnie 12x. Zwróć uwage na odległość źrenicy wyjściowej, tzn. czy nie trzeba b. blisko przystawiac oczu do okularow, żeby zobaczyć całe pole widzenia. Raczej unikaj jasnoczerwonych powłok na szkałach, wprawdzie przy dziennej obserwacji nie jest to tak wazne, ale daja one kiepska transmisję swiatła. Szukaj modeli z dużym polem widzenia. Będzie ono podane w stopniach lub jako tzw. pole liniowe w metrach na 1000m [np. 76/1000] Jak przeliczyc jedno na drugie? dzieląc wartość liniowego pola przez wspomniany tysiąc [np. 76/1000 = 0.076], a nastepnie mnożąc przez 57.3 [0.076x57.3= ok. 4.35 stopni]. W druga stronę kolejnośc odwrotna. Te 57.3 to przyblizony przelicznik z radianów na stopnie. Sprawdź, czy dana lornetka jest prawidlowo skolimowana [obie połowki patrza w tym samym kierunku]. Patrzysz raz jednym, raz drugim okiem na odległy obiekt, nie powinienes widziec przesuniecia. Uwaga! Dla niezbyt odległych obiektów może być małe przesuniecie w poziomie - to efekt paralaksy, całkowicie prawidłowy. Powinien maleć ze wzrostem odległości. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Raczej nie polecam lornetek zoom, drogie, łatwiej się psują, ich maskymalne powiekszenia do wykorzystania tylko ze statywu, a okrutnie zawężone pole widzenia. Uwaga na lornetki bazarowe i allegro, czesto deklarowane parametry nie maja nic wspólnego z rzeczywistoscia [np. 40x70 to według standardu lornetka o średnicy 70mm i powiekszeniu 40x -jedno i drugie można miedzy bajki włożyć. Deklarowane powiększenie można sprawdzic, dzieląc średnicę soczewki obiektywu przez średnicę jego obrazu [to jest źrenica wyjściowa] dawanego przez okular, w postaci jasnej plamki widzianej z daleka patrząc na soczewke oczną okularu[ostrość ustawić na nieskończoność -'daleko']. Przykład: lornetka 10x50 [10x pow., 50mm średnica obiektywu] powinna dawać krążek źrenicy wyjsciowej o średnicy 5mm.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.