Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku komety Hyakutake pamiętam, że w któryś poniedziałek, chyba to był marzec 1996, po spotkaniu poniedziałkowym PTMA pojechaliśmy w kilka samochodów do obserwatorium UJ w Krakowie na obserwacje komety. Za bardzo nikt nie wierzył, że uda nam się coś zaobserwować, gdyż mgła była tak gęsta, iż jadąc samochodem nie widzieliśmy nic dalej niż na 10 metrów.  Dojeżdżając do obserwatorium na górkę mgłą ustąpiła, co więcej odcinała skutecznie light pollution z Krakowa, a nad nami widać było pięknie kometę z głową w zenicie a warkocz swoją długością, nie przesadzając sięgał do horyzontu. Jeden z tych widoków, który zostaje w głowie do końca życia :) 

Widok jak dla mnie najlepszy wizualnie dla komety, choć była ona niewielką kometą, natomiast przelatywała blisko Ziemii. Z Hale-Bopp sytuacja natomiast była odwrotna, Kometa duża, ale stosunkowo daleka i do tego ta kometa rozwinęła piękne dwa warkocze jonowy i pyłowy. Tego nie było widać w przypadku Hyakutake. Gdyby Hale-Bopp przelatywał tak blisko jak Hyakutake, spektakl byłby niesamowity :) 

 

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2024 o 14:09, TUR napisał(a):

W rankingu myślę, że zapomnieliśmy o jednej bardzo ważnej komecie, a mianowicie Shoemaker-Levy 9. 

W tym roku będziemy obchodzić 30 lecie zderzenia tej komety z Jowiszem. To był spektakl !

W rankingu brałem te komety których obserwacje wizualne/fotograficzne wykonałem a przy S-L9 takich nie posiadam. Podziwianie samych efektów zderzenia uważam za jedne z ciekawszych obserwacji wizualnych, jakie miałem przyjemność wykonać. Do tej grupy zaliczyłbym jeszcze kilkanaście innych, m.in. wizualne obserwacje księżyców Marsa, w czasie Wielkiej Opozycji 2003, czy zakrycie 28 Sgr przez Tytana w 1989 roku. Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.