Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj o 23 po pracy zjechałem na pole między wioskami i zdziwiłem się, że kometa jest wciąż tak dobrze widoczna. Mimo dolnośląskiego LP warkocz widoczny bez problemu gołym okiem, a przez lornetkę rozciąga się na ponad 5 stopni. Jasność oceniłem na 3.4 mag. Ciągle jest moc.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem nad Lublinem przelatywało trochę chmurek, ale przejrzystość była dobra i widziałem kometę gołym okiem z miasta. W lornetce 10 x 50 warkocz długi na ok. 3 stopnie, jasność około 3,5 mag. Pod ciemnym niebem nadal musi być widowiskowa.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Wiśle - ledwo ją było widać, bez lornetki bym jej nie wypatrzył, niestety niebo jest bardzo jasne. 

Fotkę robiłem Pentaxem K-1 ze starym obiektywem M42 Chinon 135mm F2.8. Stąd ta winieta i purpura wokół co jaśniejszych gwiazdek..1677939018_KometaC2020F3NEOWISE-Wisa2020-07-23.thumb.jpg.f587845a978947de282e5d38734a263f.jpg

Edytowane przez Piotr Długosz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu rozpocząłem sesję komety kamerką mono z obiektywem 50, lecz chmury zniweczyły moje plany.

Zastanawiałem się dlaczego tak mało (jeśli nie wcale) jest zdjęć komety z astro-kamer dedykowanych? (Jest takie w tym wątku?)

1. Rozumiem, że w warunkach terenowych łatwiej używa się aparatów.

2. Skala komety wymaga krótszych ogniskowych, co nie jest raczej typowe w astrofoto i nikt nie specjalizuje swojego setupu do takiej skali, zwłaszcza z użyciem filtrów.

Jak jeszcze rozsądnie wytłumaczyć ten fakt?

Edytowane przez Imien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie położenie komety powoduje że dla wielu tych co mają stacjonarne obserwatoria pod dachem lub kopułą jest ona niedostępna. Muszą ruszyć w teren, a to łatwiej zrobić aparatem na jakimś przenośnym mini montażu. Ja próbowałem z kamerką DBK21.04 w kolorze na początku lipca przez okno i NLC.

video0012 20-07-06 03-02-39.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj kometę z Roztok Górnych pod ciemnym bieszczadzkim niebem dalej doskonale widoczna gołym okiem. Lepiej niż 12-14 lipca jakieś 15km na wschód od Krakowa. W zasadzie bez żadnego szukania rzuciła się w oczy po 22:10 jak rozkładałem teleskop. Jak się bardziej ściemniło to w Kamakurze WP2 10x50 brakło pola widzenia żeby objąć ją całą. W LB12" też piękna jednak całościowo lepiej wyglądała w lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie miałem okazji obserwować komety, to z braku czasu to z powodu pogody.  Dziś mimo pałętających się po niebie chmur wyskoczyłem z lornetką na chwilę. Gołym okiem nie udało mi się jej znaleźć- pewno przez lekki woal chmur, w lornetce widoczna bez problemu. Z powodu chmar komarów pchających się bez przerwy oraz słabych warunków ograniczyłem się do cyknięcia pamiątkowej fotografii i zakończyłem obserwacje .

2.jpg.3bdc5d70f05b8761b91115bd74a11299.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.