Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.02.2021 o 19:47, AdamK napisał:

Kiedy fotografowałeś?

Dopiero teraz zauważyłem pytanie. Fotki zrobiłem 13 lipca o 23:18. Poprawka spojrzałem na fotki z pierwszej sesji. Tą fotografowałem 15 lipca o 01:12 :)

Edytowane przez ArekG
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Przy coraz większym zainteresowaniu kometą C/2022 E3 (ZTF), pozwoliłem sobie przypomnieć poprzednią, niedoścignioną jak na razie kometę "Neo".

Dziś natknąłem się na filmik (może już był tu zamieszczony?) z ISS, który sądząc po usytuowaniu Wenus w Hiadach został nakręcony 5 lipca 2020.

Pięknie wygląda kometa z pokładu stacji, jak również wschodząca Wenus, czy też towarzyszące błyskawice z komórek burzowych po prawej stronie i ten potężny wschód Słońca.

 

 

ISS.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście młody, bo przed Neovise widziałem kometę Halleya  w 1986  czy równie piękną  kometę Hal-Bopp w 1997 . 

Obydwie były ładniejsze i jaśniejsze od Neovise.

 

Przewiduje się, że kometa Halleya powróci do nas w roku 2061  i będzie miała  w maximum jasność  -0,3 mag

Hal - Bopp  -  nie znalazłem w necie kiedy  powróci , kiepsko chyba szukałem. 

 

:)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Matheo_89 napisał(a):

 Młody chłop z Ciebie ;)

Zapomniałem dodać - niedościgniona w odniesieniu do tego, odkąd zacząłem się bardziej interesować astronomią :) 

Pierwszą kometą, jaką zobaczyłem (i to gołym okiem) to Hale-Bopp w 1997, ale nie zrobiła ona na mnie takiego wrażenia (brak wiedzy i sprzętu) jak C/2011 L4 (PanSTARRS) - to moja pierwsza kometa świadomie kilkakrotnie (przez kilka miesięcy) obserwowana i fotografowana :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MarcinSn napisał(a):

Zapomniałem dodać - niedościgniona w odniesieniu do tego, odkąd zacząłem się bardziej interesować astronomią :) 

Pierwszą kometą, jaką zobaczyłem (i to gołym okiem) to Hale-Bopp w 1997, ale nie zrobiła ona na mnie takiego wrażenia (brak wiedzy i sprzętu) jak C/2011 L4 (PanSTARRS) - to moja pierwsza kometa świadomie kilkakrotnie (przez kilka miesięcy) obserwowana i fotografowana :) 

Rok wcześniej przed Hale-Bopp była ładniejsza kometa Hyakutake :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Również wskazałbym na taki ranking. Szkoda, że w przypadku komet Hale-Bopp oraz Hyakutake, lata 96-97 nie mieliśmy do dyspozycji dzisiejszej technologii rejestracji fotonów :)  Człowiek musiał biegać albo z aparatem Zenit albo Praktica, a obiektyw Zeiss Sonnar 200/2.8 lub 300/4 był marzeniem. :) 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, TUR napisał(a):

Również wskazałbym na taki ranking. Szkoda, że w przypadku komet Hale-Bopp oraz Hyakutake, lata 96-97 nie mieliśmy do dyspozycji dzisiejszej technologii rejestracji fotonów :)  Człowiek musiał biegać albo z aparatem Zenit albo Praktica, a obiektyw Zeiss Sonnar 200/2.8 lub 300/4 był marzeniem. :) 

To prawda, jednak każda kometa ma swoje czasy.  W przypadku Arenda - Rolanda, Ikeya - Seki czy Westa było jaszcze gorzej. Nie wspomnę już o pięknych kometach sprzed epoki fotografii, gdzie obserwatorzy polegali na swoich szkicach. Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczny postęp w foto widać porównując nawet dość niedawną C/2011 L4 (PanSTARRS) z "naszą" Neowise. Widać wyraźnie że weszły różne techniki wykonywania zdjęć, pomysły na kadrowanie, obróbka, większe ogniskowe itd. itd. Tymczasem porównując wizualnie Neowise z Hale-Bopp to jak stary Opel i nowe Lambo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hale-Bopp od roku 97 to była najbardziej spektakularna kometa ,niestety tak jak wspomniano wcześniej większość amatorów w Polsce dysponowała wtedy skromnym sprzętem obserwacyjnym ,ja mogłem podziwiać ją radzieckimi lornetkami BPC 8x30 oraz 12x45 a obrazy tej komety zapadły dobrze w pamięci do dziś.Świetnie również prezentowała się rok wcześniej kometa Hyakutake ,to były piękne czasy...

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już temat się odkopał, to wrzucę kilka moich kadrów z 2020 r., czyli pierwszego roku zabawy z astrofoto.

Ile ja wtedy miałem radochy z pojawienia się tej komety; chyba najlepiej wyglądała w lornetce 25x100.

Robione Canonem 6d i Samyangiem 135 mm.

1557648168_kometkaskadak.jpg.d908b75fc7e

 

771714124_neo135mm.jpg.a6f01101ffaddbb05

 

417448605_kometa15minut.jpg.702bc3199706

 

kometka.jpg.efbddcea002a90536fae06773846

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2024 o 06:24, Matheo_89 napisał(a):

 Tymczasem porównując wizualnie Neowise z Hale-Bopp to jak stary Opel i nowe Lambo ;)

 

3 godziny temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Jak ktoś miał przyjemność obserwować Neowise pod bardzo dobrej jakości niebem, to może jak nowy Maser do nowego Lambo ;)

 

3 godziny temu, Matheo_89 napisał(a):

Zależy jakim sprzętem. Hale-Bopp gołym okiem i Neowise w bino 100mm no to pewnie takie wrażenie można odnieść ;)

 

 

Mariusz Świętnicki ma tu pełną rację - w połowie lipca na ciemnym niebie kometa C/2020 F3 (NEOWISE) była obiektem spektakularnym i choć nie dorównywała komecie Hale-Bopp, to wcale drastycznie od niej nie odstawała. Miała co prawda dużo mniejszą głowę, ale jej warkocze były porównywalnej długości do warkoczy komety Hale-Bopp, a pyłowy warkocz pod względem jasności też nie był dużo słabszy od warkocza pyłowego komety Hale-Bopp.

 

Dla mnie NEOWISE to kometa numer 2, bo przy Hyakutake, niestety, nie zdawałem sobie jeszcze sprawy z tego, jak ważna jest adaptacja wzroku do ciemności i choć ją widziałem kilka razy, to dla mnie pozostała dużą rozmytą kulą z dość słabym, długim na jakieś 10 stopni warkoczem ;).

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.