Skocz do zawartości
  • 0

Czy dany szukacz nada się do guidingu?


Jan Astralbreeze

Pytanie

 

Dzień dobry, posiadam szukacz Szukacz 8x50 z krzyżem(zdjęcie 1) który był w zestawie z dobsonem skywatcher 10" flex tube . Zastanawiam się czy do teleskopu który być może kupię do astrofotografii, "skywatcher evostar ed 72, będę mógł go zastosować jako guider + tania kamerka. Jeśli tak to proszę o wytłumaczenie jak dokładnie to zrobić odnosząc się do tego co napisałem poniżej. Szukacz posiada wąskie standardowe zakończenie , (zdjęcie 1) .  Zakończenie z wizjerem ma 23 mm średnicy, i jako osoba która nie ma w tym temacie doświadczenia zastanawiam się czy będę mógł w ogóle podłączyć jakąkolwiek kamerę guidującą do tego szukacza, kiedy wizjer jest tak wąski, i  w takiej konfiguracji nie ma typowego podłączenia 1,25 lub 2". Dopiero kiedy odkręcę część tylną (zdjęcie 2 ) mam dostęp do 2 calowego mocowania, pewnie teraz napiszę coś o czym wszyscy wiedzą, ale po odkręceniu tej części, podczas patrzenie przez pozostałą część szukacza nie widać krzyża.

Więc w skrócie są 3 pytania :

1.Czy da się ten szukacz używać do guidingu

2.Jeśli tak to w jaki sposób , jak podłączyć kamerę

3.Jaka kamera najtaniej by się nadawała do tego celu

1.PNG

20200527_140135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Zamiast tej wykręconej części należy zainstalować dorobiona tulejkę o średnicy wewnętrznej 1.25 cala. Najbezpieczniej jest zastosować kamerę, która ma na całej długości srednicę 1.25 cala czyli na przykład T7, nie ma wtedy obawy że nie złapiemy ostrości bo można ją dowolnie wsuwac i wysuwać.

zwo_60280_guidescope_tpl_2.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, wessel napisał:

Zamiast tej wykręconej części należy zainstalować dorobiona tulejkę o średnicy wewnętrznej 1.25 cala. Najbezpieczniej jest zastosować kamerę, która ma na całej długości srednicę 1.25 cala czyli na przykład T7, nie ma wtedy obawy że nie złapiemy ostrości bo można ją dowolnie wsuwac i wysuwać.

 

Czy mógłbyś podać dokładną nazwę takiej tulei jaką mogę znaleźć w sklepie astronomicznym o ile jest coś takiego, czy chodzi o to https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2603&lunety=Adapter 2 1 25 z gwintem T2 GSO FF146? Kiedy zastąpią tą pierwotną część tuleją tracąc ten krzyżyk, czy nie będzie to miało wpływu na guiding?

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Kiedy zastąpią tą pierwotną część tuleją tracąc ten krzyżyk, czy nie będzie to miało wpływu na guiding

Hej, ten krzyżyk to tylko kawałek drucika przed okularem. W guidingu nie przyda się. Okular zastępujesz kamerą. Kamerę podłączasz do komputera, oprogramowanie do guidingu (na przykład phd2) analizuje przesunięcie wskazanej gwiazdy i wysyła korekty do montażu. To tak w dużym skrócie :)

 

Tutaj można poczytać https://astropolis.pl/topic/50014-mój-guiding-pomożecie/

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, wessel napisał:

Takiej części raczej nie kupisz. Trzeba dorabiać

Niestety nie dysponuję warsztatem z odpowiednimi narzędziami(jakie wydaje mi się że są potrzebne, bo nie wiem jakie są potrzebne naprawdę :) .) Nigdy też wcześniej też tak nie majsterkowałem w dziedzinie optyki... ale być może jest to łatwiejsze niż mi się wydaje? Czy mogę prosić o dokładną instrukcję jak mógłbym wytworzyć taką tulejkę, jakich części potrzebuję do tego celu, wtedy wydaje mi się że mógłbym samodzielnie krok po kroku coś takiego zrobić

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba coś takiego:

https://www.astroshop.pl/inne-adaptery/ts-optics-adapter-parafokalny-do-autoguidera-na-szukacz-sky-watcher-9x50/p,47966 lub

https://www.firstlightoptics.com/adapters/astro-essentials-sky-watcher-9x50-finder-to-t-adapter.html

a potem można już zwykłą redukcję wkręcaną na T2. Sam mam zamiar coś działać w temacie wykorzystania tego szukacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja tam to załatwiłem złączką 1,25 na 2 cale z clamping ringiem i odrobiną papieru ściernego. I przy newtonie 150/750 a potem z obiektywem 135mm dawał sobie radę. Ale fakt, profesjonalnie zrobiona złączka na gwint , to inna sprawa. Ale uszczelniacz poliuretanowy też robotę robi. I jak pisali przedmówcy, kamera T7 , Asi 120mm mini albo inna na 1,25. 

 

271812321_833205571412035_8670007979990631677_n.jpg

271924952_349128160119015_7004875614154084501_n.jpg

271877066_1148543065550957_3656188960789699641_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.