Skocz do zawartości

Mój własny obiekt "Wielka Piątka" - Asteryzm czy gromada otwarta?


Refraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam już rok temu przeczesując letnią drogę mleczną w okolicach Łabędzia natknąłem się na charakterystyczny wzór z gwiazd, które "wybijały się" z tła ze względu na swoją jasność i układały się w kształt cyfry pięć. Obserwowałem wtedy przez lornetkę SM 15x70 i w polu widzenia 4,4*, "Wielka Piątka" mieściła się prawie na styk a jasność większości gwiazd oceniłem na coś pomiędzy 6,5-8 mag wokół nie ma już tsk jasnych gwiazd dlatego wzór był charakterystyczny i nie do ominięcia. 

Potem gdy wróciłem do domu sprawdziłem jeszcze w SkySafari położenie mojego obiektu i faktycznie tam był ok.4* na południe od gwiazdy n Cyg należącej do gwiazdozbioru Łabędzia i wchodzącej w jego kształt. 

IMG_20200627_132953.jpg.c010d6f67c8e037eace8b8667ac1943a.jpg

Wiem, że wiele osób może pomyśłec po co to zamieściłem bo to zapewne asteryzm jednak inny niż inne ponieważ składa się nie z kilku czy kilkunastu ale aż kilkudziesięciu gwiazd z ilu dokładnie to nie wiem bo nie liczyłem a SkySafari nie pokazuje wszystkich gwiazd. W każdym bądź razie bardzo bym prosił aby każdy kto posiada lornetkę z polem powyżej 4* spojrzał na nią i dał znać czy też widzi "Wielką Piątkę" jalby co to nie śpieszcie się z obserwacjami mojego obiektu ponieważ najlepiej widoczny jest w sierpniu pod ciemnym niebem a teraz trochę trudniej go zobaczyć ze względu na białe noce. 

Poniżej moje zdjęcie z zaznaczonym obiektem. Dodam, że to pojedymcza klatka 30s.

IMG_20200627_133403.jpg.872aea36c37d6fa586aaa5173a9d8833.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 27.06.2020 o 13:51, Refraktor napisał:

W każdym bądź razie bardzo bym prosił aby każdy kto posiada lornetkę z polem powyżej 4* spojrzał na nią i dał znać czy też widzi "Wielką Piątkę"

Układ gwiazd bardzo łatwy do odnalezienia. W lornetce 20x70 minimalnie wychodzi poza pole widzenia, co utrudnia zauważenie tego kształtu. Można trochę poruszać i wtedy widać. W 10x50 jest już lepiej. Widać cały układ i wyraźnie widać jego kształt.

Jednak muszę Cię zmartwić. Ja tam żadnej piątki nie widzę.

Jak dla mnie jest to ewidentnie trójka. :movingtongue:
 

trojka.png

Edytowane przez ppbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To macie dwie opcje teraz, popatrzeć na te gwiazdy pod kątem przesunięcia ku czerwieni(Lub ku fioletowi ;) ) , później matematycznie policzymy odległość gwiazdy od ziemi i przy pomocy triangulacji ustalimy dystans między gwiazdami i ich mape w 3D, nastepnie musimy zobaczyć czy one są w jakimś związku grawitacyjnym ze sobą przy pomocy danych zebranych przez innych, (na pewno są skatalogowane). Ewentualnie można sprawdzić w google  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.