Skocz do zawartości

asi290mono, a Lodestar X2 na OAG


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
moja dotychczasowa kamera guidera zmienia zastosowanie na all sky, więc potrzebuję nowej. Od razu przechodzę na Off axis guider i zastanawiam się nad wyborem kamerki. A bardziej czy kamerka powinna mieć duży pixel. Wybór pomiędzy asi290 mono i starlight express lodestarem x2, linki poniżej. 
Asi290 ma malutki pixel 2.9 mikrona i to mnie martwi, czy nie jest zbyt mały na OAG. Kamera obrazująca ma 4.5 mikrona, ogniskowe 800 i 400mm, daje to 0,75 i 1,5"/pixel.  Wybór Lodestara to 2,14 i 4,24"/pixel, kamera jest o połowę droższa, niby szum odczytu duży, ale w przeliczeniu na powierzchnie pixela jest mniejszy niż dla asi290, dodatkowo 16bit. A może lodestar pozwoli na znacznie przyjemniejsze guidowanie?
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6984_Starlight-Xpress-Lodestar-X2---high-sensitive-B-W-Autoguider-and-Imaging-Camera.html

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10072_ZWO-ASI290-Mini---High-sensitive-Autoguider---Mono-CMOS-Camera.html

dzięki za wszelką pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście od jakiegoś roku używam ASI290 pod oaga w newtonie 200/1000. Przesiadłem się z Chameleona3, gdzie były czasem problemy ze znalezieniem gwiazd. ASI pracuje w bin2 (trudno powiedzieć czy coś daje) i nie ma żadnych problemów ze znalezieniem gwiazd. Zawsze jakaś jest dostępna, a zazwyczaj kilka. Co więcej, po zmianie kamery, gdy bardziej oddaliłem się od szumu, jakość prowadzenia montażu wzrosła zauważalnie.

Też obawiałem się małego piksela, ale okazało się to nie być żadnym problemem.

Faktycznie lodestar w teorii powinien mieć mniejszy szum odczytu przeliczony na powierzchnię piksela, ale moim zdaniem nie będzie to zauważalna różnica. ASI ma za to odrobinę większe QE. Myślę że obie kamery spiszą się podobnie, a ASI jest tańsza i przy okazji nada się na planety. A może wersja standardowa zamiast mini? W ogau nie daje to dużej różnicy, a masz USB3 na planety. Ja mam wersję "dużą".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.