Skocz do zawartości

M27 HOO


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Napisze co widzę, mam nadzieję ze sie nie obrazisz:

1. Coś popsułeś o obróbce. Masz bezbarwne obszary w tych firankach wokół, jak to możliwe skoro składałeś HOO?

2. OIII ma tam inny kształt - popatrz na tą fotkę z netu https://www.astrobin.com/383986/?nc=all

3. Nadmierne odszumianie spowodowało znaczną degradację tła - masz taki kisiel wokół każdej gwiazdy/ grupy gwiazd.

Zacznij jeszcze raz, delikatniej, zapamiętaj każdy etap obróbki żebyś zawsze mógł się cofnąć jak coś nie zagra.

A inne, mniej widoczne sprawy to potem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, wessel napisał:

Napisze co widzę, mam nadzieję ze sie nie obrazisz:

1. Coś popsułeś o obróbce. Masz bezbarwne obszary w tych firankach wokół, jak to możliwe skoro składałeś HOO?

2. OIII ma tam inny kształt - popatrz na tą fotkę z netu https://www.astrobin.com/383986/?nc=all

3. Nadmierne odszumianie spowodowało znaczną degradację tła - masz taki kisiel wokół każdej gwiazdy/ grupy gwiazd.

Zacznij jeszcze raz, delikatniej, zapamiętaj każdy etap obróbki żebyś zawsze mógł się cofnąć jak coś nie zagra.

A inne, mniej widoczne sprawy to potem...

 

Jestem tu by się nauczyć tego trudnego fachu i fajnie że dajesz czytelne rady. Z chęcią w wolnej chwili przysiądę jeszcze raz do tego. 

 

1. Jedynie co mogę rzec to że po mieszance HOO -> RGB cały wodór wyszedł mi żółtawy i być może skorygowałem jego kolor jedynie na środku mgławicy, a firany pozostały takie żółtawe sprawiając wrażenie bezbarwnych.
2. A to nie jest tak że mam zdjęcie 180st obrócone dlatego tlen wydaje się inny niż na zdjęciu z netu? :)

Jak obrobię jeszcze raz zdjęcie (może tym razem bez drinka;) ) to wrzucę i miałbym prośbę o info czy idę w dobrym kierunku. 

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak jasny obiekt to masz sporo materiału, więc pewnie da się to złożyć lepiej, ale i tak jest fajnie., bo dobry bicolor łatwy nie jest. Co wiem po sobie... :) .

Edit:

Tak popatrzyłem dokładniej i jest tam jednak sporo artefaktów, podejrzewam, że za agresywnie zastosowałeś "unsharp mask" albo inną tego rodzaju akcje. Ale pytam w zasadzie dlatego, żeby samemu się dowiedzieć czegoś o obróbce.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ryszardo napisał:

Edit:

Tak popatrzyłem dokładniej i jest tam jednak sporo artefaktów, podejrzewam, że za agresywnie zastosowałeś "unsharp mask" albo inną tego rodzaju akcje. Ale pytam w zasadzie dlatego, żeby samemu się dowiedzieć czegoś o obróbce.

Dokładnie tak. Widzę to i mnie to razi dlatego z chęcią to poprawię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tayson napisał:

Najważniejsza uwaga. Ogólnie za mało materiału! Dopal do np 60szt OBU kanałów. Myślę że będzie prościej. 

 

Dokladanie RGB odłuż na półkę, jak już opanujesz HOO. 

Masz na pewno rację. Ale chyba najważniejsza rzecz to obrabiać bez whisky, Niżej zdjęcie robione od zera z tym samym materiałem.
Na pewno dopalenie sprawi że będą fajnie widoczne "firany" bo teraz to ciężko..
Kurczę łatwo na tym obiekcie przepala się środek przy wyciąganiu,

 

m27 2 wersja.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Znacznie lepiej :) Wessela szczere uwagi przyniosły skutek :)

Dziękuję, ale to jeszcze nie to :) Coś się zadziało z Ha, kolor ma trochę sztuczny, w środku M27 jest w ogóle bez koloru, a i na zewnątrz M27 dalej coś jest nie halo. Najbardziej boli że wiem co chce poprawić na zdjęciu, a nie mogę tego zrobić :D


No ale jak pisałem.. małymi krokami. Rok temu zacząłem przechodzić w wizuala na astrofotografię i zastanawiałem się jak połączyć nikona z wyciągiem ;)
Najlepszą nauką jest praktyka, wiec z góry przepraszam jak dalej będę wrzucał gnioty i prosił na sugestie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tayson napisał:

Najważniejsza uwaga. Ogólnie za mało materiału! Dopal do np 60szt OBU kanałów. Myślę że będzie prościej. 

 

Zastanawiam się tylko czy taka ilość materiału nie sprawi że środek będzie jeszcze bardziej przepalony niż obecnie się to dzieje przy wyciąganiu. Jaśniejszy pył nałoży się na siebie (?).
ScreenTransferFunction przepalał fest. Niżej wyciągnięte zdjęcie O3. Dopiero po czymś takim widać cokolwiek dookoła mgławicy, no ale środek to jakaś masakra. A z Ha było jeszcze gorzej mimo że blisko 2x więcej klatek niż O3. Przez to tam tak biało na finalnym zdjęciu.

IMG-3353.JPG

 

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wismat napisał:

Zastanawiam się tylko czy taka ilość materiału nie sprawi że środek będzie jeszcze bardziej przepalony niż obecnie się to dzieje przy wyciąganiu. Jaśniejszy pył nałoży się na siebie (?).
ScreenTransferFunction przepalał fest. Niżej wyciągnięte zdjęcie O3. Dopiero po czymś takim widać cokolwiek dookoła mgławicy, no ale środek to jakaś masakra. A z Ha było jeszcze gorzej mimo że blisko 2x więcej klatek niż O3. Przez to tam tak biało na finalnym zdjęciu.

IMG-3353.JPG

 

 

Nie no teraz to herezje głosisz. Jakim cudem większa liczba klatek ma przepalać centrum? Co ty sumujesz klatki czy stackujesz z medianą albo average?

Stack to nie jest suma klatek!

Jak centrum jest za jasne to należy je obrabiać osobno i tyle.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tayson napisał:

Ogólnie mowiac STF jest lipny do wyciagania obiektów właśnie przez problemy o ktorych wspomniales.

Na centrum uzyj tego. Ostrzegam, zeby nie przegiac, bo o to latwo!

Dzięki. Używałem, dlatego jako tako te centrum jest widoczne dzięki temu. Super sprawa.
 

3 minuty temu, wessel napisał:

Nie no teraz to herezje głosisz. Jakim cudem większa liczba klatek ma przepalać centrum? Co ty sumujesz klatki czy stackujesz z medianą albo average?

Stack to nie jest suma klatek!

Jak centrum jest za jasne to należy je obrabiać osobno i tyle.

No tak. fakt.

Będę miał na uwadze te osobne obrabianie.. przyda na pewno się na Oriona w zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.