Skocz do zawartości

Flattener do TS Photoline 70mm f6


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałem zasięgnąć waszej porady odnośnie flattenera do mojego TS-a Photoline 70mm.

 

Mam obecnie Flattener TSRED279, który jest polecany na stronie producenta mojego teleskopu, jako dedykowany do niego, ale są z nim same problemy. Dystans 65mm podany na stronie producenta nie zgadza się, korekcja nie jest równa, ustawiam tillterem z jednej strony gwiazdki, to z drugiej są pojechane. Ile bym się nie bawił, to nigdy nie mam idealnego rogu.

Od marca bawiłem się z ustawieniem dystansu do canona 1100d i wydawało mi się, że sensor jest krzywo przyklejony. Sprawdziłem dzięki @isset na Edku i delikatna krzywizna była, ale nie tyle, co w moim TS-ie.

Kupiłem dodatkowe body Canon 1000d od TUR-a z forum astromaniaka. Na klatkach, które pokazywał, gwiazdki były idealnie punktowe, u mnie niestety nie da się tak ustawić.

Mierzyłem obecny flattener z każdej strony suwmiarką i niby trzyma wymiary, ale niestety gwiazdki daje złe lub fatalne.

Na stronie TS polecają też drugi flattener do tego teleskopu TSFLAT2, ale z nim też jest problem, bo jest on „uniwersalny” i do mojego teleskopu podają back focus to aż 128mm. Niestety, już przestałem ufać TS odnośnie uniwersalnych flattenerów i podawanych przez nich dystansów i boję się kolejnej złączkologii przy następnym flattenerze.

Poważnie też zastanawiałem się nad tym flattenerem https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/ts-optics-flattener-wyplaszczacz-do-refraktorow-photoline-apo-72-mm-1-0x/p,56140

Niby jest z TS też, ale jest dedykowany akurat pod mój teleskop i pracuje z dystansem równym 55mm (czyli canon + standardowa złączka 11mm). Nie wiem też, czy dobrym pomysłem będzie do tego teleskopu flattener bez reduktora. Wtedy zostaje mi f/6 i nie wiem, czy będzie to duży spadek jasności w porównaniu do f/4,74, które osiągałem z flattenerem 0,79. O ile musiałbym zwiększyć czasy naświetlania?

 

Pytanie do was, jaki flattener (nie kosztujący majątku) da mi normalną korekcję gwiazdek? Mam już po prostu dosyć zabawy z ustawieniem gwiazdek bez rezultatu. Mam kupione już 2 tilltery, złączkę dorobioną idealnie do podanego dystansu, pełno złączek, pierścieni dystansujących i nic, bez sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnie pocieszenie, ale witaj w klubie zadowolonych inaczej.

Też walczyłem bez rezultatu z moim maleństwem TS60/360 i dedykowanym flattenerem. Cztery pogodne noce straciłem nad kręceniem złączek i tiltowanie, bez rezultatu. W moim przypadku jeden róg jeszcze jako tako wyglądał ale pozostałe trzy prezentowały stan opłakany. Ostatecznie odesłałem wszystko do sklepu. Ale już tyle mojej historii, jest już poza mną.

 

Pokaż klatkę, najgorszą i najlepszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki mój tip który stosowałem w czasie walki z (już nie) moim TSem. Korekcja wymaga dwóch tiltów, jeden polega na przekrzywieniu drawtube, a drugi  przeciwny flattenerem.  U mnie działało, choć ostatecznie niedostatecznie.

Wybacz ale nie ma teraz dostępu do dużego monitora(piszę z komórki) aby drobiazgowo przeanalizować Twoje klatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest taka możliwość, że clamping ring 2" ściskał flattener tak, że ten dawał takie gwiazdki?

Zrobiłem test, wkręcając flattener bezpośrednio do wyciągu (straciłem w ten sposób możliwość obracania) i zrobiłem test na gwiazdkach w zenicie. Wyszło tak:

120087552_330234284732943_8882521458664752774_n.thumb.jpg.5b9936a1e50f1b83e036c9b0f832dbbb.jpg 

O dziwo gwiazdki wyglądają już naprawdę dobrze.

 

Sprawdziłem, też, czy kwestią nie jest ugięcie wyciągu, więc opuściłem teleskop do podwójnej gromady w Perseuszu, która leży niżej o oto efekt:

120038345_328925645007812_2655511995809969195_n.thumb.jpg.4dc85a8ffdb31e6bde6ada9d8f45e7f6.jpg

Delikatna różnica jest, widać, że jakieś ugięcie nastąpiło, ale tragedii chyba nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Czy jest taka możliwość, że clamping ring 2" ściskał flattener tak, że ten dawał takie gwiazdki?

Musiał byś chyba ścisnąć naprawdę mooocno. Mocowanie na clamping ring mogło dawać nieosiowość stąd problemy.

Teraz jest lepiej, ale nie idealnie. Na sztywnym gwintowym połączeniu możesz bawić się tilterem, bo lewa strona wygląda jak by była za daleko (nadkorekcja), a prawa za blisko (niedokorekcja :) ) flattenera. Jeśli zmiana pozycji teleskopu będzie krytycznie wpływać na ugięcia. Problem może być za słabym wyciągiem, Spróbuj usztywnić trawtube śrubami regulacyjnymi, tylko z wyczuciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

próbuj usztywnić trawtube śrubami regulacyjnymi, tylko z wyczuciem.

Dziś zauważyłem, że jedna śruba w ogóle była luźna, a z drugiej strony inna była bardzo lekko dokręcona i moim zdaniem też nic nie dawała. Dokręciłem delikatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.