Jump to content

Flattener do TS Photoline 70mm f6


OnlyAfc
 Share

Recommended Posts

Cześć,

chciałem zasięgnąć waszej porady odnośnie flattenera do mojego TS-a Photoline 70mm.

 

Mam obecnie Flattener TSRED279, który jest polecany na stronie producenta mojego teleskopu, jako dedykowany do niego, ale są z nim same problemy. Dystans 65mm podany na stronie producenta nie zgadza się, korekcja nie jest równa, ustawiam tillterem z jednej strony gwiazdki, to z drugiej są pojechane. Ile bym się nie bawił, to nigdy nie mam idealnego rogu.

Od marca bawiłem się z ustawieniem dystansu do canona 1100d i wydawało mi się, że sensor jest krzywo przyklejony. Sprawdziłem dzięki @isset na Edku i delikatna krzywizna była, ale nie tyle, co w moim TS-ie.

Kupiłem dodatkowe body Canon 1000d od TUR-a z forum astromaniaka. Na klatkach, które pokazywał, gwiazdki były idealnie punktowe, u mnie niestety nie da się tak ustawić.

Mierzyłem obecny flattener z każdej strony suwmiarką i niby trzyma wymiary, ale niestety gwiazdki daje złe lub fatalne.

Na stronie TS polecają też drugi flattener do tego teleskopu TSFLAT2, ale z nim też jest problem, bo jest on „uniwersalny” i do mojego teleskopu podają back focus to aż 128mm. Niestety, już przestałem ufać TS odnośnie uniwersalnych flattenerów i podawanych przez nich dystansów i boję się kolejnej złączkologii przy następnym flattenerze.

Poważnie też zastanawiałem się nad tym flattenerem https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/ts-optics-flattener-wyplaszczacz-do-refraktorow-photoline-apo-72-mm-1-0x/p,56140

Niby jest z TS też, ale jest dedykowany akurat pod mój teleskop i pracuje z dystansem równym 55mm (czyli canon + standardowa złączka 11mm). Nie wiem też, czy dobrym pomysłem będzie do tego teleskopu flattener bez reduktora. Wtedy zostaje mi f/6 i nie wiem, czy będzie to duży spadek jasności w porównaniu do f/4,74, które osiągałem z flattenerem 0,79. O ile musiałbym zwiększyć czasy naświetlania?

 

Pytanie do was, jaki flattener (nie kosztujący majątku) da mi normalną korekcję gwiazdek? Mam już po prostu dosyć zabawy z ustawieniem gwiazdek bez rezultatu. Mam kupione już 2 tilltery, złączkę dorobioną idealnie do podanego dystansu, pełno złączek, pierścieni dystansujących i nic, bez sukcesu.

Link to comment
Share on other sites

Średnie pocieszenie, ale witaj w klubie zadowolonych inaczej.

Też walczyłem bez rezultatu z moim maleństwem TS60/360 i dedykowanym flattenerem. Cztery pogodne noce straciłem nad kręceniem złączek i tiltowanie, bez rezultatu. W moim przypadku jeden róg jeszcze jako tako wyglądał ale pozostałe trzy prezentowały stan opłakany. Ostatecznie odesłałem wszystko do sklepu. Ale już tyle mojej historii, jest już poza mną.

 

Pokaż klatkę, najgorszą i najlepszą.

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Piotr4d napisał:

Pokaż klatkę, najgorszą i najlepszą.

Tutaj mam przykład klatki serca:

119540148_830181807722803_83406091760700745_n.thumb.jpg.1f9e84a02e23e3c7768cac8d21228a5c.jpg

Lewa strona już naprawdę całkiem dobrze wygląda, ale prawa ucieka (wygląda, jakby dystans był za duży).

 

Link to comment
Share on other sites

To taki mój tip który stosowałem w czasie walki z (już nie) moim TSem. Korekcja wymaga dwóch tiltów, jeden polega na przekrzywieniu drawtube, a drugi  przeciwny flattenerem.  U mnie działało, choć ostatecznie niedostatecznie.

Wybacz ale nie ma teraz dostępu do dużego monitora(piszę z komórki) aby drobiazgowo przeanalizować Twoje klatki.

 

Link to comment
Share on other sites

Czy jest taka możliwość, że clamping ring 2" ściskał flattener tak, że ten dawał takie gwiazdki?

Zrobiłem test, wkręcając flattener bezpośrednio do wyciągu (straciłem w ten sposób możliwość obracania) i zrobiłem test na gwiazdkach w zenicie. Wyszło tak:

120087552_330234284732943_8882521458664752774_n.thumb.jpg.5b9936a1e50f1b83e036c9b0f832dbbb.jpg 

O dziwo gwiazdki wyglądają już naprawdę dobrze.

 

Sprawdziłem, też, czy kwestią nie jest ugięcie wyciągu, więc opuściłem teleskop do podwójnej gromady w Perseuszu, która leży niżej o oto efekt:

120038345_328925645007812_2655511995809969195_n.thumb.jpg.4dc85a8ffdb31e6bde6ada9d8f45e7f6.jpg

Delikatna różnica jest, widać, że jakieś ugięcie nastąpiło, ale tragedii chyba nie ma?

Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Czy jest taka możliwość, że clamping ring 2" ściskał flattener tak, że ten dawał takie gwiazdki?

Musiał byś chyba ścisnąć naprawdę mooocno. Mocowanie na clamping ring mogło dawać nieosiowość stąd problemy.

Teraz jest lepiej, ale nie idealnie. Na sztywnym gwintowym połączeniu możesz bawić się tilterem, bo lewa strona wygląda jak by była za daleko (nadkorekcja), a prawa za blisko (niedokorekcja :) ) flattenera. Jeśli zmiana pozycji teleskopu będzie krytycznie wpływać na ugięcia. Problem może być za słabym wyciągiem, Spróbuj usztywnić trawtube śrubami regulacyjnymi, tylko z wyczuciem.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

próbuj usztywnić trawtube śrubami regulacyjnymi, tylko z wyczuciem.

Dziś zauważyłem, że jedna śruba w ogóle była luźna, a z drugiej strony inna była bardzo lekko dokręcona i moim zdaniem też nic nie dawała. Dokręciłem delikatnie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.