Skocz do zawartości

Refraktor - przelot


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

33 mm to średnica przysłony w okularze, podawana przez producenta okularu. 

Kąt 2,14 stopnia obliczasz z funkcji tangens znając 3 wielkości: źrenice wyjściową teleskopu (=średnica obiektywu), średnice przysłony okularu i odległość obu okręgów od siebie (=ogniskowa teleskopu)

Nie jest tajemnicą, że pełne pole okularów 1,25” nie będzie winietowanie w wyciągu okularowym 2”, pole okularów 2” wymaga wyciągu 2,5”. Do okularu ES 30mm 100* w oprawie 3” trzebaby mieć 3,5” lub 3,7”

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, astrokarol napisał:

Czyli wszyscy używamy kątówki 2" z okularami 2" tak naprawdę "źle" (obcięcie pola) ?

 

 

Zależy jaką ma diafragmę polową okular. Jesli diafragma jest mniejsza niz tulejka okularu to dwucalowa kątówka moze stykać, aczkolwiek, gorzej bedzie z dwucalowym wyciągiem, bo wyciag jest przeciez przed katówką, a mamy stożek światła.

Okulary wieloszkiełkowe maja zwykle na wlocie wbudowanego  barlowa, więc wówczas istotna bedzie srednica tego barlowa. Istotna sprawą jest tez gdzie dany okular ma swoje ognisko, bo nie zawsze jest na końcu tulejki okularu.

epdesign.gif.fbf16a7dc89d3b869296e6b813729f7a.gif

https://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam diagonal 2” nie przytnie istotnie wiązki.  chyba, ze Panoptica 41, SWANa 40 lub Plossla 56 gdy jest używany z teleskopem o światłosile f/4,5, ale ta kombinacja jest bez sensu.

Natomiast rura wyciągu 2” o długości 90mm przytnie już znacznie nawet przy f/6 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.10.2020 o 14:27, Marcin_G napisał:

U mnie akurat nic nie lata,

ale chcę 2-3 bafle wstawić - Na lata

 

Marcinie, a masz na nie miejsce miejsce w maku 180?... Chodzi mi o to, że średnica LG jest pewnie niewiele mniejsza od wewnętrznej średnicy tubusa... Myślę też wstawić do swojego 150mm takie bafle, ale zdecydowanie większą ilość i gęstawo je upchać z racji tego, że również nie mogą być wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 1 cm grubości bafli powinien dać się upchnąć - taka 180-tka ma małe kątowe pole widzenia, więc wiązka z menisku idzie niemal równoległa. Łatwo to rozrysować. 

Nie pamiętam tylko jak w 150-tce mocowana jest przednia i tylna cela do rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1cm to już ładnie. Nie wiem i ja jak wygląda sytuacja w 150tce SW. Mam inne ustrojstwo ...Ooo takie : https://www.cloudynights.com/topic/289487-inside-a-mak/
Nie mierzyłem ,ale to lustro główne dość blisko podchodzi do ściany tubusa tak na oko - w makach od SW jest podobnie.... Coś mi się wydaje, że wysokość bafli w maku może się zwiększać im bliżej mennisku się znajdują. Wiązka  światła  pokonuje mennisk z jego nominalną średnicą i  rozszerza się kierując się ku LG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.