Jump to content

Kamera T7/ASI120mini gubi klatki w laptopie na baterii - Na zasilaczu i innych laptopach/tabletach jest ok - Windows 10 - Gdzie jeszcze szukać?


Paniki
 Share

Recommended Posts

Problem taki, że nie sprawdziłem tego wcześniej, tylko w nocy na obserwacjach okazało się, że na nowym laptopie, zainstalowanym świeżo sofcie i podłączeniu kamerki T7 w Sharpcapie gubi więcej klatek niż pobiera. Po włączeniu czy to podglądu czy przechwytywania na początku działa dobrze przez kilka/kilkanaście klatek, a później więcej gubi. Teraz odkryłem, że po podłączeniu zasilacza laptopa wraca do dobrego działania, a po odłączeniu gubi dalej. Wcześniej ten test nie dawał tego rezultatu. 

 

Problem w tym, że już nie wiem gdzie szukać. Opcja wysoka wydajność w baterii nic nie daje. Szczegółowe ustawienia w planach zasilania także, takie jak odtwarzanie multimediów czy związane z USB też nic. W menadżerze urządzeń przy kamerze i USB opcje oszczędzania energii powyłączane.

 

W biosie też nie widzę nic czego mógłbym się czepić.

 

Laptop to HP 850 G5, jakiś bardziej energooszczędny bo normalnie trzyma z 12 godzin przy "nic nie robieniu", ale nie wiem gdzie może być ta magiczna opcja/ustawienie co powoduje ten efekt.

Nie mam haba USB z osobnym zasilaniem by sprawdzić tak. Wersja programów też nic nie zmienia, PHD na baterii w ogóle nie działa. Kamerka u kolegi na laptopie działa, na moich poprzednich laptopach też, na tablecie również ok. Wszystko na Windowsie 10. Widocznie ten musi gdzieś mieć jakieś opcje specjalnie dla niego. Brak mi pomysłów już jak szukać i gdzie szukać.

Link to comment
Share on other sites

Może masz za duże spadki napięcia na kablu USB ?
Aby to sprawdzić, podłącz kamerkę na próbę na dużo krótszym kablu.
Jak pomaga, potrzebujesz kabel USB z większym przekrojem przewodów lub coś aktywnego.

Link to comment
Share on other sites

Moje strzały to:

1. Na pracy bateryjnej lapek wchodzi w tryb oszczędzania energii i zjeżdża z częstotliwością procka i innych podzespołów - wyłączyć tryby oszczędzania energii w jakiś managerach zasilania

2. Brak energii dla kamerki - podłączyć kamerkę przez specjalny aktywny hub usb 3.0 z zasilaczem

Link to comment
Share on other sites

SSD, ale nie wiem na ile to się liczy też przy samym podglądzie. Nagrywanie tak samo, tylko, że ja jej używam bardziej do ustawiania polarnej. PHD w ogóle jakby się zawiesza i nie pobiera żarnych klatek. Po wpięciu zasilacza działa.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze taki eksperyment: na baterii pobór prądu jej skacze pomiędzy 0.02-0.05A, a na zasilaczu jest stabilne 0.05A. Tak jak by bufor jej się zapychał, a komputer nie ściągał wszystkiego.

 

 

Przy jakiś szybkich klatkach 1/8000s i małej rozdzielczości i 60fps pobiera cały czas 0.05A niezależnie czy na baterii czy zasilaczu, więc tak jakby samego prądu jej nie ogranicza, tylko pobór danych w jakiś sposób chyba.

Link to comment
Share on other sites

Już działa.

Wymieniłem obudowę, a z racji odłączenia bateryjki 3V, zresetował się bios. Przy konfiguracji na nowo udało mi się dostać do pewnych opcji, których wcześniej nie ujrzałem. Po wyłączeniu wszystkiego, kamera już działa dobrze na samej baterii laptopa ;)

 

IMG_20201011_230606.jpg

Edited by Paniki
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 62 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.