Skocz do zawartości

Lornetka IF +- 4-5 Dioptrii 15x70 jak najlżejsza


swnw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Muszę kupić lornetkę 15x70 z IF dla osoby, która ma wadę wzroku - jedno oko +, jedno i dlatego przez zwykłą lornetkę z CF widzi mono, a nie stereoskopowo. W Delcie jest DO Extreme ale  ciężka 2220, Sky Guide byłby OK - "niedostępny", teleskopy.pl APM 12X50 ED "niedostępny". Ciężar ma istotne znaczenie, statyw będzie, ale dla tego komu kupuję, dużą zaletą korzystania z lornetki jest możliwość szybkiego spojrzenia w niebo bez statywu, a potem organizowanie stanowiska, ja też to lubię :).

Lornetki z górnej półki Svarowski, Zeiss, Fijinon są za drogie bo jest to astroamator i nie wiadomo jak się rozwinie. Z towarem w naszych sklepach jest kiepsko, a w Niemczech tylko trochę lepiej. Używana raczej nie, chyba że stan idealny.

Może ktoś coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze www.Astroshop.pl - tam też jest spory wybór tego typu lornetek.

I wskazówka - na szybkie spojrzenie w niebo dobry model 10x50 będzie zapewne lepszy i mniej problematyczy w użyciu. Jaka jest różnica w wadzie wzroku przyszłego użytkownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, swnw napisał:

ma wadę wzroku - jedno oko +, jedno i dlatego przez zwykłą lornetkę z CF widzi mono, a nie stereoskopowo

Trochę nie rozumiem - myślałem, że przez wadę wzroku typu rozbieżności  w jednym oku + i minus w drugim, najwyżej spowodują problemy z wyostrzeniem obrazu, ale że pojawiły się problemy z utratą stereoskopowości, rozumianej przeze mnie jako efekt 3D.  No chyba że coś źle zrozumiałem:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GKG Dobrze rozumiesz, ja źle opisałem. Jedno jest wiodące i widzi z bliska dobrze, a na odległość z pewnym wysiłkiem, drugie widzi dobrze na odległość. Przy CF trudno jest coś takiego skorygować, przy IF się udaje bo można oczy nastawić oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem, czyli jest duża rozbieżność + i - między jednym okiem, a drugim okiem i nie da się wyostrzyć obrazu w CF bo brakuje zakresu.

Tak faktycznie lornetki z indywidualnym systemem ustawiania ostrości (IF) mają zazwyczaj na jednym i drugim okularze zakres ustawiania ostrości zazwyczaj +/- w zakresie 4, a często i 5 kresek. 

Więc wydaje się, ż każda lornetka z (IF) skoryguje tematyczną rozbieżność o ile ta jest nie jakaś gigantyczna.

Jednak chciałem nadmienić, że nie każda lornetka z IF ma jakby to powiedzieć dobrze skalibrowany wskaźnik skali "0"  dla ustawiania +/-. Często, zwłaszcza w tańszych lornetkach, taka skalówka na okularach jest rozkalibrowana i to na dodatek w różnym stopniu na różnych okularach. Może więc się okazać, że dla osoby która np. ma wadę dla lewego oka -2, a dla prawego +2, na tak rozkalibrowanej lornetce będzie potrzebowała jednak ustawić np. na  lewym okularze -1,5, a na prawym np. +3.

Im droższa lornetka, tym ta kalibracja jest dokładniejsza. Ja np. nie mam wady wzroku i właściwie tylko w Fujinonie z IF ustawiam w ciemno na "0" w obu okularach i jest ok. Na innych lornetkach tańszych są to juz wartości 0,5 +/-, albo coś w okolicach niecałego 1 +/-, więc myślę z w tańszych lornetkach ustawienie na "0" jest skalibrowane z dokładnością o wartość do 1 kreski na + lub - 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnicę 5 dioptrii skoryguje każda bez wyjątku lornetka z indywidualnym ogniskowaniem. 

Ile masz czasu na zakup? Bo może z Aliexpress coś brać....

 

@GKG czy mogę spytać gdzie dokładnie na Podhalu mieszkasz? Chciałbym rzucić okiem przez Twojego APMa, a między Świętami i Nowym rokiem pewnie będę w okolicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GKG wszystko co napisałeś to prawda i już to zbadałałem. Niedokładność chińskiej optyki, rozrzut produkcyjny to duży kłopot. 

Są rzeczy, które robią dobrze np. telefony, laptopy nawet wzmacniacze DAC ale nie lornetki.

To nie jest szybki zakup, mam czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wyjaśniam: "z ręki" tylko na krótko, potem statyw. Da się, ja mogę - jestem dobrym strzelcem, a widziałem lepszych w trzymaniu lornetki . Pogodę mamy taką, że czasem tylko okno w chmurach i nie ma czasu na ustawianie, chłodzenie itp.

Jak warunki dobre to statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.