Skocz do zawartości

Pseudoskop DIY - pseudo teleskop domowej roboty


ozokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!
Wrzucam wątek w którym chciałem pokazać swoją konstrukcję, którą zbudowałem w celu zapoznania się z budową teleskopu. :D
Bardzo możliwe, że doświadczeni astromaniacy dostaną wręcz zawału na widok tej konstrukcji, bo popełnione są tu możliwie chyba wszystkie błędy, których w docelowej konstrukcji być nie może (i postaram się, żeby nie było). :D
Zrobiony jest z wklejonej na CA i kleju epoksydowym pojedynczej, dwuwypukłej soczewki skupiającej z Aliexpress średnicy 127mm i f=400mm i rur/redukcji wentylacyjnych 150/125/100mm. Zaślepiony na końcu zatyczką hydrauliczną z wywierconym centralnie otworem i wprawioną redukcją piankową 50/32mm służącej jako focuser. Wyczerniony w środku sprayem czarny mat, diafgram nie robiłem. Zrobiony pod jeden okular 15mm (kupiona używka SVBONY na sąsiednim forum za 8 dyszek :movingtongue:) i jak się okazało zbyteczny Barlow x3.


Jak się idzie domyślić aberracja jest ogromna ale mimo wszystko lubię przez niego rzucić okiem np. na Księżyc. Na pewno rysy na "obiektywie" nie ułatwiają obserwacji, ale jednak mimo wszystko coś przez niego widać i osiowość nawet jest. :flirt:
Teraz trza pomyśleć nad budową montażu/statywu!
Proszę, nie bijcie jakoś mocno :laugh:

20201017_152053.jpg

20201017_152421.jpg

20201017_152518.jpg

20201128_012912.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że jesteś dla siebie zbyt krytyczny. Wyszło chyba tak jak miało wyjść. Jeśli jakość obrazów dawanych przez tę lunetkę nie jest specjalnie wyjątkowa to wynika to raczej ze słabych parametrów obiektywu a nie konstrukcji samej tuby. Potraktuj więc tę konstrukcję jako prototyp do testowania optyki, który bardzo dobrze spełnia swoją rolę:flirt:

Oczywiście tuba z tworzywa zawsze będzie sprawiać problemy ze sztywnością a to może wprowadzać dodatkowe zniekształcenia obrazu i z tego należy zdawać sobie sprawę. 

 

Pozdrawiam

Adam

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak wyglądają obiekty DS widziane przez ten teleskop. Ja bym jeszcze wyciął z czarnego kartonu przysłonę o średnicy wewnętrznej 100 mm i umieścił ją przed soczewką. Zmniejszy to trochę światło, ale poprawi inne wady takiego obiektywu. Dobrze byłoby też wykonać ze trzy diafragmy i umieścić je wewnątrz  tubusu. Bardzo by to poprawiło kontrast obrazów. Ja też kilka lat temu zbudowałem refraktorek na bazie obiektywu z rosyjskiej lunety  ZRT 70/460 mm. Tubus też z rury pcv, diafragmy z kartonu i wyciąg od SW 102/500mm. Wyczerniłem czarną farbą w sprayu, a dla większej chropowatości po pierwszej warstwie farby napyliłem do środka zwykłą mąkę :) Mąka się przykleiła do farby i po wyschnięciu dałem jeszcze 2 warstwy farby. Refraktor jak na taką małą aperturę daje znakomite obrazy, ostre i kontrastowe. Obrazy Księżyca są niewiele gorsze niż ze SW 102/500 mm, a gwiazdki w Plejadach wyglądają jak szpileczki. 

22682c9fe20d9bdd fb.jpg

547356a1aa274f8e fb.jpg

56103f7a2896045a.jpg

ca21dc5a1b543a33.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam1 napisał:

Witam

Myślę, że jesteś dla siebie zbyt krytyczny. Wyszło chyba tak jak miało wyjść. Jeśli jakość obrazów dawanych przez tę lunetkę nie jest specjalnie wyjątkowa to wynika to raczej ze słabych parametrów obiektywu a nie konstrukcji samej tuby. Potraktuj więc tę konstrukcję jako prototyp do testowania optyki, który bardzo dobrze spełnia swoją rolę:flirt:

Oczywiście tuba z tworzywa zawsze będzie sprawiać problemy ze sztywnością a to może wprowadzać dodatkowe zniekształcenia obrazu i z tego należy zdawać sobie sprawę. 

 

Pozdrawiam

Adam

Sztywności nie ma żadnej bo jeszcze nie skleiłem tej najdłuższej części tuby z resztą, gdyż przymierzam się do wyczyszczenia obiektywu od wewnątrz jeszcze raz i nałożenie może jakiegoś wosku czy coś dla wypełnienia rys. Pokombinuję, tym samym jak napisał Pan Paweł103 jeszcze może dorzucę diafgramy, potem przesłonę. Mam czas, póki co za docelowy się jeszcze nie biorę, więc mogę działać z tym. :D
Dziękuję za słowa otuchy! :heart:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł 103 napisał:

Ciekawy jestem jak wyglądają obiekty DS widziane przez ten teleskop. Ja bym jeszcze wyciął z czarnego kartonu przysłonę o średnicy wewnętrznej 100 mm i umieścił ją przed soczewką. Zmniejszy to trochę światło, ale poprawi inne wady takiego obiektywu. Dobrze byłoby też wykonać ze trzy diafragmy i umieścić je wewnątrz  tubusu. Bardzo by to poprawiło kontrast obrazów. Ja też kilka lat temu zbudowałem refraktorek na bazie obiektywu z rosyjskiej lunety  ZRT 70/460 mm. Tubus też z rury pcv, diafragmy z kartonu i wyciąg od SW 102/500mm. Wyczerniłem czarną farbą w sprayu, a dla większej chropowatości po pierwszej warstwie farby napyliłem do środka zwykłą mąkę :) Mąka się przykleiła do farby i po wyschnięciu dałem jeszcze 2 warstwy farby. Refraktor jak na taką małą aperturę daje znakomite obrazy, ostre i kontrastowe. Obrazy Księżyca są niewiele gorsze niż ze SW 102/500 mm, a gwiazdki w Plejadach wyglądają jak szpileczki. 

22682c9fe20d9bdd fb.jpg

547356a1aa274f8e fb.jpg

56103f7a2896045a.jpg

ca21dc5a1b543a33.jpg

DS jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, jak go dokończę i podrasuję wg Pana rad na pewno będę próbował, bo w teorii powinien być dość światłosilny. Może będzie coś widać :D
Dziękuję!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, astrokarol napisał:

W sumie ciekawe jak z obrazami DSów. Sprawdź.

 

PS. W jakiej cenie ten obiektyw ? 

Jakoś 40zł taka soczewka chyba, już nie pamiętam, bo kupiony trochę temu i leeeeżał, i czekał na swoją kolej w moich projektach DIY. :D

 

@astrokarol cosik takiego: SOCZEWKA

Edytowane przez ozokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.