Skocz do zawartości
  • 0

Okular Planetarny do Synty 8 na Dobsonie.


Bartosz_M

Pytanie

Witam bardziej doświadczonych kolegów! Tak jak w tytule, poszukuję okularu głównie planetarnego, czasami będę go prawdopodobnie używał również w obserwacjach księżyca czy do rozbijania kulek. Wiem, że nie istnieje okular wszechstronny, uniwersalny, dlatego głównie ma służyć do planet. Budżet: 350zł, obojętnie czy nowy czy używany. Myślałem nad TS HR Planetary 6mm i głównie tej ogniskowej byłbym przychylny, aczkolwiek czekam na zdanie bardziej doświadczonych osób. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W 8" spoglądałem przez Baader Ortho 6, Baader Ortho 10, TS HR Planetary 9mm i Es 6,7 (to nie jest okular do planet, ale był pod ręką).

 

- Ortho 6mm okazało się za dużo, raz miałem seeing aby wykorzystać, ale planeta szybko uciekała z małego pola orciaka, a do tego było już trochę za ciemno;

- ES 6,7, spore pole, planety dość dobrze widoczne, ale brakowało im trochę detalu, nie mniej jednak dzięki sporemu polu obraz przyjemny i jaśniejszy niż w 6mm;

- TS HR 9mm - tutaj obraz podobał mi się najbardziej, Jowisz, Saturn i Mars miały sporo detalu, przy polu 58 stopni i x133 dało się komfortowo obserwować. Źrenica wyjściowa 1,5 spora na planety, ale nie mogę powiedzieć, że waliło po oczach. Do tego regulowany ER;

- Ortho 10mm - bardzo dużo detalu, obraz jak brzytwa i mnóstwo detalu. Jednak bardzo małe pole i ER sprawiały, że obserwacje mało komfortowe. Do tego dość jasno, zdarzało się że przyciemniałem filtrem polaryzacyjnym zmiennym;

 

Gdybym miał wybierać z powyższych to wybrałbym 9 mm - najczęściej używany ze względu na występujące warunki i seeing, do tego okular wygodny.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pomyśl na Celestronem X-Cel LX, 5,7 lub 9mm. To o klasę lepsze okulary niż BST czy TS HR. U Chińczyków są za niecałe 3 stówy za sztukę. Orto to to nie jest, ale obraz bardzo przyjemny i pole 60* ułatwia obserwacje dobsem bez prowadzenia. Mają znikome odblaski i nie walą kolorami na planetach jak np. ES 82*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=13385

 

Zobacz tu, myślę, że warto.

Też mam synte 8 miałem 6mm ale rzadko, przynajmniej mi, trafiały się warunki na tą ogniskową. Sprzedałem to i zakupilem 8mm bo warunki były duuuuużo częściej.

A później możesz dokupić 5.

Bo widzisz, z 6 jest tak, że rzadko się używa a jak się używa to żałujesz, że nie masz 5:)

Ja tak miałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.