Skocz do zawartości

Niebo w grudniu 2020 (odc. 01) - Przebudzenie Słońca


Rekomendowane odpowiedzi

A ja jestem ciekawy co by było gdyby taki wyrzut materii spowodował awarię systemów na Ziemi :O Być może w nocy nie działały by światła uliczne to dla astroamatorów miód na serce ale oprócz nich systemy banków, GPS gdyby uszkodziło to satelity, być może radia, telefony. Być może się mylę ale ciekawy jestem ile by to szkód wyrządziło

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bezel napisał:

A ja jestem ciekawy co by było gdyby taki wyrzut materii spowodował awarię systemów na Ziemi :O Być może w nocy nie działały by światła uliczne to dla astroamatorów miód na serce ale oprócz nich systemy banków, GPS gdyby uszkodziło to satelity, być może radia, telefony. Być może się mylę ale ciekawy jestem ile by to szkód wyrządziło

Uszkodziło by wszystkie systemy elektryczne na ziemi czyli po jakimś czasie wszystko co masz w lodówce by ci się zepsuło w sklepowych zamrażarkach też,ogólnie cały świat nie miał by prądu do póki by tego nie naprawili

Edytowane przez M4teusz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiałby być naprawdę ogromny CME i rozbłysk, w dodatku skierowany na Ziemię. Takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko, ale się zdarzają. Takie zdarzenie jest przedmiotem analiz i chyba są na to jakieś plany działania też. Na pierwszej linii nie jest elektronika na Ziemi tylko satelity i one najbardziej by dostały w kość.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Burza_magnetyczna

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Burza_magnetyczna_roku_1859

 

Cytat

Badania takie dostarczają dowodów, iż podobnie intensywne zdarzenia, jak odnotowane w 1859 roku, występują średnio raz na 500 lat

 

Swoją drogą obecnie wiedzielibyśmy o takim CME praktycznie od razu. Dałoby to ok doby czasu na... no właśnie na co? Mam tutaj wizję lekkiej lub dużej paniki :) Krach na giełdach i kryptowalutach momentalny (każdy chciałby się spieniężyć PKC nawet na minusie, bo nie wiadomo czy i na ile dostęp do internetu, kont, byłby możliwy). Oczywiście kolejki przed bankomatami, po wodę i papier toaletowy, jedzenie, tankowanie do pełna na stacjach. W niektórych częściach świata pewnie jakieś burdy, kradzieże i zamieszki. Małą próbkę mieliśmy z marcu/kwietniu, jednak wtedy mieliśmy prąd, a woda leciała z kranów i nie brakowało jedzenia. Astromaniacy szybko ładujący baterie do Canonów przed wystąpieniem zórz i sprawdzający pogodę.

 

Warto dodać, że o ryzyku wystąpienia takiego wyrzutu na Słońcu wiedzielibyśmy na długo przed, bo raczej mało prawdopodobne, żeby wystąpił ot tak nagle w słabym cyklu aktywności jakie mamy obecnie. Tak jak w burzy z 1859 roku zapewne mielibyśmy na Słońcu ogromne plamy od wielu tygodni, miesięcy więc sytuacja byłaby na bieżąco monitorowana. Być może też od wielu miesięcy trwałyby przygotowania na takie zdarzenie także.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Wedle mojej skromnej wiedzy, satelity oraz systemy energetyczne na Ziemi generalnie nie są przygotowane na zjawiska typu Wydarzenia Carringtona z 1859 roku. Ale trudno też zakładać, że akurat w najbliższym czasie tak gigantyczny sztorm geomagnetyczny się powtórzy. Obecne maksima słoneczne są bowiem wyraźnie słabsze od tych sprzed np. kilku dekad. Z drugiej strony - nie jest powiedziane, że nawet w "słabym" maksimum nie zdarzy się rozbłysk klasy X20 albo i więcej... Z tego wszystkiego chyba najlepiej dla miłośników astronomii jak nasze samorządy oszczędzają na oświetleniu w czasie pandemii, a Słońce siedzi sobie cicho ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.