Skocz do zawartości

satelita


wlad

Rekomendowane odpowiedzi

dzisjaj ok 18:37 przez niebo przemkną satelita, pytanie jaki to był satelita, bardzo jasny coś ok wenus może jasniej. udało mi sie go nawet uchwycić w telpie na 35X powiekszeniu.

przez niebo mkną cały czas świecąc bardzo jasno w sumie było to zaraz po zachodzie słońca wiec to normalne. mam jeszcze jedno pytanie do tego wydażenia czy mozna zauważyć jakies szczeguły satelity przez instrumenty optyczne,mi sie nie udało no ale chwyciłem go dopiero jak zachodził (lecjał z kierunku zachodniego na wschód )

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie była to ISS. Można zobaczyć jej kształt przez teleskop, ale problem w prowadzeniu za takim obiektem. Kilka tygodni temu widziałem jej zarys przez MTO11CA przy pow. 56x oparty o krawędź okna dachowego, co pozwalało mi płynnie prowadzić za nią. Miała rozmiary ok. 25-25 sekund łuku. To jedyny poza chyba wachadłowcami obiekt którego zarysy można dostrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Leszku! Czy mogłby Pan przy okazji sprawdzić, czy 19-go marca [sobota]widać było ISS przelatujaca ok. 18.15 naszego czasu, mnie więcej przeszła przez okolice zenitu... Kończąc małą wycieczke pieszą w okolicach Rąblowa i Celejowa widzielismy na jeszcze jasnym niebie wyjątkowo jasny obiekt. Predkość kątowa wyglądała albo na nisko lecacy samolot, albo satelitę na niskiej orbicie. Zero silników, stroboskopów itd., więc obstawiałem ISS. Z jasnego nieba dopiero wyłaniały się Syriusz i Saturn, więc jasność obiektu była spora... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, sam możesz to sprawdzić na stronie Heavens-Above (www.heavens-above.com). Robi się to tak: na stronie "Welcome" klikasz "Select your location" i znajdujesz swoją miejscowość w bazie danych. Pojawia się strona główna, wybierasz "ISS", a następnie "Prev." aby znaleźć wcześniejsze przeloty stacji.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

No nie jest to takie proste dla laika (zakladam ze jestes poczatkujacy), na stronie heavens-above mozna wybrac lokacje sposrod wiekszych miejscowosci, wskazane jest podac dokladne polozenie (przy prognozowaniu flar Iridium wazna jest czasami dokladnosc rzedu kilku kilometrow)poza tym ja np. znalem swoja lokacje w formacie /stopnie/minuty/sekundy a tam jest wymagane podanie w formacie dziesietnym i musialem to przeliczac. Niemniej jednak wszystko jest tam opisane i strona jest nieocenionym zrodlem informacji dla amatorow nieba.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.