Skocz do zawartości
  • 0

Zasilanie montaży Go-To w terenie.


szopenosw

Pytanie

Hej Wszystkim!

 

Byc może było ale szukam szukam i nie mogę się doszukać... Z tego względu zapytam bardziej doświadczonych posiadaczy montaży EQ z napędem. Jak zasilcie swoje montaże w terenie? Wiem ze są dedykowane power-tanki Celestrona i innych firm, ale może macie jakieś tańsze albo efektywniejsze rozwiązania? z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

 

Edit:

Doprecyzuje że chodzi mi o zasilanie montażu EXOS-2 GOTO

Edytowane przez szopenosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 minut temu, ikad85 napisał:

Najprościej takie coś:

Alu 17Ah 12V + przewód 2x1mm (2 oczka, bezpiecznik, 2 wtyki 2.1 5.5mm oraz gniazdo RCA).

Można oczywiście dowolnie wg potrzeb.

Przewody dalej na 2 zdj.

Można zasilić montaż, grzałkę i kto co potrzebuje przez całą noc.

Oczywiście w ramach rozsądku :original:

OK to są cinche czyli RCA.

Jaki bezpiecznik? Mam AZ-EQ5 GoTo, ale to chyba mniej istotne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kjacek napisał:

OK to są cinche czyli RCA.

Jaki bezpiecznik? Mam AZ-EQ5 GoTo, ale to chyba mniej istotne. 

Tak RCA - tylko tak jak napisałem "kto co potrzebuje"

Ja mam do montaży wtyk 2.1x5.5, do jednej grzałki również 2.1x5.5, do drugiej grzałki RCA, potem jeszcze kilka innych przejść w zależności co biorę że sobą. Bezpiecznik w zależności co planujesz zasilać.

Jeżeli sam montaż to 5A - 10A

Edytowane przez ikad85
Zmiana wartości bezpiecznika 6A na 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, wessel napisał:

Bezpiecznik 6 -10 A do montażu? Nie za duży? Taki bezpiecznik uchroni tylko przed bezpośrednim zwarciem!

Zawsze daje się większy - montaż pobiera ok 2-3A, bezpiecznik to zabezpieczenie termiczne (przeciążeniowe) oraz zwarciowe. 

Najlepiej jak jest "najbliższy w górę".

Większość gniazd zapalniczek w samochodach jest zabezpieczone bezpiecznikiem 15A, a podłaczamy wszystko - od telefonów, montaży po suszarki itd.., to samo w domu np: gniazdo 230V.

PS: samochodowe 5, 7.5, 10A - nie jak napisałem wcześniej, mój błąd :original:

 

25 minut temu, kjacek napisał:

Sugestie? 

Daj 5A, tylko pamiętaj jak podłączysz grzałkę to zabierz drugi bezpiecznik bo zostaniesz bez zasilania :original:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja używam w terenie takiego ustrojstwa. Kupiłem sobie dwa. Jako montażu używam zasilanego bateriami SWSA.

Zasilane powerbankami są: ASIAIR z kamerką autoguidingu, DSLR, dwie grzałki USB. 

Łączny pobór mocy to ok. 40W. Po sesji 8h zostaje mi ok. połowa energii na obydwu powerbankach.

Kupiłem je po to, aby móc podróżować z moim setupem samolotami. 

 

Co do zasilania: policz sobie na początku moc poboru prądu całego zestawu (montaż, grzałki, kamery itp.). Następnie przemnóż to przez ilość godzin astrosesji.

Wynik da Ci całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną podczas jednej astrosesji. Na podstawie tego wyniku dobierz sobie źródło zasilania.

 

Co do akumulatorów kwasowo-ołowiowych to pamiętaj o tym, że wraz z ich rozładowaniem spada napięcie zasilania i w pewnym momencie zestaw już dalej nie będzie pracował prawidłowo z powodu spadku napięcia.

Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie między akumulatorem a setupem zasilacza impulsowego, ale tutaj niech już specjaliści wypowiedzą się na ten temat.

 

Ja w każdym razie wysupłałbym co nieco z kieszeni i poszedłbym w zasilanie oparte na akumulatorze typu Li-ON. Jest ono drogie, ale jest zdecydowanie lżejsze, ma większą pojemność i napięcie zasilania utrzymuje niemal

do samego końca.

 

Nie radzę również zasilać montażu z akumulatora samochodowego (mam tutaj na myśli samochód o napędzie konwencjonalnym, nie mówię tutaj o hybrydach czy elektrykach). Może okazać się, że po paru godzinach pracy setup do tego stopnia rozładuje akumulator, że nie odpalisz samochodu. Sam nie miałem (dzięki własnej przezorności i niezasilaniu zestawu z akumulatora samochodu) takich przygód, ale na Cloudynights poczytałem sobie co nieco na ten temat i byli ludzie, którzy ten błąd popełnili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, tomchm napisał:

Ja używam w terenie takiego ustrojstwa. Kupiłem sobie dwa. Jako montażu używam zasilanego bateriami SWSA.

Zasilane powerbankami są: ASIAIR z kamerką autoguidingu, DSLR, dwie grzałki USB. 

 

Dziękuje za odpowiedź. Widzę że temat się rozkręca i o to chodzi, bo wbrew pozorom mało jest o tym napisane, albo po prostu źle szukałem. Rozumiem że wtedy kable montaż- powerbank we własnym zakresie? A może idzie kupić?

 

Edit: przepraszam nie doczytałem że montaż zasilany osobnymi bateriami.

Edytowane przez szopenosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, ikad85 napisał:

Najprościej takie coś:

Alu 17Ah 12V + przewód 2x1mm (2 oczka, bezpiecznik, 2 wtyki 2.1 5.5mm oraz gniazdo RCA).

Można oczywiście dowolnie wg potrzeb.

Przewody dalej na 2 zdj.

Można zasilić montaż, grzałkę i kto co potrzebuje przez całą noc.

Oczywiście w ramach rozsądku :original:

20201213_084028.jpg

1607845724026407591868422909698.jpg

 

Fajna sprawa. Własnej roboty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.