Skocz do zawartości
  • 1

Jaki polecacie mocniejszy po sprzedaży sky watcher 102/500?


Adam Jochymek

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 23.12.2020 o 19:45, Adam Jochymek napisał:

Finalnie zakupiłem Sky watcher Mak 127 na Eq3-2.

Uczę się tego montażu, jak dla mnie początkującego to trudny montaż. 

Udanych obserwacji. To fajny teleskop, mam podobny zestaw, jak wiesz. Niemniej, w Twoich warunkach mogłeś wybrać zdecydowanie lepiej. Co Cie skłoniło do takiego akurat wyboru? Sezon na planety praktycznie zakończony. Na DS-ach ten Mak pokaże mniej więcej to samo co Twój stary refraktor SW 102/500, tylko w mocno węższym polu i w mniejszej źrenicy wyjściowej. Przez najbliższe pół roku zyskasz tylko na lepszej obserwacji Księżyca. Dopiero potem na  niebo powrócą Jowisz i Saturn, Mars (jeszcze coś tam widać) dopiero za 2 lata.

Tymczasem nawet 6" Newton na Dobsonie (152/1200) na DS-ach pobije na głowę 102/500, jak i Maka 127, a na planetach od Maka nie będzie gorszy, zaryzykowałbym wręcz, że może pokazać realnie ciut więcej... 8" na Dobsie to już zdecydowanie pobije małego Maka na wszystkich kategoriach obiektów. A kosztuje nawet z dodatkowymi okularami mniej lub w najgorszym razie tyle samo co ten Mak z montażem. A masz idealne warunki do wykorzystania takiej rury. Ja Maka + EQ3-2 wybrałem jako teleskop wyłącznie miejsko-planetarny, mając w perspektywie obserwacje balkonowe lub ręczne noszenie sprzętu z 3-ciego piętra po schodach na odległość 0.5-1.5km od domu...

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gratulację, dobry zestaw - mam taki sam. Niczego mi nie brakuje z wyjątkiem dobrej pogody. Jestem obserwatorem, nie fotografuję z użyciem teleskopu bo zdjęcia smartfonem od czasu do czasu to zabawa.

Zestawowy LET 28 jest naprawdę dobry. Dokupiłem Morpheus 17.5, Baader Clasic Ortho 18 i William Optics bino z zestawowymi okularami na koniec Barlow GSO 2x.

Jeżeli się nie spodziewasz zobaczyć tego co tak pięknie fotografią nasi koledzy to spodziewaj się dużo satysfakcji.

Dla mnie najwięcej wzruszeń dostarczało czarne niebo takie jakie widziałem nad Suwalszczyzną, pustynią, czy w niektórych miejscach Grecji. Gołym okiem i lornetką 10x50. Takiego nieba coraz mniej.

EQ3-2 nie jest taki straszny można sobie z nim poradzić.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.