Skocz do zawartości

LP w bliskiej podczerwieni


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 
macie jakieś sprawdzone źródło informacji na temat zanieczyszczenie światłem bliskiej podczerwieni 700-900nm, gdzie nasze zwykłe kamerki jeszcze sobie dają radę? Wydaje mi się, że powinno być całkiem niskie. Z mojej wiedzy jedynie klasyczne żarówki i lampy ksenonowe emitują w tym zakresie spore ilości światła. Lampy LED, sodowe, rtęciowe mają bardzo małą emisję w NIR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj empirycznie:

 

Ta sama kamerka, ten sam obiektyw (2.8mm f/1.2) to samo podwórze, tylko

 

tutaj bez żadnego filtra (2s):

FullSpectrum_2s.jpg

 

tutaj z filtrem 850nm (90s):

850nm_90s.jpg

 

Gdyby tylko były jeszcze na niebie gwiazdy, a nie "tuman" - jak to mówią Rosjanie - to porównanie byłoby bardziej sugestywne.

Wiadomo, czułość full spectrum ASI 120mm do czułości >850nm ma się pewnie jak 7:1 albo i lepiej... A jednak różnica w czasach naświetlania to 45:1 na korzyść IR! Więc ogólnie uważam, że mam podstawę, by twierdzić, iż LP w IR nawet w środku Krakowa jest przynajmniej kilkukrotnie mniejsze.

 

 

PS

Tak, ta żałosna połać nieba jakieś 2h w osi RA to niebo dostępne z mojego balkonu :)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jestem zbyt niewyspany, albo nie widzę wytłumaczenia dla piku 850nm w spektrum nieba zanieczyszczonego światłem.

Swoją drogą mam spektrometr z linku poniżej na dyspozycji, mógłbym sam spróbować coś zmierzyć, tylko musiałbym wymyślić jakiś zestaw, aby zbierał jak najwięcej światła i nie przekłamywał. Może światłowód wystawić w ognisku Newtona 114/900? Pewnie idealnie byłoby przed ogniskiem wstawić jakiś 'rozpraszacz' światła, aby nie zbierać spektrum z punktu na niebie, albo zwyczajnie długi czas ekspozycji i poruszać teleskopem.

 

http://www.aseq-instruments.com/LR1.html

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MaciejW napisał:

Albo jestem zbyt niewyspany, albo nie widzę wytłumaczenia dla piku 850nm w spektrum nieba zanieczyszczonego światłem.

Swoją drogą mam spektrometr z linku poniżej na dyspozycji, mógłbym sam spróbować coś zmierzyć, tylko musiałbym wymyślić jakiś zestaw, aby zbierał jak najwięcej światła i nie przekłamywał. Może światłowód wystawić w ognisku Newtona 114/900? Pewnie idealnie byłoby przed ogniskiem wstawić jakiś 'rozpraszacz' światła, aby nie zbierać spektrum z punktu na niebie, albo zwyczajnie długi czas ekspozycji i poruszać teleskopem.

http://www.aseq-instruments.com/LR1.html

850 nm to dym z kopciuchów i diesli :D

A poważnie to lampy rtęciowe i halogenowe - one się mocno grzeją, więc i świecą w podczerwieni. P. instrukcja Twojego spektrometru, tam jest pik koło 800 nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

PS

Tak, ta żałosna połać nieba jakieś 2h w osi RA to niebo dostępne z mojego balkonu :)

I tu widać plus ostatniego piętra. Mieszkałem tak parę lat i wychodziłem na dach bloku by poszerzać horyzonty. Latarnie były niżej!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MaciejW napisał:

Albo jestem zbyt niewyspany, albo nie widzę wytłumaczenia dla piku 850nm w spektrum nieba zanieczyszczonego światłem.

https://www.researchgate.net/figure/Comparison-of-ProSpecTIR-VS-emission-spectra-for-high-pressure-sodium-and-metal-halide_fig2_269318305

 

To jest moim zdaniem linia sodu 819nm (chyba też jest 830nm, ale nie znam się na spektrometrii :D )

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OBERON RD napisał:

850 nm to dym z kopciuchów i diesli :D

A poważnie to lampy rtęciowe i halogenowe - one się mocno grzeją, więc i świecą w podczerwieni. P. instrukcja Twojego spektrometru, tam jest pik koło 800 nm.

Jakby to było promieniowanie cieplne, to miałoby łagodne spektrum, ostry pik przeczy takiej naturze. Myślę, że @Behlur_Olderys ma rację, że źródłem są lampy HSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update - wczoraj było widać gwiazdy w Krakowie, więc zobaczmy, jak wygląda realnie LP na tle czarnego nieba. Filtr ZWO IR Pass 850nm, obiektyw zaledwie 2.8mm. Gain - jeśli nie napisane inaczej - wszędzie na 0, innymi słowy minimalny jaki da się ustawić w kamerce ASI-120mm mini

 

Zachód słońca ok 15:44 w Krakowie

 

16:22 - pierwsza gwiazdka (Wega, po prawej na środku). 15s naświetlania. Gradient jeszcze od słońca, bo to widok na zachód.

PierwszaGwiazdka.jpg

 

16:41 - piękne czarne niebo. Naświetlanie już 60s, widać nad horyzontem wciąż łunę, ale nad blokami jest czarno. Uwagę zwraca roślina na balkonie sąsiadów u góry w centrum zdjęcia.

CzarneNiebo.jpg

 

Bardzo szybko pojawiają się pierwsze chmurki (oczywiście... :/)

WchodzaCirrusy.jpg

 

Ciekawostka - dałem jakiś bardzo duży gain, żeby spróbować prześwietlić zdjęcie. Nie pamiętam niestety parametrów tego konkretnego zdjęcia. Obok daję wersję z zaznaczonym gwiazdozbiorem Łabędzia:

UltraGain.jpgUltraGain_opis.jpg

 

Niebo robiło się białe (prześwietlało) dopiero przy ekspozycji 60s na gainie 100 (max dla kamerki). Wydaje mi się to sporo.

 

Jeszcze ciekawiej to wygląda gdy w pole wszedł Księżyc:

PlusKsiezyc.jpg

 

Mam nadzieję, że trochę pomoże to w ocenie LP w warunkach miejskich gdy obserwujemy w podczerwieni :)

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.