Jump to content

Tolerancja odległości obiektyw-matryca kamery ZWO ASI


Szymoff
 Share

Recommended Posts

Metodą garażową zrobiłem przejściówkę do połączenia kamery ZWO ASI 120mm z kołem filtrowym i obiektywem do Nikona. Zmierzona odległość obiektywu do matrycy to 46mm  a powinno być 46,5mm. Czy taka dokładność jest wystarczająca czy musi to być dokładność rzędu powiedzmy 0,1mm? Przy pierwszych testach zauważyłem, że na obiektywie sigma 18-50 f2.8 nawet po przymknięciu przysłony nie mogę poprawnie wyostrzyć obrazu. Zakres regulacji ostrości mam wystarczający ale nie mam takiego punktu, przy którym gwiazdy byłyby idealnie ostre. Efekt jest tym bardziej widoczny im dłuższą ogniskową ustawię. Ugięć raczej nie mam, matryca jest malutka więc chyba nie powinna mieć dużych wymagań co do obiektywu tym bardziej, że go przymykałem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że trzeba kombinować z odległością ale może coś innego tu nie gra?

Link to comment
Share on other sites

To trochę zależy od sztuki. Mój Canona 135L ostrzył przy około 50mm odległości przy wymaganych 44mm.

Pół mili nie powinno stanowić problemu.

Matryca jest mikruśna i trudno było by tu o nieosiowość, piksel standard, ta kamerka ma 3.75um i bezproblemowo ostrzy na najgorszych tubkach do guidingu.
Jakbym miał z doświadczenia powiedziec, to albo jednak źle zmierzyłeś tę odległość :) albo za mało precyzyjnie kręcisz pierścieniem ostrości. To niezwykle utrudnia pracę z obiektywami, zwłaszcza jak nie jesteś w tym obcykany.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

I tak przy okazji.

Kaamera ma 12,5mm backfocusa. Koło filtrowe jeśli ZWO to ma 20mm.

Złączka do obiektywu rozumiem ma 13,5mm?

Standardowa ma bodajże 16.5mm, zmieścić w 12mm to duża sztuka, bo tam bagnet wchodzi.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, trouvere napisał:

Wbrew temu co napisałeś malutka matryca ma malutki piksel a w związku z tym ma bardzo duże wymagania co do jakości obiektywu. Wszelkie zoomy odpadają.

Brałem to pod uwagę ale z drugiej strony na szukaczu ostrzy bez problemu więc z obiektywem tym bardziej nie powinno być problemu. 

 

8 godzin temu, kubaman napisał:

Kaamera ma 12,5mm backfocusa. Koło filtrowe jeśli ZWO to ma 20mm.

Złączka do obiektywu rozumiem ma 13,5mm?

dokładnie tak jak napisałeś:-). Co do ustawienia ostrości to przy ruchu pierścieniem ostrości o mniej niż 1mm w jedną czy drugą stronę od "punktu ostrości" obraz wyraźnie traci ostrość. 

 

20210220_074749.thumb.jpg.6aaabb3270d9aa15832dbc915e314a54.jpg

sorry za jakość zdjęcia

 

 

6 godzin temu, Tayson napisał:

Wez pod uwage grubosc szkla w filtrach i prawdopodobnie rowniez w szybce frontowej kamery.

Szklo wydłuża tor optyczny o 1/3 swojej grubości.

Ale nigdzie nie podają, że tę długość należy inaczej skalkulować jeżeli w torze optycznym jest filtr a backfocus kamery podają chyba uwzględniając szybkę frontową kamery. 

 

Jakby nie było spróbuję pokombinować z tą odległością bo nic innego nie wykombinuję. Jak się nie uda to odpuszczę.To miał być taki eksperyment czy za pomocą tej kamerki da się robić szersze kadry. 

 

Tak to wygląda. Szkoda, że nie zrobiłem zbliżenia na jakąś gwiazdkę żeby pokazać jak wygląda przy najlepszej ostrości. 

 

test.jpg.954eef164af0a1fdf2e253260f3f6dc7.jpg

Edited by Szymoff
Link to comment
Share on other sites

Kamerka z kołem połączona jest gwintowanym pierścieniem, który z jednej strony wkręca się w kamerkę a z drugiej w koło. Po skręceniu powierzchnia czołowa kamerki dotyka powierzchni koła więc nie mam tam typowej złączki, która dawałaby dystans. Jest skręcone na zero.  

 

1204388270_piercie.jpg.668d4d6650ee20ef22167961228a2d5a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mysle ze dobrze pisze i nie pokrecilem ;)

 

Jak ostrosc wypada poza skala regulacji (poza punktrm nieskończoności) tzn ze zlqczki za długie. 

 

Ten schodek z gwintem m42 mozesz odkrecic i tam powinno byc chyba m48.

 

Link to comment
Share on other sites

No i wczoraj zrobiłem kolejny test tym razem z inną krótszą  złączką niestety nie dającą możliwości zamontowania koła filtrowego. Okazało się, że z tą złączką ostrzy ładnie nawet na pełnej dziurze . Wychodzi na to, że właściwa odległość od matrycy dla tego obiektywu to około 44mm.   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.