Skocz do zawartości

Tolerancja odległości obiektyw-matryca kamery ZWO ASI


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Metodą garażową zrobiłem przejściówkę do połączenia kamery ZWO ASI 120mm z kołem filtrowym i obiektywem do Nikona. Zmierzona odległość obiektywu do matrycy to 46mm  a powinno być 46,5mm. Czy taka dokładność jest wystarczająca czy musi to być dokładność rzędu powiedzmy 0,1mm? Przy pierwszych testach zauważyłem, że na obiektywie sigma 18-50 f2.8 nawet po przymknięciu przysłony nie mogę poprawnie wyostrzyć obrazu. Zakres regulacji ostrości mam wystarczający ale nie mam takiego punktu, przy którym gwiazdy byłyby idealnie ostre. Efekt jest tym bardziej widoczny im dłuższą ogniskową ustawię. Ugięć raczej nie mam, matryca jest malutka więc chyba nie powinna mieć dużych wymagań co do obiektywu tym bardziej, że go przymykałem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że trzeba kombinować z odległością ale może coś innego tu nie gra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę zależy od sztuki. Mój Canona 135L ostrzył przy około 50mm odległości przy wymaganych 44mm.

Pół mili nie powinno stanowić problemu.

Matryca jest mikruśna i trudno było by tu o nieosiowość, piksel standard, ta kamerka ma 3.75um i bezproblemowo ostrzy na najgorszych tubkach do guidingu.
Jakbym miał z doświadczenia powiedziec, to albo jednak źle zmierzyłeś tę odległość :) albo za mało precyzyjnie kręcisz pierścieniem ostrości. To niezwykle utrudnia pracę z obiektywami, zwłaszcza jak nie jesteś w tym obcykany.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak przy okazji.

Kaamera ma 12,5mm backfocusa. Koło filtrowe jeśli ZWO to ma 20mm.

Złączka do obiektywu rozumiem ma 13,5mm?

Standardowa ma bodajże 16.5mm, zmieścić w 12mm to duża sztuka, bo tam bagnet wchodzi.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, trouvere napisał:

Wbrew temu co napisałeś malutka matryca ma malutki piksel a w związku z tym ma bardzo duże wymagania co do jakości obiektywu. Wszelkie zoomy odpadają.

Brałem to pod uwagę ale z drugiej strony na szukaczu ostrzy bez problemu więc z obiektywem tym bardziej nie powinno być problemu. 

 

8 godzin temu, kubaman napisał:

Kaamera ma 12,5mm backfocusa. Koło filtrowe jeśli ZWO to ma 20mm.

Złączka do obiektywu rozumiem ma 13,5mm?

dokładnie tak jak napisałeś:-). Co do ustawienia ostrości to przy ruchu pierścieniem ostrości o mniej niż 1mm w jedną czy drugą stronę od "punktu ostrości" obraz wyraźnie traci ostrość. 

 

20210220_074749.thumb.jpg.6aaabb3270d9aa15832dbc915e314a54.jpg

sorry za jakość zdjęcia

 

 

6 godzin temu, Tayson napisał:

Wez pod uwage grubosc szkla w filtrach i prawdopodobnie rowniez w szybce frontowej kamery.

Szklo wydłuża tor optyczny o 1/3 swojej grubości.

Ale nigdzie nie podają, że tę długość należy inaczej skalkulować jeżeli w torze optycznym jest filtr a backfocus kamery podają chyba uwzględniając szybkę frontową kamery. 

 

Jakby nie było spróbuję pokombinować z tą odległością bo nic innego nie wykombinuję. Jak się nie uda to odpuszczę.To miał być taki eksperyment czy za pomocą tej kamerki da się robić szersze kadry. 

 

Tak to wygląda. Szkoda, że nie zrobiłem zbliżenia na jakąś gwiazdkę żeby pokazać jak wygląda przy najlepszej ostrości. 

 

test.jpg.954eef164af0a1fdf2e253260f3f6dc7.jpg

Edytowane przez Szymoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka z kołem połączona jest gwintowanym pierścieniem, który z jednej strony wkręca się w kamerkę a z drugiej w koło. Po skręceniu powierzchnia czołowa kamerki dotyka powierzchni koła więc nie mam tam typowej złączki, która dawałaby dystans. Jest skręcone na zero.  

 

1204388270_piercie.jpg.668d4d6650ee20ef22167961228a2d5a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wczoraj zrobiłem kolejny test tym razem z inną krótszą  złączką niestety nie dającą możliwości zamontowania koła filtrowego. Okazało się, że z tą złączką ostrzy ładnie nawet na pełnej dziurze . Wychodzi na to, że właściwa odległość od matrycy dla tego obiektywu to około 44mm.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.