Skocz do zawartości

Małe apo jako "superleggera" - najlżejsza możliwa mobilna opcja alt-az


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

zaciski do szyny Arca Swiss z możliwością panoramowania

Chodzą płynnie pod nieosiowym obciążeniem? Chodzi mi o ten w azymucie.

 

Bo gdyby w mojej "kulce" panoramowanie chodziło płynnie, to nawet bym nie myślał o czymś w stylu AZT6, nie mówiąc już o samoróbkach. I nie wiem czy to wina Sirui (w końcu top-chińczyk) czy wszystkich rozwiązań tego typu, gdzie zamiast teflonu jest "mazidełko" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marek_N napisał:

Chodzą płynnie pod nieosiowym obciążeniem? Chodzi mi o ten w azymucie.

 

Bo gdyby w mojej "kulce" panoramowanie chodziło płynnie, to nawet bym nie myślał o czymś w stylu AZT6, nie mówiąc już o samoróbkach. I nie wiem czy to wina Sirui (w końcu top-chińczyk) czy wszystkich rozwiązań tego typu, gdzie zamiast teflonu jest "mazidełko" :)

Miałem podobne obawy co do głowicy kulowej. Może dlatego, że mam taką z kulą o średnicy tylko 25mm. Ale taka 44mm lub 52mm byłaby zapewne bardzo dobra!

Natomiast odpowiedź na pytanie czy chodzą płynnie brzmi "tak", nawet z ciężkim okularem w trybie off-axis. Dolny kawałek kątownika ma możliwość przesunięcia  w zacisku azymutu, co oczywiści pozwala do minimum usunąć nieosiowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekny sprzecik i dobry rozwiazanie dzieki temu na pewno gladko chodzi blizej zenittu. Pogratulowac pomyslu !!!! . Ja tez mam swoj ulubiony teleskopik bardzo podobny ktory najczesciej jest uzywany do przyrody ii do nieba dla dzieci i dla mnie. w  zenicie tez idzie oglada tylko ze przy lzejszym okularzee latwiej sie manewruje ale rowniez jak najbardziej polecam na statywie benro s6 taka 72 to zlota rzecz tylko szkoda ze nie ma zsuwanego odrosnika jak twoj omegon. 

IMG_20210225_112838.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

....kilka tygodni później.....

 

Z pobudek fotograficznych postanowiłem wymienić głowicę kulową na większą, i od razu kupić taką z rotacją uchwytu płytki. Na Ali są dwie marki, które zwróciły moją uwagę: Artcise oraz Bexin. Finalnie kupiłem głowicę Bexin M44 i jestem przeszczęśliwy - lekka, solidna, baaardzo sztywna po zablokowaniu, o niebo lepsza, od mojej dotychczasowej Sirui z kulą 25 mm; Bexin ma kulę aż 44 mm. 

No i muszę Wam powiedzieć, że z łatwością obrabia ona mojego małego "apcia" - obrót z azymucie wykonuję całą głowicą, obrót w wysokości - obracając jedynie sam zacisk płytki (na zaciśniętej kuli). Szczerze polecam!

FX309808.JPG

FX309809.JPG

FX309811.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Super. Te głowiczki sa jeszcze mniejsze z jeszcze mniejsza kulka.Na AM zakładałem temat o Mikro teleskopie ,

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=63&t=62909

 

Zakupiłem wtedy takie głowiczki o masie ok 69g.  Razem z raczką do czego dokręcona jest glowiczka waży to 161g i całość mogę zamintować gdzieś w terenie do czegoś,np pnia drzewa itp. Ta glowiczka komfortowo radzi sobie z tubką ok 0,5kg ale zniesie i obciażenia do 2kg nie wiem jednak jak wtedy z płynnością, w osi 360 na pewno jest ok bo testowalem ale góra /dół nie wiem.

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.