Skocz do zawartości
  • 0

Fotografia Marsa


Lena Bukowska

Pytanie

Mam pytanie, czy z użyciem Nikona D3300 i Sky-Watcherem 130/650 (na CEM25) jest szansa zrobienia dobrego zdjęcia Marsa? Jestem jeszcze w posiadaniu Barlowa 2.5x, ale w wielu wątkach odradzana jest fotografia przez Barlowy - z czego to wynika, i jak to tak naprawdę z nimi jest? Jako że skupiam się bardziej na głębokim niebie na obecną chwilę nie czuję potrzeby wyposażania się w kamerkę planetarną, ale jeśli z moim obecnym ekwipunkiem na ładne zdjęcie nie ma szans to zacznę to rozważać. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Edytowane przez Lena Bukowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

W fotografii planetarnej i księżycowej nagrywa się filmiki z możliwie dużą ilością klatek na sekundę i dlatego zdecydowanie lepsza będzie kamera planetarna np ZWO ASI 120 lub 290, najlepiej mono ale ta wymaga też oczywiście filtrów. Co do soczewek barlowa to są bardzo przydatne w przypadku planet, ja mam Tele Vue 3x i jest bardzo dobra.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Trzeba by zacząć od tego że czas na dobre zdjęcia Marsa raczej już minął, rozmiar kątowy tarczy maleje i obecnie jest to około 6" (w  październikowej opozycji liczył rozmiar ten wynosił ~22").
Odnośnie Barlowów, wydaje mi się że zazwyczaj odradza się korzystanie z "kitowych" Barlowów (zazwyczaj będących częścią wyposażenia teleskopu), które rzeczywiście są bardzo kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze, dziękuję bardzo - co do Barlowa aktualnie jestem w posiadaniu takiego Celestrona: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=5916&lunety=Soczewka Barlowa Celestron Luminos 2 5x 2 SKU 93436

Kupowałam go jako jednego z tych "porządniejszych", ale czy ktoś ma jakieś doświadczenia co do fotografii przez niego? Czy w ogóle się nadaje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Lena Bukowska napisał:

Dobrze, dziękuję bardzo - co do Barlowa aktualnie jestem w posiadaniu takiego Celestrona: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=5916&lunety=Soczewka Barlowa Celestron Luminos 2 5x 2 SKU 93436

Kupowałam go jako jednego z tych "porządniejszych", ale czy ktoś ma jakieś doświadczenia co do fotografii przez niego? Czy w ogóle się nadaje? 

Myślę że możesz spróbować jak Twój zestaw będzie się sprawował przy fotografii Księżyca, czy efekty które uzyskasz będą dla Ciebie zadowalające. Sprzęt masz, doświadczenie też (tak jak piszesz skupiasz się głębokim niebie teraz) to spróbuj z obiektem US, który jest obecnie pod ręką, czyli Księżycu :) . Tak jak cebalrai napisał, wypróbuj swój zestaw do avikowania Księżyca - ja przynajmniej od tego bym zaczął :) 

Sprzęt możesz zawsze zmienić / dokupić - bazę już masz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.