Skocz do zawartości

Antyki: Phillips sp900nc+adaptery, kontroler napędu EQ5 (uszkodzony)


pki1234

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

w ramach czyszczenia szuflad wystawiam rzeczy których już nie używam a może komuś do czegoś posłużą.

Są to:

 

1. Kamera Phillips spc900nc. Hit budżetowego astrofoto wczesnych lat XXI wieku. Przez wielu przerabiana na długie czasy. Moja nigdy się tego nie doczekała.

Służyła mi dawno temu do avikowania księżyca i planet. Gdzieś pewnie na forum są zdjęcia z zakrycia saturna przez księżyc, które robiłem tą kamerką.

Ostatnie jej zastosowanie było jako kamerka guidująca w moim budżetowym guiderze opisywanym kiedyś tutaj.

 

2. Sama kamera bez adaptera raczej się do niczego nie przyda. Więc proponuję do niej:

-adapter pozwalający połączyć ją z obiektywami z gwintem M42

-adapter z noskiem 1.25"

Obydwa adaptery produkcji ASTROKRAK. Raczej już nie do znalezienia w sieci.

Montaż adapterów w kamerce możliwy po wyjęciu z kamery oryginalnego obiektywu. Najpierw trzeba delikatnie śrubokrętem wyciągnąć blokadę obiektywu a następnie wykręcić oryginalny obiektyw.

 

3. Mam również uszkodzony kontroler napędu EQ5.

To oferta bardziej dla majsterkowiczów.

Nie wiem co walnęło. Wiem tylko że zamiast zasilacza 6V podpiąłem do niego 12 V.

Po ciemku po...ły mi się kabelki. Po tym zdarzeniu miałem wrażenie że czasem działał, czasem nie. Nie miałem cierpliwości i zamieniłem go na nowy.

Ten ma własnoręcznie dolutowany port st4 i kiedy działał służył mi do giudowania montażu w linku powyżej.

 

Ceny - umowne :-).

 

- za punkt 1 (kamerka philips sp900nc) i 2 (dwa adaptery do kamerki, jeden z gwintem M42, drugi z noskiem 1,25'') - razem 100zł

- za punkt 3 (uszkodzony pilot dwuosiowego napędu EQ5) - 50 zl

 

Wysyłka po mojej stronie.

 

Jakieś inne opcje oczywiście też możliwe ale już do oddzielnego dogadania. 

 

Zapraszam.

Piotrek

 

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith ma rację i nie ma za co przepraszać ;-).

Moja kamerka jest nieprzerabiana a o jej czułości napisałem w wątku o "guiderze tanim kosztem".

nie ukrywam że porówynywać tej kamery do ASI120 się nie da.

 

W moim guiderze, po ustawieniu celu do "focenia", zawsze szukałem jasnej gwiazdy bo słabszych ta kamerka po prostu nie łapała.

Dlatego była zamontowana na głowicy statywowej.  Nie jest to pewnie procedura do końca popierana przez mistrzów astrofotografii ale przy odrobinie wprawy da się to opanować a rezultaty jakich oczekiwałem były dla mnie wystarczające.

Innym wyzwaniem jest mały chip. Z obiektywem 135mm zdarzało się złapać w polu widzenia dwie gwiazdy nadające się na gwiazdę prowadzącą.

Wiec jak ktoś szuka budżetowego sprzętu do nauki a nie chce pakować się w docelowe koszty to zapraszam.  Od czasu do czasu pojawia sie ogłoszenie o chęci zakupu tej kamerki, więc myślę że ktoś może ją jeszcze fajnie wykorzystać.

Ceny są umowne a moja radość będzie podwójna jak pomogę komuś posunąć sie do przodu w nauce :-).

 

Czy da się ją zamontować do lunetki biegunowej - nie wiem.

Mam do niej tylko te adaptery o których pisałem. Trzeba by było pomyśleć jak połączyć lunetkę biegunową z adapterem 1,25'', a jak już na to będzie pomysł to kolejnym wyzwaniem byłoby ustawianie ostrości takiego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.