Skocz do zawartości

szeroki kawałek "nocnego" nieba


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Jakimś cudem elektrownia zrobiła mi prezent świąteczny, nie włączając lamp ulicznych na noc :notworthy::)

 

 

 

 

uwaga! rozmiar to 860kB

 

jedna klatka, bez obróbki, tylko resize, eos 350D, obiektyw sigma 18-125mm, na statywie, czas 30 sek. iso 1600, f/3,5

Niestety w Warszawie lamp ulicznych to już nie chcieli wyłączyć :ha: i stąd ten kolor, księzyc za plecami trochę ten balans wyrównał ale i tak śmieszne wyszło, ale może i ciekawie?:)

pozdrowienia

 

IMG_0780resize2.jpg

 

jeszcze jeden resize, dla modemowców, mniejszy 124kB

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

to jeszcze jedna próbka

 

milkiway_crop_res2.jpg

 

uwaga dość spore 945kB

 

350D+sigma18-125 na 18mm, iso 1600, f/4,5 stack 22 klatki, łącznie 11 min

 

crop i resize niestety; kiepski seeing i przejrzystość, zato zaświetlenie - prawie doskonałe, kurna, jakby nie mogło być raz odwrotnie :ha:

no i debiut w registax'e :Boink:

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nieźle... jeszcze dark i flat, a będzie superowo :banan:

 

aleś mnie podjudził :rolleyes: , pół dnia straciłem :szczerbaty:

...na tych darkach, flatach, "malowaniu" :ha:

to samo co wyżej, trochę jednak szerzej skadrowane, plus dark frame (minus?), flat frame (to już chyba dzielenie?) noi beznadziejna walka z zaświetleniem:

 

 

 

uwaga: 992kB

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

podstawowe problemy z Twoim zdjęciem to:

 

1. duże zaszumienie (wynika ono z focenia w wysokiej czułości oraz najprawdopodobniej robieniu zdjęć w jpg-ach)

 

2. duże zaświetlenie....

 

Obrobiona pierwsza klatka którą pokazałeś, pewnie dało by się jeszcze trochę z tego wycisnąć, ale łatwiej i szybciej będzie następnej pogodnej nocy wyjechać kilka km za miasto !

 

zdjątko!

 

ja kilka dni temu za miastem zrobiłem coś takowego:

 

zdjątko2

 

to 11x240 sekund ISO800 EF-S 18-55 @18mm - na EQ5 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie dzięki Twojemu zdjęciu papatki, w niemym zachwycie :notworthy: , próbowałem chociaż coś podobnego skrobnąć :)

jpgi niestety, bo rawów niemam czym obrabiać, a to firmowe canona - wrrr.

 

a widać po prostu, jak wiele jeszcze nauki przede mną, wielkie dzięki za cenne uwagi, oczywiście ciemne niebo, lecz zanim się pod nie wybiorę, musze okiełznać montaż, a że jest jeszcze niedokończony, nawet niemam jak nim celować w polarną, robię to za pomocą ekierki :szczerbaty::Boink: ,to taka wyprawa, na razie chyba jest bez celowa,

chociaż z drugiej strony, masz absolutnie rację, to tak jakby chcieć się nauczyć pływać i dopiero po tym, nalać sobie wody do basenu :szczerbaty:

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Witam,

27 maja ok. 23 udalo mi sie w warunkach wiejskich w koncu zobaczyc w tym roku Antaresa.

Nie mialem statywu, wiec kadrowanie byle jakie z belki rusztowania.

Canon A75, 15 sek. ISO200.

 

A druga fotka to tez ok. godz. 23 kierunek WNN. Widac Woznice i Perseusza i... tak jakos jasno :Boink:

Parametry jw.

 

Idzie lato!!!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleś mnie podjudził  :rolleyes: , pół dnia straciłem  :szczerbaty:

...na tych darkach, flatach, "malowaniu"  :ha:

to samo co wyżej, trochę jednak szerzej skadrowane, plus dark frame (minus?), flat frame (to już chyba dzielenie?) noi beznadziejna walka z zaświetleniem:

 

pozdrowienia

 

 

Efekt jeszcze bardziej całkiem, całkiem (szybko się uczysz!), ale pozwolę sobie na małe co nieco...

Przypomina mi to własne zmagania z MTO. Max nierówno oświetlone pole bez dobrego FLATa jest nie do wyrównania!!! Coś podejrzewam, że ta Sigma nie jest najwyższych lotów - popatrz na krzywiznę pola...

 

NAJWAŻNIEJSZE: JAKIEKOLWIEK ZABAWY W DARKI I FLATY W INNYM TRYBIE NIŻ >>>RAW<<< NIE MAJĄ SENSU !!! !!! !!!

 

Soft Canona zostaw w spokoju - on się na wiele nie zda. Poza tym jeśli przekonwertujesz RAWa na JPGa to ... patrz zdanie powyżej :Boink:

 

Wiem, znów powiesz, że Cię podjudziłem..., ale polecam IRIS, AstroArt, MaxIm i oczywiście PhotoShop.

Osobiście przebiłem się przez IRISa - do obróbki fotek z EOSa jest rewelacyjny :helo:

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Sumas - najważniejsze to wola walki :)

 

Trzeba robić w Raw-ach, nie wiem jak konwertuje IRIS, ale wydaje mi się, że warto zacząć się uczyć tego programu - można również konwertować w Canon FileViewerUtility (nie konwertuje on obiektów astro idealnie, ale lesze to niż jpg w aparacie), istotne tylko jest, żeby ustawić w preferencjach: zafajkować >Linera< oraz >False Color Filter< (to redukcja szumu) oraz ustawić plik wyjściowy jako tiff 16 bitów na kanał, a wszystkie ustawienia (kontrast, sharpen, saturation) na normal lub mid-low !

O ile substrakcje ciemnych klatek robić lepiej bezpośrednio po konwersji - czyli w tiff, fit - o tyle flat nie ma takiego znaczenia i może być odejmowany z jpg (choć wskazana jest praca w 16 bitach na kanał, co wyklucza jpg). Maske można też przygotować samemu !

 

Najważniejsze jest jednak to żeby (co powtarzam) robić wszystko w RAWach - pliki takie nawet po jakimś czasie (kiedy nabędziesz lepszy soft, lub podszkolisz się w obróbce) będzie można obrobić jeszcze raz z lepszym rezultatem. Pliki robione jako jpg wypadaja dużo gorzej z tego względu, że są konwertowane w aparacie i zazwyczaj wyostrzenie (którego dokonuje procesor aparatu) wpływa negatywnie na zaszumienie klatki (bardzo je podbija).

 

Pozdrawiam i życze powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję pięknie za cenne uwagi i uchylenie rąbka tajemnicy obróbki zdjęć, dopiero wczoraj zobaczyłem jak ważna jest obróbka,

jeszcze nadziwić się nie mogę, jak z czegoś takiego:

milkiway_crop_res3.jpg

 

można zrobić takie!!:

milky_final.jpg :wow: zdumiewające wprost :notworthy:

 

Już nie mogę się doczekać, kiedy tych rawów "skubnę" :rolleyes: niestety pogoda się spaskudziła.

 

Co do obiektywu, ta sigma jest w sumie dość tanim szkłem, lecz podejrzewam, że to winietowanie może być też, efektem nałożonego huda, jakoś się przyzwyczaiłem że go w nocy zakładam, zawsze to jakiś kawałek odrośnika i trochę zawsze od lamp ulicznych osłania, spróbuję bez niego, może to jego "zasługa"? :] istnieje może szansa, że uda mi się pofocić trochę "elką" :) wtedy może zobaczę jaka jest różnica i wpływ szkła na nocne zdjęcia.

 

Przy okazji, w 350D jest nowa funkcja: redukcja szumów, ale działa ona trochę inaczej (bardziej hardware'owo :)) jak w innych aparatach, po prostu wykonuje zdjęcie - dark frame'a zaraz po skończeniu właściwego naświetlania, dokładnie z takimi samymi parametrami i konwertuje to do jednej klatki, niestety długo to trwa, bo tyle samo co wykonanie zdjęcia z ustawionym czasem, czyli chcąc uzyskać 10 klatek po 60 sek każda, zajmie to ok. 20 minut, zamiast 10-ciu. Też spóbuję sprawdzić efekty, czy warto, tym bardziej, że noce coraz krótsze i coraz mniej czasu na rejestrację "źródła", he, ale mi się szybko przewartościowało :D już zaczynam zdjęcia traktować jak "tylko" "źródło", dopiero efekt końcowy, pokazuje obróbka :lol:

 

dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Panowie, bez przesadyzmu !

 

Sumas - nie ustawiaj w aparacie redukcji szumów - 350D szumi mniej niż 300D, myślę, że spokojnie możesz robić 1-2 minutowe ekspozycje przy ISO800 bez redukcji i bez odejmowania darków ! Jeżeli jest bardzo ciepło, niestety trzeba zdejmować serie darków, które następnie się uśrednia i odejmuje choćby w IRISie.

 

Pamiętaj, nie zrażaj się, foć, ćwicz obróbkę, pytaj się ludzi jak coś nie wychodzi - te elementy doprowadzą do uzyskiwania dobrych efektów.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas pozwolilem sobie nieco obrobić twoją fotkę w Fotoshopie. Mam nadzieję że sie nie gniewasz i fotka ci się spodoba.

 

Ps miasto to ciężki chleb. Ja mogę się pochwalić zdjęciem komety zrobionej z balkonu analogiem ale kolorki pozostawiaja wiele do życzenia.

Pierwsza fotka ogniskowa 58mm a drugie 900mm.

pozdr

IMG_0780resize.jpg

1.JPG

ognisko_g&#322;&#243;wne.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.