Skocz do zawartości

EQ5 - jaka przeciwwaga? poluzować osie?


olitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W Zestawie do EQ5 dostałem dwie przeciwwagi 5kg. Czy to nie za dużo żeby zbalansować montaż? Jeśli tak to dokupić 3,5kg czy 1,5kg? Nie mam jak tego sprawdzić bo ciągle czekam na flata + adapter.

Mój setup: ED72 (2 kg) + aparat (0,5kg) + flat/adapter ( 0,4 kg?) = 2.9 kg.

 

Drugie pytanie. Wydaje mi się że oś RA i DEC chodzą zbyt ciężko. Będę miał chyba problem z wyważeniem. Nie powinny one ruszać się swobodnie jak gimbal? Oglądałem serię na youtubie jak rozłożyć i złożyć cały montaż ale trochę się tego obawiam. Każdy nowy montaż musi przejść taki "tuning"?

 

Z góry dzięki. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, olitek napisał:

Witam.

 

W Zestawie do EQ5 dostałem dwie przeciwwagi 5kg. Czy to nie za dużo żeby zbalansować montaż? Jeśli tak to dokupić 3,5kg czy 1,5kg? Nie mam jak tego sprawdzić bo ciągle czekam na flata + adapter.

Mój setup: ED72 (2 kg) + aparat (0,5kg) + flat/adapter ( 0,4 kg?) = 2.9 kg.

Zdążysz dokupić, schowaj portfel do kieszeni.

Mam bardzo podobny setup i mój HEQ5 wyważa się jedną przeciwwagą 5kg, gdzieś tak w 1/3 długości pręta przeciwwagi

 

Teraz, olitek napisał:

Drugie pytanie. Wydaje mi się że oś RA i DEC chodzą zbyt ciężko. Będę miał chyba problem z wyważeniem. Nie powinny one ruszać się swobodnie jak gimbal? Oglądałem serię na youtubie jak rozłożyć i złożyć cały montaż ale trochę się tego obawiam. Każdy nowy montaż musi przejść taki "tuning"?

Jeśli boisz się rozbierać, to nie rozbieraj, porobisz więcej szkód niż pożytku.

Teoretycznie łożyska wymienić warto, smarowanie też zmienić warto, ale z całą pewnością nie trzeba robić tego do ED72.

Spokojnie - poznaj się ze sprzętem, naucz się to obsługiwać i będzie dobrze.

Póki co zostaw w spokoju.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna starczyć 1  pieciokilowa przeciwwaga jak najbliżej śrotka  montażu. Ten typ tak ma. To wina tego pseudo smaru. Też mam EQ5 i jak poluzuje blokady to ciężko chodzi. Dodatkowo ten smar jest bardzo podatny na temperaturę w cieplejsze dni montaż chodzi zdecydowanie łatwiej. Dodatkowo od dłuższego czasu ten zestaw 3,5 kg plus 1,5 kg jest w polskich sklepach nie dostępny. 

Edytowane przez Smorff84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, olitek napisał:

Dzięki za rady. Doszedł dzisiaj flat i mogłem zmontować zestaw. Faktycznie przeciwwaga 5kg jest ok. Mam jeszcze trochę głupie pytanie. Czy silniki powinny chodzić na odblokowanych osiach?

Nie.

Do pracy montażu blokujesz sprzęgła.

W perfekcyjnej sesji sprzęgła blokujesz tylko raz, a później wszędzie jeździsz z GOTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasem przewijam zębatki czyli odpalam montaż na odblokowanych sprzęgłach. Tak sobie wymieniłem że zazwyczaj podczas pracy jest zazwyczaj obciążana ta sama cześć. To tak profilaktycznie choć sam nie wiem czy to jest potrzebne. Może jakoś to wpływa na rozsmarowanie smaru ? Podczas normalnej pracy są zablokowane.

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.