Skocz do zawartości

Jowisz 2-3 .IV.2005


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :Beer: .Własnie wrocilem do domu i zabralem sie do opisywania moich dzisiejszych obserwacji.Ja jako astroamator i w dodatku posiadajacy teleskop Newton 200x1000 od 3 tygodni i korzystajac z okazji(a takiej by nie opuscil nigdy w zyciu)od godz 22.00 do 2.00 mialem mozliwosc podziwiac Jowisza z jego ksiezycami..Pierwszy raz w zyciu mialem taka okazje , aby na zywo i to wlasnym sprzetem obserwowac najwieksza z planet.Oto moje spostrzezenie: Jak juz pisalem przez mojego Newtona zaobserwowalem dwa pasy na Jowiszu oraz piec ksiezycow. Posiadam zestaw okularow : 80x,100,x200,x500,530x. Te ktore naprawde mi sie przydaly podczas obserwacji Jowisza to:80x,100x i 200x choc z tego ostatniego najmniej jestem zadowolony (troche niewyrazny obraz) Okular 80x jest orginalny(od Uniwersała) reszta zrobiona przez znajmego,ktory zna sie na optyce.O reszcie okularow niepisze ,bo wiadomo ze obserwacje przez nie to nieporozumienie. Wiec mam pytanie ,czy ktos z szanownych znawcow moze mi wytlumaczyc co jest przyczyna,ze przy okularze 200x obraz byl lekko rozmazany,czy jest to wina nieorginalnego okularu,czy wina optyki teleskopu.(U-boot 200x1000)Z tego co juz czytalem na forum do obserwacji planet uzywa sie 200x ,300x. Bardzo bym prosil rowniez o podanie mi jakie okulary orginalne musialbym kupic 1,25"aby uzyskac 200x do 300x. Pozdrawiam wszystkich :Beer: Teraz moge is spokojnie spac -_-

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sąsiad gra mi na nerwach i nie daje spać, a w dodatku szwargoli po niemiecku, jedyne co mogę robić, to siedzieć na kompie. Więc tak - nie mogłeś widzieć pięciu księżyców Jowisza, ponieważ Jowisz ma tylko cztery księżyce dostępne dla amatorskich teleskopów. To piąte to była jakaś gwiazda tła.

Trudno powiedzieć, co spowodowało, że Jowisz był niesotry przy 200x. Wina może być po stronie słabej optyki teleskopu, słabego okularu albo słabego seeingu. Nie mogę powiedzieć nic więcej ponieważ prawie nic nie wiem o Twoim sprzęcie. Pamiętaj jednak, że nawet gdy sprzęt jest doskonały nie zawsze da się przeprowadzić obserwacje z powiększeniem 200x z powodu kiepskiego seeingu. To znaczy da się przeprowadzić, ale i tak prawie nic nie widać. Bywa nawet, że obraz jest rozmazany przy dużo mniejszych powiększeniach. Pamiętam taki seeing, że gdybym nie wiedział, że Jowisz ma pasy, to bym się nie domyślił, mimo, że mój teleskop do najgorszych nie należy.

Aby uzyskać powiększenie 200x potrzebujesz okularu o ogniskowej 5mm, 300x - 3.5mm. Jednak zanim go kupisz może lepiej upewnij się, że wina leży na pewno po stronie okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pięcioma księżycami Jowisza to jest niezła zmyła :) Ja w Skyluxie widziałem nawet 6 :szczerbaty: Niedaleko planety plącze się gwiazdka 6.4 mag., która wczoraj ślicznie komponowała się z wszystkimi galileuszowymi księżycami w trójkąt niemal równoboczny, a niedaleko niej była jeszcze gwiazda 9.3, ale już nie dająca takiego efektu :) W małych i średnich powiększeniach widok był super :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pięcioma księżycami Jowisza to jest niezła zmyła :) Ja w Skyluxie widziałem nawet 6  :szczerbaty: Niedaleko planety plącze się gwiazdka 6.4 mag., która wczoraj ślicznie komponowała się z wszystkimi galileuszowymi księżycami w trójkąt niemal równoboczny, a niedaleko niej była jeszcze gwiazda 9.3, ale już nie dająca takiego efektu :) W małych i średnich powiększeniach widok był super :D

Właśnie, właśnie - jakby to powiedział Klakier!

Wczoraj pierwsze światło łapałem platforemką foto szykowaną na Bieszczady - ze SkyLuxem jako lunetą prowadzącą. I Jowisza z extra-promocyjnymi księżycami też oglądałem :)

 

Co do możliwych powiększeń - właściwie nigdy jeszcze nie uzyskałem z mego Newtona więcej szczegółów planet w większych powiększeniach niż 100 x. Może w Bieszczadach?

 

O okularach jest sporo wątków. Najpopularniejsze są okulary Plossla ale przy krótkich, stosownych do planet ogniskowych źrenica wejściowa jest w nich bardzo blisko soczewki ocznej, oko trzeba niemal przyklejać do okularu. Dla OKULARNIKÓW to jest spory problem, ja przy krótszycj Plosslach muszę zdejmować okulary i wtedy trzeba przeostrzać teleskop, co jest wielkim dyskomfortem jeśli obserwuje na zmianę kilka osób!

Omówionej wady nie mają okulary LANTANOWE, które są najbardziej polecane do obserwacji planetarnych, ale są ok 4x droższe od dobrych Plossli.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .dziekuje za odpowiedzi.Co do piatego ksiezyca ,to oczywiscie gafa z mojej strony i zaraz to edytowalem,tak ze niema sie co rozpisywac :Boink: .Wiem ,ze Jowisz posiada 4 ksiezyce :D Przyznaje sie do bledu ,ale powinniscie zrozumiec ,ze byla to moja 1 taka obserwacja ,ze moglo mi sie pomylic :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedzilem stronke Astrokrak'a z okularami. Z tego co widzialem sa okulary firmy Plossla o ogniskowej 4mm i 6mm. Cytat" Aby uzyskać powiększenie 200x potrzebujesz okularu o ogniskowej 5mm, 300x - 3.5mm. Jednak zanim go kupisz może lepiej upewnij się, że wina leży na pewno po stronie okularu".

Czy sa dostepne okulary o ogniskowych 3,5mm i 5mm,czy lepiej kupic okularu Plossla o wczesniej podanych ogniskowych? Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular Plossla o ogniskowej 4 mm będzie miał źrenicę wyjściową oddaloną o jakieś... 2.5-3 mm od soczewki! Radziłbym najpierw (przed zakupem) sprawdzić, czy możesz w ogóle spoglądać w taki okular, tzn. czy dyskomfort nie będzie tak wielki że nie będziesz go używał.

Okular wybierz jakiej chcesz ogniskowej. Powiększenie teleskopu obliczysz dzieląc ogniskową zwierciadła przez ogniskową okularu. Tak więc 4 mm da Ci 250x a z ukularem 6 mm uzyskasz powiększenie 167x.

Ja bym Ci radził najpierw spróbować Plossla 6 mm i wtedy zadecydujesz, czy jeszcze krótsza ogniskowa będzie dla Ciebie akceptowalna.

Bardzo rzadko jakość atmosfery umożliwi Ci efektywne wykorzystanie powiększenia 300x (seeing).

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cygnusie :Beer: .Dziekuje bardzo za rade i napewno tak zrobie jak mi doradziles.Kupie okular Ploosla o ogniskowej 6mm i sprawdze czy faktycznie nie odczuwam dyskomfortu w sposobie obserwacji przez ten teleskop. Prosil bym ,czy moglbys mi napisac jakich Ty konkretnie okularow uzywasz do swojego Newtona , bo z tego co czytalem najlepsza jakosc planet uzyskujesz przy powiekszeniu x100. P.S odradzasz kupowanie okularu,ktory pozwoli mi na powiekszenie 300x(sprawa seeing'u).Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, właśnie - jakby to powiedział Klakier!

Dla OKULARNIKÓW to jest spory problem, ja przy krótszycj Plosslach muszę zdejmować okulary i wtedy trzeba przeostrzać teleskop, co jest wielkim dyskomfortem jeśli obserwuje na zmianę kilka osób!

Omówionej wady nie mają okulary LANTANOWE, które są najbardziej polecane do obserwacji planetarnych, ale są ok 4x droższe od dobrych Plossli.

 

Ja Cygnusie zawsze obserwuję bez okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.