Skocz do zawartości

Filtry do koła filtrowego


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od dłuższego czasu buduję swój setup astrofotograficzny. Przed kupnem kamery głównej (detektora), którym będzie ZWO ASI 1600mm PRO (mono), chcę najpierw zaopatrzyć koło filtrowe w filtry i mam tu dylemat. Czy filtry LRGB są niezbędne, czy wystaczy zebrać drogie filtry przpuszczające konkretne pasma, wododoru np.? Fotografia ds oczywiście. Czy może czegoś nie rozumie i oprócz konkretnych pasm trzeba też naświetlać pasma LRGB? Jakiej marki filtry są najlepsze do astrofotografii? Dzięki. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry wąskopasmowe S i O mają sens, gdy celem są mgławice zawierające ciężkie pierwiastki, czyli np. mgławice planetarne i pleriony. Ogólnie: pozostałości po wybuchach gwiazd, bo tylko tam masz pod dostatkiem tlenu i siarki. Filtr Ha zawsze się przyda, bo wodór jest wszędzie.

Jeśli natomiast chcesz fotografować galaktyki, gromady gwiazd, mgławice refleksyjne czy też planety, to wypada mieć filtry LRGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Ersoy said:

Cześć, od dłuższego czasu buduję swój setup astrofotograficzny. Przed kupnem kamery głównej (detektora), którym będzie ZWO ASI 1600mm PRO (mono), chcę najpierw zaopatrzyć koło filtrowe w filtry i mam tu dylemat. Czy filtry LRGB są niezbędne, czy wystaczy zebrać drogie filtry przpuszczające konkretne pasma, wododoru np.? Fotografia ds oczywiście. Czy może czegoś nie rozumie i oprócz konkretnych pasm trzeba też naświetlać pasma LRGB? Jakiej marki filtry są najlepsze do astrofotografii? Dzięki. ;)

 

[Disclaimer: sprzedaję właśnie zestaw LRGB, jak załączył @isset]

 

Powiedziałbym, że komplet LRGB + HSO. Ja jestem dobrym przykładem- też budowałem zestaw z myślą o Narrowband, przede wszystkim. Jednak ze względu na dostępność celów z mojej lokalizacji, porę roku, pogodę i inne czynniki, łapałem fotony przede wszystkim przez LRGB przez ostatnie miesiące.

 

Sprawa jest bardzo prosta: jest tak mało pogodnych nocy, że czekanie na jeden lub kilka konkretnych celów w Narrowband to strata czasu. Czasami warunki pozwalają złapać tylko coś blisko zenitu a tam akurat są same galaktyki. Ja wolę sfotografować jakąś galaktykę, która szczególnie mnie nie pasjonuje ale jest wysoko na niebie i zdjęcie wyjdzie dobre, niż coś w Narrowband ale nisko nad horyzontem, co da rozciapany obraz.

 

Jeżeli musiałbyś się ograniczać, to powiedziałbym, że zestaw LRGB a do tego Hydrogen Alpha to jest podstawa do kamery mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrów używa się okresowo na zmianę, przynajmniej ja. Obecnie mam zestaw HaLRGB, na jesieni będzie to HSO. Dlatego najlepiej mieć koło 7-pozycyjne, żeby nie bawić się w rozkręcanie koła i zmianę filtrów co pół roku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi i podpowiedzi. Teraz już wiem, że wybór to nie co lepsze, tylko LRGB uzupełnia się z filtrami "pasmowymi". Pytanie jeszcze, na co zwracać uwagę przy wyborze tych filtrów, jest jakaś firma co wyróżnia się na tle innych? W wizualu kupowałem jedynie Astronomik i Televue. Bardzo dobre są jeszcze Lumicony, w przypadku tych filtów jest podobnie?

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.