Skocz do zawartości

Szukacz do newtona 200/1200


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam zamówiony sprzęt 200/1200 jednak w zestawie jest on z szukaczem 6x30. Czy jego mozliwości będą nieadekwatne do parametrów telepa?

 

Mam możliwość zamiany ww. na firmowe 9x50 ale z dopłatą 180 zł. Wiem, że lepiej jak szukacz będzie większy ale czy efekty będą proporcjonalne do kosztów?

 

Z góry dzięki za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem szukacz z połówki lornetki i jestem zadowolony (oczywiście wywalając pryzmaty, ale niektórzy montują kompletny monokular, nieodwracający). Zrobienie uchwytu jest trochę trudniejsze niż szukacza ale to akurat wyszło mi nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie zależy Ci na kasie to wymieniaj.... ja bym raczej nie wymieniał ;)

 

Nie zgodze sie, wymieniaj za taka kase jezeli ja masz.

 

Za 40 zl na targu czy allegro kupisz lornetke z 50mm szklami .  Z połówki masz szukacz . w 30 mm nie zobaczysz ciemniejszych obiektów to jak wycelujesz ?

 

40 za lornete na polowke, 100 na okular do szukacza 60 na dupersztyfty. Moje zdanie? Kupa radochy z robienia wlasnego szukacza, sporo zdobytej wiedzy, Ta sama lub podobna kasa na robiony i kupiony. (Lepiej nie kupowac za 40pln chinskiej lornetki tylko za 100 ruska Nx50, a druga polowe komus odsprzedac, kupiec sie pewnie znajdzie i nie bedzie wiele drozej. Co zyskujesz? Obiektyw z sensowna powloka zamiast rubina z napisami na krawedziach)

 

Jeżeli chcesz wydać tyle kasy to może poszukaj monokularów na allegro (ja tam kupilem monokular 20x60 za 160 zl i jestem bardzo zadowolony :) ).

 

Nie zgodze sie. Monokulary 20x60 z allegro beda mialy ok 2,5* pola. To ZA MALO. Byc moze Achernar ma na mysli dobry monokular o duzym polu, ale to:

 

1. Bedzie drozej niz za kupienie/zrobienie szukacza (100-250pln za monokular + ok. 50- 100pln za przerobki i niezbedne mocowanie)

2. Taki monokular ciezkim jest.

3. Jezeli kupisz naprawde dobry monokular nie bedziesz nic przerbiac. Bedzie mial spore pole nie trzeba wymieniac okulara itp.

 

Po mojemu sens ma kupic monokular BPC 20x60 lub 10x50 w okol. 80-150pln na allegro. Rozbebeszyc (wyrwac tylko obiektyw z oprawa i tubusem, "wywalic" pryzmaty i okular). Dopasc uzywany dlugi okular (60-80pln za plossla na forum lub opcja minimalnie gorsza jakosciowo ale tansza, czyli ruski mikroskopowiec o dlugiej ogniskowej za 25-35pln). Polaczyc do kupy.

 

Wszystko co napisalem wyzej jest moim subiektywnym zdaniem. Wiele osob moze podjac polemike z kwotami ktore podalem lub moim podejsciem do tematu szukacza. Posluchaj jeszcze innych. Patrzylem przez kilka szukaczy klasy Nx30, Nx50 i Nx60. Dwie piecdziesiatki zrobilem sam. I powiem tak, zrobic dobry szukacz mozna bez specjalnych problemow, ale nie jest tanio. Zrobic szukacz lepszy niz sklepowy (szukacz, nie chinski patyk lub celownice tasco) jest bardzo trudno i jest bardzo drogo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem szukacz z połówki lornetki i jestem zadowolony (oczywiście wywalając pryzmaty, ale niektórzy montują kompletny monokular, nieodwracający). Zrobienie uchwytu jest trochę trudniejsze niż szukacza ale to akurat wyszło mi nawet lepiej.

Jestem zadowolony, bo jest znacznie lepszy niż fabryczny. Ten od OptiSana - apertura 35 mm, straszliwy uchwyt plastikowy co ciągle "sam się przestawiał". Doczepiłem go (ten OPTI) na szynie do Prakticy na mojej (użyczonej) platforemce foto.

Porównywałem obraz wymieniając okular od tej lorneteczki na mikroskopowy - nie było widać znaczącej (jak na szukacz) różnicy.

Hi hi, niektórym RUBIN już nawet w szukaczu przeszkadza??? Byl kiedyś taki piękny (pięknym ogniem płonął) telewizor kolorowy. :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak duża różnica?

w wymiarach kolosalna, 6x30 wyglada jak ...hmm flamaster :)

 

tak poważniej już; zasięg 9x50mm to 10,8mag, 6x30 to 9,7mag

wygląda na to, że 9x50 ma trochę dłuższy okular, czyli jakieś 5,5mm, 6x30, to chyba 5mm, tak więc poza większym zasięgiem 9x50, dochodzi chyba jeszcze trochę szersze pole widzenia,

 

czy dopłacić więcej do tego większego, to już musisz sam zdecydować

 

ale nic tak chyba nie zniechęca do patrzenia w niebo, jak marny szukacz,

z drugiej strony, dlaczego aż tyle, ma kosztować ta zamiana?

dlaczego 25$ różnicy w cenie między nimi, w polsce wynosi aż 180 zet ?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu tak postawił sprawę - "daję 150zł za szukacz i ani grosza więcej". Na 90% powinno przejść :rolleyes:

Uwierz mi, różnica w łatwości ustawiania teleskopu z szukaczem 3cm i 5 cm jest gigantyczna :Salut:

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jasne niebo to 50 mm moze byc za mało jak na szukacz . Pod ciemnym pewnie 30 , 40 wystarczy . Zobacz ile widzisz tym co masz i czy zobaczysz nim to co chcesz oglądać teleskopem . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.