Jump to content

Test sprzętu przy M15


pablo12311
 Share

Recommended Posts

Swego czasu miałem już okazję przetestować Nikona Z6. Myślę, że pierwsze fotki testowe z Samyangiem 135mm wyszły pozytywnie. Teraz padło na przetestowanie Nikona Z6 z astrografem APM 107/700mm oraz nowo zakupionym flattenerem pod pełną klatę, takim jak ten https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10264_TS-Optics-REFRACTOR-1-0x-Flattener-for-Full-Frame-Sensors---M63x1-connection.html

Przy ustawieniu flattenera zgodnie z zaleceniami producenta 55mm okazało się, że gwiazdy w rogach są mocno pojechane. Po dołożeniu podkładek dystansowych o gr. 2,5mm rogi znacznie się poprawiły. Przy takiej odległości powstała zamieszczona fotka. Jednak widać nie jest idealnie i trochę jednak brakuje do perfekcji.

Następnym elementem do przetestowania była złączka zakupiona na aliexpress łącząca jeszcze mało popularny bagnet Nikon Z z teleskopem poprzez gwint fotograficzny 58mm.

Na sam koniec zostawiłem przetestowanie Nikona Z6 na jakim ISO daje najlepsze rezultaty. Wynik mnie nie zaskoczył ponieważ tak jak przypuszczałem najlepszy efekt osiągnąłem na ISO1600.

Poniżej zdjęcie M15 ze stackowanych zdjęć na które składało się:

* 10x160s na ISO800

* 10x80s na ISO1600

* 10x40s na ISO3200

* 10x20s na ISO6400

* 10x10s na ISO12800

* 10x5s na ISO25600

Dodam, że pierwszy raz używałem program APT do zbierania materiału. Jestem mile zaskoczony jego możliwościami.

Zdjęcie bez BIAS,DARK, sztuczny FLAT.

 

 

 

 

 

M15_v1.jpg

Edited by pablo12311
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

A ja się wypowiem, że gwiazdy nie są najgorsze, ale warto jeszcze popracować nad korekcja pola bo może być dużo lepiej. Tylko do tego nie rób tyle klatek z różnymi czasami na różnym iso bo szkoda tracić czas, to nic nie wnosi. Ustaw ISO na 1600 czas na 10 sek. -strzał, analiza jak wyglądają gwiazdki w całym polu, korekta ostrości i odległości od flattenera, potem kolejny strzał itd metodą małych kroków skolimujesz teleskop jak trzeba, bo rozumiem, że o to chodziło w teście.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Grzędziel napisał:

A ja się wypowiem, że gwiazdy nie są najgorsze, ale warto jeszcze popracować nad korekcja pola bo może być dużo lepiej. Tylko do tego nie rób tyle klatek z różnymi czasami na różnym iso bo szkoda tracić czas, to nic nie wnosi. Ustaw ISO na 1600 czas na 10 sek. -strzał, analiza jak wyglądają gwiazdki w całym polu, korekta ostrości i odległości od flattenera, potem kolejny strzał itd metodą małych kroków skolimujesz teleskop jak trzeba, bo rozumiem, że o to chodziło w teście.

Piotrze w tym teście chodziło o dwie sprawy. Pierwsza to wyznaczenie odległości flattenera do matrycy. I tu stosowałem krótkie klatki rzędu 10s. Drugi test sprawdzic na jakim ISO uzyskam najlepszy efekt (najmniejszy szum) na zdjęciu.

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Tayson napisał:

Jak dogasz sie z korektorem to juz prawie jestes w domu. Wiem jaki to ból.  Sam kiedys z tym walczylem w ed80 i sie poddalem.  Kupilem 100q zeby miec to fabrycznie ogarniete.

Tomku już prawie jestem w domu z odległością tylko problem polega na tym, że na gwincie M48 nie mogę dodawać już podkładek, gdyż będę miał za mało zwoi gwintu. Muszę zakupić podkładki dystansowe na drugi gwint M54 i powtórzyć testy dokładając podkładki. Myślę, że około 1-2mm rozwiąże problem. Zamierzam regulować z dokładnością co 0,2mm.

Najważniejsze jest również to, że zakupiony flattener faktycznie obsługuje pełną klatkę. Z tymi zapewnieniami producentów różnie bywa.

Edited by pablo12311
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.