Skocz do zawartości

Księżyc


sasa

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna cieszę swoje oko Newtonem 900/114. Ostatnio gdy podziwiałem nasz Księżyc (okolice krateru Theophilus) wpadł mi do głowy szalony pomysł aby zrobić fotkę za pomocą aparatu wbudowanego w telefon komórkowy, przystawiając go ręką bezpośrednio do okularu teleskopu. Wiem że pogwałciłem chyba wszystkie możliwe zasady fotografii ale sprawiło mi to tyle radochy ze postanowiłem pokazać co mi z tego wyszło. Zaznaczam że nigdy nie miałem do czynienia z fotografią.

PS. Przegapiłem nawet ostatnie mecze Ligi Mistrzów kosztem tej zabawy

post-1606-1113570050_thumb.jpg

post-1606-1113570111_thumb.jpg

post-1606-1113570135_thumb.jpg

post-1606-1113570161_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj mialem rownie szalony pomysl i ten sam krater ksiezycowy obejrzalem sobie moja Synta 200/1200 (GOTO by Leszek Jedrzejewski) z powerem ok.700x !!! (okular 7mm + barlow x2, 2" + barlow x2, 1,25").

Przy troche plywajacym obrazie, momentami udalo mi wstrzelic w prawie sterylny seeing w prawdzie tylko w kilkusekundowych "sesjach". Ale przez te kilka sekund mialem wrazenie, ze jestem na orbicie geostacjonarnej bardzo bliskiej Ksiezyca. Ten krater mial widoczna dokladnie strukture, tzn. widzialem wnetrze jego scian, ich rzezbe z duza dokladnoscia, jak rowniez strukture tej centralnej gorki osadzonej na jego dnie. Kiedy spojrzalem w kierunku krawedzi tarczy Ksiezyca, widac bylo juz praktycznie nie zaokraglana jej krawedz ale niemal horyzont. Na tle horyzontu z kolei widzialem gory jak w 3D !!! Nie wiem jak dokladniej to opisac. Ale widok byl niesamowity i bardzo plastyczny.

Piotr ze swoja 60-tka moglby poeksperymentowac z Ksiezycem i zdac relacje z obserwacji. Ciekawe jakie widoki lunarne daje ten gigant, az strach pomyslec... power ok. 1000-1200 !!! Uffffffff....

 

Pozdrawiam w swoim szalenstwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nad Poznaniem byla kicha, ale i tak siedzialem do 2 w nocy :Boink:

Balkon, Mak 127+ToUcam Pro, sekwencje 1000-1500 klatek, szybka obrobka "auto" w Registax.

Wszystko falowalo, a niebo zasnuwaly cienkie chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz wrocilem bylem na chwilke popatrzec na niebo.

I porobilem pare fotek telefonem (Nokia 6600) ale totalna klapa. :Boink::Boink::Boink:

Polaris czekam z niecierpliwoscia na twoje fotki :Beer:

 

Oto moje dzialo ale prosze sie nie smiac staralem sie:

Image_098_.jpg

Image_099_.jpg

Image_100_.jpg

Edytowane przez LuKaNOoS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje robilem zwykłą Motorolą (E 365) a przy teleskopie postawilem drabinke ogrodniczą o którą oparłem łokieć aby wogóle wycelować w okular :Boink: i na kilkadziesiąt fotek tylko kilka okazało sie w miare, jak dla mnie oczywiscie.

NIestety dzisiaj u mnie w Kole chmury wygrały :szczerbaty: choć jeszcze tak o 17.00 - 18.00 niebo wyglądało zachęcająco. Zanim niebo całkowicie pokryło sie chmurami w przerwach między nimi zdołałem pstryknąć tylko takie :Boink:

post-1606-1113603147_thumb.jpg

post-1606-1113603169_thumb.jpg

post-1606-1113603186_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tez wlasnie wrocilem. Na niebie taka sama kiszka jak wczoraj. Mgla i niespokojna atmosfera.

 

Ksiezyc - po stackowaniu z avi 1500 klatek i Saturn.

Wiekszosc z f=1540, te najwieksze z konw. x2.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie przejaśniło sie w ostatniej chwili, ale powietrze i seeing nie były nadzwyczajne, mimo to nie trzeba było mnie namawiać do fotografowania łysego.

Na zdjęciu okolica szczeliny księżycowej Ariadeus.

 

Fajne!

Musze postudiowac powierzchnie Lysego i tez odszukiwac takie unikatowe szczegoly.

 

Lemarc, jesli obrabiasz w Registaksie to mozesz podac mi przykladowe wartosci layer 1-6 w wavelet? Wiem, ze to zalezy od zdjecia i moze sie mocno roznic, ale chcialbym poznac rzad wielkosci i proporcje pomiedzy warstwami.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, pozwoliłem sobie nieco obrobić Twoje fotki:

 

12n6uq.jpg

 

16v4iz.jpg

 

Jestem chory więc nudzi mi się w domu, nawet okna nie moge otworzyć nie mówiąc o obserwacjach <_<

 

Alez prosze bardzo :-)

Zycze zdrowia!

 

Ale to ziarno jest beznadziejne... Nie wiem jak sie go pozbyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne!

Musze postudiowac powierzchnie Lysego i tez odszukiwac takie unikatowe szczegoly.

 

Lemarc, jesli obrabiasz w Registaksie to mozesz podac mi przykladowe wartosci layer 1-6 w wavelet? Wiem, ze to zalezy od zdjecia i moze sie mocno roznic, ale chcialbym poznac rzad wielkosci i proporcje pomiedzy warstwami.

Pozdrawiam  :Beer:

Nie mam jakiejś specjalnej dewizy na użycie suwaków vavelet, robię to na wyczucie, do granicy rozsądku, czyli ziarnistosci. Jeśli dobrych klatek jest dużo, to używam suwaków 2 i 3, jeśli mało to 4,5,6, które wyostrzaja bardziej miekko i zgrubnie. Wszystko zależy od jakości i ilości klatek. Jeśli są bardzo dobre, to wystarczy nieznacznie ruszyć suwakami (bądż jednym z nich), ale nie ma sztywnych zasad. To wszystko trzeba praktykować i to w dużych ilościach, wtedy nabiera się doświadczenia i wyczucia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii Księżyca.

Wieczorem przed 21 wystawiłem teleskop. Warunki do obserwacji słabe. Na miejskim niebie cirrus, zasięg gołym okiem około 3,3 mag.

Po chwili zacząłem już obserwacje z okularem SWA 23mm (powiększenie 35x). Na niebie świeci Księżyc i to on był głównym celem obserwacji. Potem użyłem okularu LVW 8mm (102x). Pięknie prezentowało się Mare Serenitatis (średnica 690km) z małym kraterem Bessel (średnica 15km). Poza tymm ładnie widoczne były ciemne jeszcze kratery Eudoxus (69km) i Arystoteles (90km). Z drugiej strony Morza Jasności ładnie wyglądał krater Posidiunius (100km).

Poza tym mnóstwo kraterków wzdłuż terminatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele sobie obiecywałem względem ksieżyca w takiej fazie jak dziś, ale okazało się że seeing znów do kitu. Ponieważ obserwuję głównie fotograficznie, uznałem prawie cały materiał za zdatny do kosza, co też uczyniłem, ale z reszty wycisnąłem co sie da i tak wyszła mi fotka okolicy krateru Triesnecker z 10 avików po ok. 20! klatek z każdego :szczerbaty: niestety. Z Jowiszem, było nieco lepiej, jako że robilem go później, kiedy warunki zaczeły sie poprawiać i do północy skleciłem dwie fotki z kilku avi. Może jutro będzie lepiej, faza ksieżyca b. ciekawa.

Triesnecker.jpg

Jowisz160405.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.