Skocz do zawartości

Lirydy 2005


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Przypominam o zbliżającym się roju meteorów (LYR) Lirydy. Okres jego aktywności to 16-25 kwiecień a w tym roku maksimum wypadnie 22 kwietnia o 10:20 UT (tj. SolLong2000 = 32.32 stopnia)

 

ZHR jest zmienne, zazwyczaj 18 lecz może też wzrosnąć do 90. Meteory sa średnio szybkie v= 47.6 km/s, radiant ich znajduje się między Lutnią, a Herkulesem (RA= 18h 05m Dec= +33.6°)

 

lyr.gif

Źródło: http://www.imo.net

 

 

Cząstki roju pochodzą od komety C/1861 G1 (Thatcher)

 

TP= 18610603.8899

q= 0.9207

e= 0.983465

Peri= 213.4457

Node= 31.1696

i= 79.7681

H0= 5.5

n= 4.0

 

Jak widać orbita komety jest nachylona pod sporym kątem do orbity Ziemi, stąd wynika krótki okres aktywności roju Liryd :)

 

Księżyc będzie 2 dni przed pełnią

 

Moon-5%20croped.jpg

Źródło: http://www.twcac.org/gallery/bcmoon5.htm

 

 

Jest jedno ale ... w tym roku Księżyc będzie przeszkadzał w obserwacjach. Mimo to zachęcam do obserwacji, zwłaszcza że idzie wyż i ma być dobra pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o zbliżającym się roju meteorów (LYR) Lirydy.

 

Jest jedno ale ... w tym roku Księżyc będzie przeszkadzał w obserwacjach. Mimo to zachęcam do obserwacji, zwłaszcza że idzie wyż i ma być dobra pogoda.

 

hej,

 

wszystkim, ktorzy - mimo obecnosci na niebie Ksiezyca - beda chcieli prowadzic obserwacje Lirydow, polecam poradnik do wizualnych obserwacji meteorow, ktory znajduje sie pod adresem:

 

http://ciapek.uci.agh.edu.pl/~skoczews/pki...k/poradnik.html

 

w razie jakichkolwiek pytan, dotyczacych wizualnych obserwacji meteorow, zachecam do kontaktu za posrednictwem niniejszego forum lub na adres ezegler@o2.pl

 

jesli chodzi o obserwacje fotograficzne meteorow, polecam strone http://foto.pkim.org/

 

pozdrawiam :)

 

ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na jasne tło nieba fotografowanie meteorów na kliszach bedzie skrajnie trudne. Co innego posiadacze cyfrowek, a zwlaszcza DSLRow :)

W takim przypadku jedziemy na krotkich, kilkunastosekundowych ekspozycjach, chodzi o to zeby wycisnac max czulosc i przyslone. Czasy ekspozycji dobieramy wlasnie do czulosci i przyslony, tak aby uzyskac jakies akceptowalne tlo nieba. Dobieramy je tez tak aby zmiescic sie ze wszystkim na karcie ;)

Oczywiscie z wezykiem radze dzialac, niech aparat pstryka sam, no chyba ze ktos lubi pstrykac po 800x na noc palcem :))

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na jasne tło nieba fotografowanie meteorów na kliszach bedzie skrajnie trudne. Co innego posiadacze cyfrowek, a zwlaszcza DSLRow :)

W takim przypadku jedziemy na krotkich, kilkunastosekundowych ekspozycjach, chodzi o to zeby wycisnac max czulosc i przyslone.

Przemo

 

 

Będę cykał fotki z balkonu.

Najszerszy obiektyw to kitowe 18-55 ale niestety ciemne. Kolejne to już szkła na m42

-20\2,8 czj

-35\2 jakieś ruskie szkło

-50\1,8 panacolar

 

Który z nich będzie do tego celu najlepszy ???

I jak się uporać z rejestracją czasu zjawiska ???

No i pytanie 3 - raw czy jpg ??

 

Pozdr

DaVe

Edytowane przez DaVe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę cykał fotki z balkonu.

Najszerszy obiektyw to kitowe 18-55 ale niestety ciemne. Kolejne to już szkła na m42

-20\2,8 czj

-35\2 jakieś ruskie szkło

-50\1,8 panacolar

 

Który z nich będzie do tego celu najlepszy ???

I jak się uporać z rejestracją czasu zjawiska ???

No i pytanie 3 - raw czy jpg ??

 

Pozdr

DaVe

 

Dawaj kitowym 18-55. Ciemne troche, ale to nic, daj wyzsza czulosc, ksiezyc i tak na szalenstwa nie pozwoli.

 

jak masz duza karte to raw :) raw lepszy, a jpg i tak sie zapisuje

 

czas zjawiska - stosuj krotkie ekspozycje, np 30s, taka dokladnosc na poczatek starczy (moment wykonania fotki da sie odczytac we wlasciwosciach).

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś juz musze skończyć bo padła mi bateria. Zaczołem o 20 i skonczyłem troche po północy . W tym czasie nie udało mi sie złapać ani jednego zjawiska.

 

Mało optymistyczny początek :kwasny: . Mam nadzieje że jutro bedzie lepiej.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po północy rozpogodziło się u również mnie więc wyniosłem statyw i robiłem pelengiem kilkadziesiąt ekspozycji (od 15 do 30 sek.) aż do 2 w nocy.

Księżyc zaświetlał potwornie klatki a refleksy od niego rozlewały się po całym obiektywie :Salut:

Niestety żadnych "kresek" po szybkim przejrzeniu klatek nie dostrzegłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juergen Rendtel z Niemiec również obserwował Lirydy i też narzekał na Księżyc i zimno :D

 

http://groups.yahoo.com/group/imo-news/message/1553

 

 

2005-04-21/22

Perhaps a few observers in the western hemisphere
are still preparing their Lyrid watch while the Sun
rose here already. I went out despite the bright
Moon because we had a very clear air (and low
temperatures slightly below freezing). So I did
not expect too much - but I enjoyed what I saw:

period UT   T_eff(h) LM   LYR  SAG  SPO  TOT
0004-0040   0.60h   5.95   3    1    1    5
0040-0119   0.65    5.98   4    1    6   11
0119-0158   0.65    6.00   6    0    3    9
0158-0231   0.55    5.90   2    0    2    4

observing location: Marquardt, Germany (12.9 deg E, 52.5 deg N)

The brightest was a -5 mag Lyrid with a >20s train.
If your sky is transparent, it may be worth observing!

Clear skies

Juergen Rendtel

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich warunkach to chyba tylko jakiś bolid uda się dojrzeć. Moje dzisiejsze obserwacje trwały małą godzinkę, na więcej nie pozwoliło przeziębienie spowodowane... obserwacjami :D Zrobiłem też kilka zdjęć ale to była tylko formalność raczej. Może jednak bardziej wytrwali ode mnie zostaną nagrodzeni.

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba zmusic aparat do wykonania setek zdjec/noc aby cos osiagnac ;) Warunki sa skrajnie trudne, a lirydy do wielkich rojow nie naleza (ZHR w okolicach 20-tu, choc nieraz trafiaja sie niespodziewane wybuchy aktywnosci;>) Rozklad mas czastek w tym strumieniu jest taki, ze zjawiska najjasniejsze trafiaja sie w pare dni po max, choc oczywiscie jest ich niewiele. Poprostu zdarzaja sie bolidy :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

W nocy 23 04 2005 było to pierwsze moje polowanie na meteory aparatem Canon A60 i już o godzinie 00:09:14 UT parawdopodobnie zchwytałem meteorka Liryda.

 

IMG_0502.JPG

Zdjęcie wykonane przez okno dachowe czas naświetlania 15s przysłona 3,5 czułość 400 ISO.

 

Miejsce obserwacji Nysa 50°29'06"N 17°18'42"E

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.