Skocz do zawartości

Kolimacja Newtona 150/750 problem


Piotr Strama

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono, mam problem z tuba sw 150/750.. Leciały mi gwiazdki z jednej strony przeprowadziłem pełną kolimacje hamala, wraz z ustawieniem wyciągu i jest jeszcze gorzej sprawdzam kolimacje kolimatorem otworkowym i jest idealnie tak mi sie przynajmniej wydaje.. test na gwiazdach to jakaś makabra, a może to zła odległość korektora( badder mpccmk3) proszę was o rady bo już na głowę dostaje i załączam foto.. 

 

P.S

Tuba guidowana rejestrator canon 1100d

M110_DSLR jpg.jpg

m39.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się o krok. Wyjmij korektor i zacznij rozwiązywać problemy od tych bardziej podstawowych. Czy przesuwałeś wyciąg? Czy zmieniałeś wysokość LW w tubie?

 

1. Zobacz, czy odległość uchwytu LW jest taka sama na każdym z ramion pająka.

2. Zobacz, czy po kolimacji uchwyt LW nie jest w dziwnej pozycji- skręcony, wykrzywiony, itp. Nie powinien być widocznie przekrzywiony, jeżeli LW jest właściwie usytułowane względem wyciągu (nie za głęboko albo za płytko w tubie).

3. Czy, jak kolega sugerował, łapki trzymające LG oraz śruby kolimacyjne nie są dokręcone za mocno? Łapki powinny mieć mały luz- powinno się dać je ruszyć palcem bez problemów ale nie powinny odstawać od powierzchni LG. Śruby kolimacyjne powinny być, podczas kolimacji dokręcane leciutko a dociągnięte z wyczuciem po uzyskaniu właściwych ustawień.

 

Jeżeli masz dobrą kolimację, to koma powinna ci się równo rozkładać po kadrze, poczynając od jego centrum i być symetryczna.

 

Dopiero gdy to ogarniesz to baw się korektorem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - przykład.

 

Jeżeli twój wyciąg nie jest symetrycznie usytułowany nad LW albo LW jest za bardzo cofnięte albo wyciągnięte w osi tuby, to wciąż będziesz mógł to skolimować cheshire - będzie wyglądało dobrze.

 

Jednakże kolimacja w takim wypadku będzie wymagała większego niż powinno być wychylenia LW w stronę wyciągu albo od wyciągu (prostopadle do osi tuby). Tym samym, LG również będziesz musiał przekrzywić.

 

Jeżeli zakładamy, że soczewki korektora są poziome, to płaszczyzna LG, przy idealnym ustawieniu, powinna być do nich prostopadła a płaszczyzna LW nachylona pod kątem 45 stopni.

 

Korektora nigdy nie używałem, lecz przypuszczam że nie będzie dział właściwie, jeżeli osie optyczne będą się różnić od osi wyciągu a tym samym korektora.

 

Ja wczoraj zakończyłem (mam nadzieję) kolimację mojego Maka-Newtona, gdzie płaszczyzna LG musi być możliwie idealnie równoległa do soczewki meniskowej na froncie tuby. A żeby tak było, LW musi być w idealnej pozycji względem wyciągu, i tym samym LG. Użyłem takiego dingsa żeby ustawić LW- musiałem wyjąć LG, co nie jest problemem. Ta procedura zadziała też dla zwykłego Newtona i zamierzam ją na dniach opisać w osobnym wątku.

 

IMG_20210829_222026.thumb.jpg.ea0f505d65426fd9c3352b45c823abfc.jpg

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie.. Zastosowałem rady i porady i lusterko wtórne nie było w osi wyciągu.. pole w miarę opanowałem i co....

tera jest coś takiego gwiazdy mają 2 spajki i abberacje... masakra 

edit.

dołączam jeszcze fotki z tej nocy rozogniskowaną gwiazdę i vege..

m110 astropolis.jpg

L_0031_ISO1600_120s__23C.jpg

vega.JPG

rozog.JPG

Edytowane przez Piotr Strama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.