Skocz do zawartości

Program do kolimowania SCT na obwarzanek?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli kolimujesz teleskop do obserwacji i używasz kątówki to kolimujesz z kątówką za pomocą okularu dającego jak największe powiększenie wracając gwiazdą do centrum po każdej regulacji. Kamera ułatwia procedurę bo efekt widzisz na monitorze.

Jeżeli kolimujesz teleskop do astrofotografii planet to nie używasz kątówki tylko kolimujesz przy użyciu kamery, która będziesz używał do nagrywania. Musisz pamiętać aby centrować gwiazdę w polu widzenia (obrazu kamery) po każdej regulacji. Kolimację sprawdzasz po obu stronach punktu ostrości. Powinna być jednakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Sebastianus napisał:

Jeżeli kolimujesz teleskop do obserwacji i używasz kątówki to kolimujesz z kątówką. 

Ja kolimuję bez kątówki a jak trzeba to potem samą kątówkę. 

@amatorastro wyguglaj sobie "duncan mask". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze raz -nie posiadam żadnej kamery bo interesuje mnie tylko wizual natomiast kolimacja/sprawdzenie jej  przy użyciu kamery i programu który ładnie rysuje te okręgi wydaje się łatwiejsze. Jaka kamera jest do tego potrzebna? Wystarczy coś taniego a jeśli tak to co np?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem sobie Duncan Mask na wzór: Duncan Mask.

Bez problemu uzyskałem pierwszy obrazek (poprzecinany okrąg), natomiast nijak nie mogę uzyskać owego "Y". Zbliżając się do punktu ostrości te fragmenty okręgu robią się coraz mniejsze i są coraz bliżej aż w końcu są plamką a nie gwiazdką "*". O co kaman? Co mogę robić źle? Ustawiałem na obraz na kamerce, ale niestety widzę teraz, że nie do końca jest ustawione dobrze. Prościej by było jakby gwiazda tak szybko nie uciekała z pola widzenia kamerki. :D

Obważanek poniżej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, amatorastro napisał:

Zrobiłem sobie Duncan Mask na wzór: Duncan Mask.

Bez problemu uzyskałem pierwszy obrazek (poprzecinany okrąg), natomiast nijak nie mogę uzyskać owego "Y". Zbliżając się do punktu ostrości te fragmenty okręgu robią się coraz mniejsze i są coraz bliżej aż w końcu są plamką a nie gwiazdką "*". O co kaman?

Spróbuj sprawdzić to przez okular dający powiększenie w okolicach 2D  lub dołóż barlowa do kamerki. Bez prowadzenia to będzie zabawa, bo do kolimacji gwiazda powinna być cały czas w centrum pola, czyli trzeba korygować ustawienie teleskopu po każdej korekcie kolimacji. Ewentualnie  kolimuj na Polaris .

P.S  Masz to w swoim linku 
image.png.663d9ede42e6234728c434bbf47895be.png

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.