Skocz do zawartości

Jaka głowica do statywu


memos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zamiar  w  najbliższym czasie nabyć lornetkę TS 25x100. 

Po długim poszukiwaniu znalazłem  do niej statyw, który mi odpowiada, a mianowicie Benro Mach3 TMA47AXL (taki jak poniżej: https://www.fotorimex.pl/product.php/11193,pl,benro_mach3_tma47axl_215cm_udzwig_20kg.htm )

Nadal  jednak nie jestem pewny jaką kupić  do niego głowicę.

Waham się pomiędzy: Benro Video S6pro, Benro S7, Benro S8 pro,  Manfrotto MVH502AH.

Zależy mi na stabilności i na tym, aby zestaw ważył jak najmniej.

Czy ktoś miał styczność z powyższymi głowicami? A może są jakieś lepsze opcje z poza wyżej wymienionych.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem zwykłą Benro S6 z lornetą APM 28x110 (niecałe 5kg) i głowica dawała radę. Wszystkie wyższe modele dadzą radę. Jaka waga tej tski?

 

Rozważ statyw Slik Pro 700dx :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz lornet większego kalibru przerobiłem masę głowic i statywów. Jak ma być stabilnie to niestety taki zestaw musi ważyć. Proponuję benro s8 plus manfrotto 475. Jak ma być komfortowo to statyw tylko z kolumną centralną z korbką. Ten z linka jest ok, ale mało przyjemne jest ręczne podnoszenie kolumny z głowicą i lornetką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@memos Wybierałbym pomiędzy Benro S8 nad którym swego czasu mocno się zastanawiałem (ale były problemy z dostępnością), a MVH502AH którego mam.

Jako kryteria wyboru głowicy - poza oczywiście nośnością - brałbym dwie charakterystyki:

1) Moment sprężyny balansującej (tzw. Counterbalance)

2) Gęstnienie smarów w niskich temperaturach.

Benro S8 może mieć  mocniejszy counterbalance niż MVH502AH. Z moją TSką 20x110 potrzebuję prawie 1 kilogram przeciwwag na rączkach, żeby równoważyć dla każdej pozycji lornety.

Manfrotto z kolei będzie raczej lepiej pracować w temperaturach ujemnych.

Wziąłbym MVH502AH i sprawdził czy balansuje lornetę - jeżeli to TS MS 25x100, to duża szansa że da radę.

Jeżeli nie będzie balansował Twojej lornety, to spróbowałbym z Benro S8. Później, jeżeli w zimie byłyby kłopoty, kombinowałbym ze smarami.

 

Ze statywami do dużej lornety prostej jest problem - jeżeli chcesz obserwować na stojąco. Ponad 2m wysokości ma budżetowy TMA47AXL albo absolutnie docelowy MT057C4-G za prawie 4kPLN :)

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, memos napisał:

Mam jeszcze pytanie czym różni się wersja tej głowicy z płaską bazą od wersji z kulą 75 mm? Którą wybrać?

Wersja z kulą jest do statywów filmowych. Te statywy mają specjalne gniazdo, w którym kula może wahać się o pewien kąt. Co pozwala wypoziomować głowicę bez regulacji nóg. Niestety statywy wideo mają zwykle max 180cm.

Jeżeli zdecydujesz się na TMA47AXL, to on ma na szczycie kolumny śrubę centralną 3/8 i 3 małe wkręciki , które opierają się w podstawie MVH502AH.

Zabezpieczają przed przypadkowym odkręceniem głowicy i dodają sztywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle jestem zdecydowany na Manfrotto MN475B i głowicę MVH502AH z płaską bazą 75 mm Pro Video.  Statyw MT057C4- jest świetny, ale dla mnie za drogi.  Obserwacje prowadzę głównie w pozycji siedzącej, więc kolumna centralna z korbką też się przyda, a  model TMA47AXL jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem jeszcze jeden ciekawy statyw, a mianowicie  Manfrotto 028B TRIMAN( https://www.manfrotto.com/pl-pl/statyw-fotograficzny-triman-studyjny-028b/) który ma maksymalną wysokość  227 cm, a jest nawet nieco tańszy niż Manfrotto MN475B. Zastanawia mnie jednak czy w tym statywie drgania obrazu nie byłyby większe niż w MN475B ze względu na inną konstrukcję nóg.  Czy ktoś może miał do czynienia z tym modelem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, memos napisał:

Zobaczyłem jeszcze jeden ciekawy statyw, a mianowicie  Manfrotto 028B TRIMAN( https://www.manfrotto.com/pl-pl/statyw-fotograficzny-triman-studyjny-028b/) który ma maksymalną wysokość  227 cm, a jest nawet nieco tańszy niż Manfrotto MN475B. Zastanawia mnie jednak czy w tym statywie drgania obrazu nie byłyby większe niż w MN475B ze względu na inną konstrukcję nóg.  Czy ktoś może miał do czynienia z tym modelem?

028B Triman nie znam, ale mogę polecić 058B Triaut, używam w pracy.

Ogólnie z TS 25x100 LE czy TS MS 25x100, a nawet z nowym, krótszym APM 28x110 spokojnie starczy Benro Mach3 TMA47AXL - testowałem.

Te Manfrotta: MN475B, 058B, 028B to są przy TMA47AXL niezłe "grzmoty".

Jeżeli przyszłościowo chciałbyś pójść w lunetę kątową, to są warte zainwestowania - ale kosztem przenośności.

 

Jeżeli obserwujesz na siedząco, to maksimum przenośności i lekkości, przy w miarę przystępnej cenie, uzyskasz kupując Innorela RT90C:

https://pl.aliexpress.com/item/32758926477.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.245e4551uHgawH&algo_pvid=75083d8e-cf55-45e1-9c7b-e636e3e01abb&algo_exp_id=75083d8e-cf55-45e1-9c7b-e636e3e01abb-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"67448736351"}

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 15.09.2021 o 18:51, memos napisał:

Zobaczyłem jeszcze jeden ciekawy statyw, a mianowicie  Manfrotto 028B TRIMAN( https://www.manfrotto.com/pl-pl/statyw-fotograficzny-triman-studyjny-028b/) który ma maksymalną wysokość  227 cm, a jest nawet nieco tańszy niż Manfrotto MN475B. Zastanawia mnie jednak czy w tym statywie drgania obrazu nie byłyby większe niż w MN475B ze względu na inną konstrukcję nóg.  Czy ktoś może miał do czynienia z tym modelem?

Po czasie - w co zainwestowałeś finalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2021 o 14:03, bartolini napisał:

@memos Wybierałbym pomiędzy Benro S8 nad którym swego czasu mocno się zastanawiałem (ale były problemy z dostępnością), a MVH502AH którego mam.

Jako kryteria wyboru głowicy - poza oczywiście nośnością - brałbym dwie charakterystyki:

1) Moment sprężyny balansującej (tzw. Counterbalance)

2) Gęstnienie smarów w niskich temperaturach.

Benro S8 może mieć  mocniejszy counterbalance niż MVH502AH. Z moją TSką 20x110 potrzebuję prawie 1 kilogram przeciwwag na rączkach, żeby równoważyć dla każdej pozycji lornety.

Manfrotto z kolei będzie raczej lepiej pracować w temperaturach ujemnych.

Wziąłbym MVH502AH i sprawdził czy balansuje lornetę - jeżeli to TS MS 25x100, to duża szansa że da radę.

Jeżeli nie będzie balansował Twojej lornety, to spróbowałbym z Benro S8. Później, jeżeli w zimie byłyby kłopoty, kombinowałbym ze smarami.

 

Ze statywami do dużej lornety prostej jest problem - jeżeli chcesz obserwować na stojąco. Ponad 2m wysokości ma budżetowy TMA47AXL albo absolutnie docelowy MT057C4-G za prawie 4kPLN :)

wg specyfikacji Manfrotto 502 ma udźwig do 7kg, a benro s8 8kg. A jak jest w praktyce? Czy ta manfrotto jest faktycznie mniej wydajna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

wg specyfikacji Manfrotto 502 ma udźwig do 7kg, a benro s8 8kg. A jak jest w praktyce? Czy ta manfrotto jest faktycznie mniej wydajna?

Nie wiem - nie miałem możliwości bezpośrednio porównać. W przypadku S8 liczyłbym na mocniejszy counterbalance ( bo regulowany), ale w sumie tego producenci nie specyfikują liczbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, bartolini napisał:

Nie wiem - nie miałem możliwości bezpośrednio porównać. W przypadku S8 liczyłbym na mocniejszy counterbalance ( bo regulowany), ale w sumie tego producenci nie specyfikują liczbami.

Używasz tego Manfrotto z ts 20x100? Ile ona waży? Jest jeszcze zauważalny zapas udźwigu? Chcę wymienić głowicę pod APM 28x110 i rozważam s8 lub manfrotto502 z myślą, aby w przyszłości głowica mogła posłużyć ewentualnie też pod jakąś lornetę kątową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Używasz tego Manfrotto z ts 20x100? Ile ona waży? Jest jeszcze zauważalny zapas udźwigu? Chcę wymienić głowicę pod APM 28x110 i rozważam s8 lub manfrotto502 z myślą, aby w przyszłości głowica mogła posłużyć ewentualnie też pod jakąś lornetę kątową.

TS 20x110 MX Marine - waży ~6kg

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2669_TS-Optics-20x110-MX-MARINE-Gro-fernglas---stickstoffgefuellt--gummiarmiert.html

Na tych olejówkach kątowa, to raczej 80mm max, i powiększenia do ~50x. To są jednak nadal amatorskie głowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bartolini napisał:

TS 20x110 MX Marine - waży ~6kg

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2669_TS-Optics-20x110-MX-MARINE-Gro-fernglas---stickstoffgefuellt--gummiarmiert.html

Na tych olejówkach kątowa, to raczej 80mm max, i powiększenia do ~50x. To są jednak nadal amatorskie głowice.

Ok dzięki, wnioskuję, że z tą TSką jest w miarę komfortowo przy 6kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bartolini napisał:

Bardzo komfortowo - ale jak pisałem, żeby mieć pełne wyważenie mam na rączkach MVH502AH odważniki 2x 0.5kg.

 

znalazłem twoje zdjęcie w jakimś wątku na forum:

lorneta.thumb.jpg.b8ffe7a8b1a310b178ba5c

 

To jest ten statyw benro TMA47AXL? Szkoda, że nie ma korby. Z tymi większymi lornetami jest już trochę wkurzające operowanie kolumną ręcznie góra / dó - trochę ważył. Przerabiałem na Sliku z APM 28x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Paweł Sz. napisał:

...

To jest ten statyw benro TMA47AXL? Szkoda, że nie ma korby. Z tymi większymi lornetami jest już trochę wkurzające operowanie kolumną ręcznie góra / dó - trochę ważył. Przerabiałem na Sliku z APM 28x.

Tak - mój to stara wersja Benro Mach3 TMA 47AXL, z blokadą dźwigniami. Tak, trzeba trochę siły włożyć, żeby wysunąć kolumnę z lornetą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Paweł Sz. napisał:

@peter5 a ty masz jakieś porównanie tych dwóch głowic?

Miałem porównanie manfrotto 502 i benro s8. Mi zdecydowanie bardziej odpowiadała benro s8, lepsza przeciwwaga, a i sama głowica bardziej intuicyjna. Używam jej nawet do lżejszych lornet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.