Skocz do zawartości

Jowisz i Saturn - pożegnanie sezonu


Gość Arek_P

Rekomendowane odpowiedzi

14-go września warunki nie były tak dobre jak 8-go, ale mimo to pozwoliły na uzyskanie satysfakcjonujących obrazów obu planet. Jowisz nie jest tak dobry jak ten z 8-go września, ale jego księżyc Io ma "przdziałek", który jest też obecny na wizualizacji z WinJuposa. Saturn najlepszy jaki mi się dotąd udało uzyskać. Materiał na Saturna stanowiło 12 filmów po 3 minuty każdy, a dla Jowisza 8 filmów po 90 sekund. Derotowałem w WinJuposie. Wcześniej obróbka w AstraImage. Sprzęt taki jak dotąd: SCT 9.25", QHY5-III462c, barlow 2.25x. Oba zdjęcia w natywnej, identycznej skali.

 

Wrzucam do osobnego wątku, gdyż wiele czasu spędziłem nad tymi zdjęciami, a prace planeciarzy nie mają innej szansy na przebicie do galerii, gdzie królują DS-y, umieszczane standardowo w osobnych wątkach.

Saturn-14.09.jpg

 

Jowisz-14.09.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne. Nie wiem czym to idzie ale chętniej spoglądam na zdjęcia planet niż ds, może dlatego że sam się w to bawię. Także zrobiłem swoim pożegnaniem w tym roku najlepsze swoje zdjęcia, ale wrzuciłem je do ogólnego, bo dużo brakuje do Twoich. U mnie problemem jest prowadzenie ręczne dobsona i działanie na USB 2.0, ale te kwestie będę stopniowo zmieniał. Jowisz pięknie idzie w górę w kolejnych latach, więc mam nadzieję że i Twoje i moje prace będą pojawiały się na forum w przyszłych latach. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ftraw, myślę, że naturalne jest to o czym piszesz - większe zainteresowanie pracami podobnymi do tych, którymi sami się zajmujemy. Ja też częściej zaglądam do zdjęć US niż DS. Co nie znaczy, że nie dostrzegam też prac DS-owców. Po prostu nie są mi tak bliskie jak te zbieżne z moimi. Od 7 już lat, z mniejszymi i większymi przerwami, stopniowo zgłębiam astrofoto planet i Księżyca. W końcu udało mi się zebrać stabilny zestaw i ogarnąć obróbkę. Wiele było ślepych uliczek po drodze, ale większość już chyba odwiedziłem i mniej będzie teraz błądzenia :) W przyszłym roku będziemy mieli dużo łatwiej z Jowiszem i nieco łatwiej z Saturnem. Nudzić się nie będziemy także wcześniej, bo w końcu Księżyc regularnie nas odwiedza. Z nim mam trochę trudniej, bo napęd mam tylko w jednej osi i nie mogę go dokładnie ustawić, gdyż nie widzę Gwiazdy Polarnej. Kiedyś też prowadziłem ręcznie, więc znam Twoje problemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, dlaczego Saturn z tego wątku nie trafił do galerii na stronie głównej skoro miał ponad 10 "łapek"? Jest osobny wątek, jest ponad 10 polubień i nic. Ciężko się przebić planeciarzom na tym forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Arek_P napisał:

Tak się zastanawiam, dlaczego Saturn z tego wątku nie trafił do galerii na stronie głównej skoro miał ponad 10 "łapek"? Jest osobny wątek, jest ponad 10 polubień i nic. Ciężko się przebić planeciarzom na tym forum...

Chyba dlatego, że wątek założyłeś w dyskusji o astrofotografii a nie w galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, alinoe napisał:

Chyba dlatego, że wątek założyłeś w dyskusji o astrofotografii a nie w galerii.

Dzięki za wyjaśnienie. Pierwszy raz to robiłem i nie wiedziałem, że wybór kategorii może mieć związek z obecnością w galerii. Może kiedyś się jeszcze uda.

 

PS. Dziękuję za zmianę kategorii. Miło zobaczyć Saturna w galerii :)

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.