Skocz do zawartości

Maxvision 80ED APO


wechciu

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy,

Na AliExpress natknąłem się na  "Maxvision 80ED profesjonalny teleskop astronomiczny OTA głównego lusterka 80/480mm APO refraktor". Jak za APO (triplet) cena wygląda chyba zachęcająco. Jest jeszcze pytanie o korektor pola. 

Poza informacjami o okularach tej marki nie znalazłem nic, co mogło by mi pomóc podjąć decyzję o zakupie tej rurki. Stąd moje serdeczne zapytanie, czy ktoś z Was posiada, posiadał, widział, używał ten teleskop i czy może wyrazić swoje zdanie, czy wart jest zainteresowania czy nie?

Moje założenia: fotografia DS z użyciem lustrzanki Canon 450D mod. (w przyszłości pewnie kamery ccd) na montażu HEQ5

 

Edytowane przez wechciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz coś podobnego, zakup dużo bezpieczniejszy bo zawsze może zwrócić jak coś nie zagra: https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-80-480-triplet-ed-ota/p,57328

I moja rada: "zbierz wszystkie oszczędności. Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji. W międzyczasie fotografuj jakimś tańszym obiektywem, naucz się warsztatu i odkładaj na rurkę." :)

 

P.S. Ten to chyba nawet ten sam, tylko z innym logo: https://www.astroshop.pl/teleskopy/explore-scientific-refraktor-apochromatyczny-ap-80-480-ed-alu-ota/p,44829

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomekL napisał:

Chodzi tobie Tomku, że Explore-Scientific i Maxwision to te same tubki tylko w innej grafice (marce)?

Co do reszty, to w moim przypadku jest już za późno. HEQ5 musi wystarczyć. Dokładnie posłuchałem takiej samej rady kilka lat temu. Teraz czas na pierwszy mój refraktor.

 

Co do samego teleskopu z tematu, to w porównaniu z Explore-Scientific 80ED nie ma on w zestawie przedłużek co generuje dodatkowy koszt. Na dzień dzisiejszy różnica w cenie tych dwóch szkieł wynosi ok 400pln na plus dla Maxvision i jest to, że jest dostępny, a na Explora z astrochop trzeba będzie dłużej poczekać bo jakieś pół roku albo więcej. 

 

Edytowane przez wechciu
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo się cieszę, że poszedłeś właściwą drogą i kupułeś porządny montaż. HEQ do takiej tuby jest jak najbardziej ok.

Nie wiem czy to te same tuby, ale wyglądają bardzo podobnie. Konkretów nie napisze, bo nie miałem nigdy w rękach tego modelu, ale ogólnie na pierwszy teleskop to wydaje się jak najbardziej w porządku, przynajmniej patrząc na jego parametry. Wiele osób zaczyna z 80ED. Życzę powodzenia w zakupie.

P.S. A możesz podać link do ali do tego teleskpu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas szukam informacji. Wygląda na to , że szkło ED w tym modelu to FPL51. Explory są w dwóch wersjach: FCD1 i FCD100 czyli ED odpowiednik FPL 51 i 53. Różnica w cenie zaraz widoczna (3200 / 5000 PLN). Każdy początkujący intuicyjnie przewiduje, że ten droższy powinien być lepszy. Ale jaka ta różnica, dla rozważającego zakup tubki, jest w praktyce duża. Popularny EDek SW to dublet ze szkłem FPL53. Zdjęcia rysowane jego optyką wyglądają bardzo przyzwoicie. Dublet BM 102sx dla przykładu ma soczewkę klasy FPL51 (prawdopodobnie, bo trudno się czegoś doszukać) i jest obarczony sporą AC. Czy układ trójsoczewkowy apochromatyczny ze szkłem klasy FPL51 będzie lepszy od dubletu z FPL53?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr4d napisał:

SW 80ED to sprawdzona i pewna konstrukcja i co istotne dostępny jest z dedykowany flattenerem. 

To plus dla SW. Jakieś korektory dla explora/maxvisiona/meade są, ale chyba nie dedykowane dokładnie dla konkretnej tubki, chociaż mogę się mylić, bo nie szukałem wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Chińczycy mają hopla na punkcie profesjonalności - nawet w ofercie sprzedaży plastikowych zatyczek 1.25" pisali, że są profesjonalne. A tu mamy profesjonalny refraktor z lustrem głównym. Na pewno żaden amator nie ma czegoś takiego :D

Prawie wszystkie oferty na chińskim portalu tak wyglądają, po części jest to zasługa automatycznego tłumaczenia, a reszta to chyba specyfika ich języka i postrzegania rzeczywistości. Faktycznie sam zachodzę czasami w głowę o co autorowi opisu chodzi (hihi). 

 

Jedna uwaga do dyskusji. Zakładając ten wątek zastanawiałem się nad zakupem SW 80ED EVOSTAR, ale zacząłem rozważać również triplety. Ta opcja wpadła mi w oko jako jedna z tańszych. Ja zaczynam dopiero zabawę i raczej do super poziomu nie będę aspirować, bo czasu na wyjazdy pod CIEMNE niebo nie mam i w najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości raczej mieć nie będę, a to nad moją okolicą jest dostateczne, ale też często "zapaskudzone" chmurkami. Szukam sprzętu trochę uniwersalnego, przez który poza fotografowaniem można też popatrzeć. Mam w arsenale newtona 150/750 i czasem z niego korzystam, ale wyciąg i gabaryty raczej z fotoakcesoriami współpracują tu na słowo honoru. Mam też RC 6" GSO z którym mam tylko kłopoty z kolimacją, której nie ogarniam(ale postanowiłem dać serwisowi się wykazać i może coś z tej betoniareczki będzie). Jest też PENTAFLEX 80/400 z którego mimo jego wad korzystam najczęściej w wizualu a czasami też zdjęcie spróbuję zrobić. Kierując się zasadą, że najlepszy teleskop to ten, którego najczęściej się używa poszukuję sobie rury, która zastąpi tego ostatniego i będzie krokiem naprzód w rozwoju. Budżet jest ograniczony, powiedzmy do 3k pln-ów. W tym zakresie stać mnie na triplet ale na szkle ED klasy FPL 51, taki jak ten maxvision z tytułu właśnie lub TS czy tecnosky. 

 

Powtórzę tu moje zapytanie do szanownych kolegów:

Jak się ma co do zasady dublet ze szkłem ED (53) do tripletu ED (51)?

i dopytam nieśmiało:

Czy taka opcja jest warta rozważania (FPL51), czy może od razu polować na EVOSTARa i nie kombinować, mimo że są jaśniejsze szkła od SW w 80-kach? 

Edytowane przez wechciu
pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.