Skocz do zawartości
  • 0

Dobór lunetki guide do SCT


lagata1

Pytanie

Witam

 

Jak w temacie, sct to 150/1500 , teraz pytanie, czy ta lunetka da radę w obu zestawach? ogniskowa 1500 oraz 945 z korektorem ogniskowej :

 

Lunetka do guidingu ZWO - Delta Optical

 

Będzie to mój pierwszy guide więc niech ktos mi doradzi poza sprzedawcami  :) , co do kamerki to będzie to kolor Asi 224mc uzywana dotychczas do planet 

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ze strony https://agenaastro.com/articles/guides/autoguiding/selecting-a-guide-scope-and-autoguiding-camera-for-astrophotography.html
To co jest ważne to stosunek rozdzielczości (arc-sec / px) guidera do głównego teleskopu:
F = (Sgs x FLis) / (Sis x FLgs)
F - stosunek rozdzielczości guidera do teleskopu
Sgs - wielkość piksela kamery guidera (w mikrometrach)
Sis - wielkość piksela kamery teleskopu (w mikrometrach)
FLgs - ogniskowa lunetki guidera
FLis - ogniskowa teleskopu

Spotkałem się z opiniami że powinno się mieć F co najmniej 4 (czyli stosunek teleskopu do guidera co najwyżej 4 przy takim samym rozmiarze piksela), ale na tej stronie podają, żeby nie schodzić poniżej 10 ale to wszystko zależy też od tego jaka dokładność guidingu Cię interesuje.

W Twoim przypadku (zakładając taki sam rozmiar piksela w obu kamerach - co nie koniecznie musi być prawdą) F wychodzi 12,5. Trochę mało.
Może takie coś? https://pl.aliexpress.com/i/32817830464.html 

I na koniec - powyższe wyliczenia to tylko wskazówka (rule of thumb) i nie znaczy, że jeśli w twoim przypadku wychodzi 12,5 to nie masz szans na dobry guiding.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W SCT częstym wyborem jest OAG - że wszystkimi jego wadami i zaletami.

 

Bardzo dobre wyliczenia kolegi @WojtasSP320, warto się nimi zasugerować.

 

Swojego czasu kompletowałem zestawy pod różne kamery, więc nie mogłem się opierać na rozmiarze piksela. Wtedy stosowałem skrót - ogniskowa lunetki guide to przynajmniej 1/3 ogniskowej teleskopu głównego. Zazwyczaj wrzucałem 1/2 dla świętego spokoju.

 

Za duża lunetka guide (w granicach rozsądku dyktowanego seeingiem) raczej nie sprawi problemów, a mała może nie dać rady.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, FilipOgorzelski napisał:

ogniskowa lunetki guide to przynajmniej 1/3 ogniskowej teleskopu głównego. Zazwyczaj wrzucałem 1/2 dla świętego spokoju.

Do SCT 1500 z barlowem 2x do planet mając 3000mm, to 1/3 wychodzi guider 1000mm. Z barlowem 3x by wyszło drugi taki SCT jako guider ;)

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

I na koniec - powyższe wyliczenia to tylko wskazówka (rule of thumb) i nie znaczy, że jeśli w twoim przypadku wychodzi 12,5 to nie masz szans na dobry guiding.

 Co dokładnie masz na myśli pisząc 'dobry' guiding ? jeśli będzie 'zły' to rozumiem, że też będzie działać tylko w jak gorszy sposób ?

 

Ograniczają mnie fundusze, kamerka będzie od planet więc też nie jakaś docelowa, główna to fuji xt20 bezlusterkowiec 24mpx apsc, głównie w tym momencie pytam czy takim zestawem zrobię jakiś guide, wejdę w czasy od 3 do 5 minut powiedzmy

 

Natomiast ten guidescope byłby lepszy nawet pod ogniskową 1500 i dałby tam spokojnie radę? https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/omegon-guidescope-luneta-do-guidingu-microspeed-50-mm/p,49755

 

Dokładnośc chcę mieć oczywiście jaknajlepszą, teraz pytanie czy decydując się na tą drugą o 200 zeta drożej wiele zyskuję, czy pozostać przy tańszym wyborze?

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, lagata1 napisał:

Co dokładnie masz na myśli pisząc 'dobry' guiding ? jeśli będzie 'zły' to rozumiem, że też będzie działać tylko w jak gorszy sposób ?

Gwiazdy będą rozciągnięte w jedna stronę lub przy dłuższych czasach moga być okrągłe ale większe niż przy lepszym guidingu. Nawet przy zastosowaniu guidingu nie sprawisz, że gwiazdy "staną w miejscu". Bedą oscylować wokół tego jednego punktu. Nieznacznie ale zawsze. Chodzi o to żeby te oscylacje na głównym teleskopie były jak najmniejsze - najlepiej mniejsze niż 1px.

 

I teraz wyobraź sobie taką hipotetyczną sytuację: masz guider 100mm i teleskop 1000mm (taka sama kamera). Załóżmy że soft od guidingu potrafi wykryć że gwiazda poruszyła się o 1px i skorygować jej położenie. 1 piksel to niewiele, ale to bedzie 1px w twoim guiderze. W teleskopie głównym ten sam punkt poruszy się już 10px (bo stosunek ogniskowych w tym przypadku wynosi 10:1). Gdybyś zbierał materiał z guidera to gwiazdy miałyby powiedzmy promień 3px - może być, ale na teleskopie głównym to już może być 30px. W praktyce jest troche lepiej bo np PHD2 potrafi wykryć przesunięcie gwiazdy w guiderze o ułamki piksela.

 

Przejrzyj sobie wątek https://astropolis.pl/topic/69799-guiding-wykresy/ tam u niektórych zobaczysz wykres "target" (taka tarcza strzelnicza) jeśli ktoś to dobrze ustawił to pokazuje jak kolejne klatki guidingu dobrze trafiały w obrębie piksela w teleskopie głównym. Tak w skrócie.

 

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.