Skocz do zawartości

Robić darki czy nie?


AnkaSkakanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie techniczne;)czy trzeba robić darki czy nie?zawsze myślałam że są konieczne ale ostatnio przeglądając różne posty wywnioskowałam że są one problematyczne i szkoda migawki na nie,lepiej zrobić więcej biasow,flatow i dark/flatow.Jak to w końcu jest? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można darki ominąć, ale jest kilka warunków.

  1. Najlepiej używać ditheringu podczas zbierania klatek. Usuniesz dzięki temu tzw. walking noice.
  2. Zrobić biasy, żeby wyeliminować szum odczytu.
  3. Mieć sensor, który nie ma apmglow

Nie wiem jeszcze, jak z hot pixelami, bo wydaje mi się, że dithering je wyeliminuje.

 

Ja ogólnie polecam jednak robić darki, ale na pewno nie w ilości np. 10, czy coś, bo tylko sobie dużo szumu dodasz do zdjęcia.

Jak robić, to 40-60, nie mniej.

 

Tutaj lepiej, jakby się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzieli, bo ja to jeszcze za krótko w astrofoto się bawię i mogę tylko na podstawie swojego krótkiego doświadczenia powiedzieć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy jaka masz matryce. Czy to aparat, astrokamera, xhinska zabawka za pare zł. Opcji jest wiele.

 

Ostatni bardzo ladnie pokazal @Przemek Majewski, ze niezawsze jest on (dark) potrzebny. Jedynie dla wybranych modeli nie trzeba, reszta potrzebuje.

 

http://astrozdjecia.pl/tips.html

Przemek przypomnialo mi sie ze zapomnialem wprowadzic Twoje sugestie...

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Wszystko zalezy jaka masz matryce. Czy to aparat, astrokamera, xhinska zabawka za pare zł. Opcji jest wiele.

 

Ostatni bardzo ladnie pokazal @Przemek Majewski, ze niezawsze jest on (dark) potrzebny. Jedynie dla wybranych modeli nie trzeba, reszta potrzebuje.

 

http://astrozdjecia.pl/tips.html

Przemek przypomnialo mi sie ze zapomnialem wprowadzic Twoje sugestie...

I bez darka nie mamy "mapy goracych i zlych pikseli" wiec dobry dithering staje się wtedy obowiązkowy.

 

To ważne, bo często mnie atakują na forach (i słusznie). Kalibracja super-matrycami bez darka to

 

0) dithering (mam na myśli jego obecność w sesji)

1) offset = superbias, lub po prostu LICZBA.

2) masterFlat = integracja(flat-offset, multiplicative)

3) lightCal = (light-offset)/masterFlat

4) później dalsze czary i dobrze skonfigurowane odrzucanie!

 

PS. Nie przejmuj się, sam mam własciwie tylko zaległości.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr4d krótko ale treściwie (edit: mowa o Twojej odpowiedzi), pokaze niedlugo jak szacować szum gaussowski i co z tego wnioskować.

 

I oczywiście dobra biblioteka darków kosztuje w opór czasu, i ogranicza nam czasy ekspozycji. Darki zawsze dodaja troche szumu, nawet dobrze zrobione mastery, wg mnie dość sporo.

 

Podsumowując:

 

Zdecydowanie "robić darki" (dobre!), bez darków to tylko "jak wiesz co robisz" i "masz odpowiednią matrycę".

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.