Skocz do zawartości
  • 0

Problem z zdjęciem


WaldekG15

Pytanie

Witam,

Nie wiem co można zrobić żeby gwiazdy na bokach zdjęcia nie były pojechane, może ktoś miał taki problem?

Drugą kwestią są jakieś kolorowe zakłócenia w tle po wyciągnięciu staka. Mam pierwszy raz ten problem i pierwszy raz zrobione zdjęcie 10 min (zawsze miałem 2 minuty i nigdy tego nie było)

Zdjęcie było robione sky watcher ed 80 z reduktorem ogniskowej 0,85x oraz podkładkami 6mm pomiędzy adapterem a flattanerem, canon 6d, iso 800, czas 10 minut. 

Zdjęcia dodane są w jpg ze względu na pojemność.

Pierwsze to stak z 21 zdjęć a drugie pojedyńcza klatka

M 45 stak.jpg

M45.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Faktycznie można zrobić crop. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie szumu kolorowego:  

Do tej pory robiłem zdjęcia dwuminutowe o łącznym czasie około 3 godziny i na żadnym zdjęciu mimo mocnego wyciągnięcia nie widziałem takiego szumu. 

Czy przy zdjęciach 10 minutowych o łącznym czasie 3 godziny będzie bardziej widoczny? 

Czy na ISO 1600 będzie bardziej widoczne niż na 800?

Edytowane przez WaldekG15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, WaldekG15 napisał:

Czy przy zdjęciach 10 minutowych o łącznym czasie 3 godziny będzie bardziej widoczny? 

 

robię Canonem zdjęcia od prawie dwóch lat i miałem dosłownie 2 przypadki, kiedy robiłem 600s ekspozycje i to tylko z filtrem Ha.

Wiadomo, że 6d będzie miał większą studnię, ale u mnie 300s to graniczna wartość, po której gwiazdki już są poprostu wypalone z koloru.

 

17 minut temu, WaldekG15 napisał:

Mam jeszcze pytanie odnośnie szumu kolorowego:  

 

Z mojego doświadczenia: Im ciemniejsze niebo, tym mniej kolorowego gradientu tła.

Więc odpowiadając na twoje pytanie, to ilość gradientu bardziej zależy od zaświetlenia niebia niż od czasu naświetlania.

 

18 minut temu, WaldekG15 napisał:

Czy na ISO 1600 będzie bardziej widoczne niż na 800?

Bardziej widoczny, ale moim zdaniem lepiej zebrać materiał z mniejszym ISO, łatwiej się obrabia potem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podłączę się pod wątek...

Wczoraj w nocy postanowiłem pierwszy raz użyć Samyanga 135 f/2... Noc jakościowo była ogólnie kiepska, przez unoszącą się lekką mgłe niebo wyglądało jak totalny mleczak...
Ale nie zważając na to postanowiłem i tak zacząć focić... Użyłem do tego zmodowanego Canona 1100d oraz montażu SA.
Przez taką, a nie inną noc mogłem naświetlać jedną klatkę tylko przez 30s na 800iso. Po ustawieniu wszystkiego zacząłem sesję i patrzałem czy pierwsze klatki się nie rozjeżdzają i czy ogólnie z nimi wszystko w porządku i gdy stwierdziłem, że jest okej to poszłem na czas robienia sesji do domu (W między czasie co 15-20 min patrzyłem czy wszystko abynapewno gra itp.) Później też normalnie zrobiłem klatki referencyjne włącznie z flatami... Po zakończeniu sesji poszłem odrazu zestackować te zdjęcia i... Efekt wręcz tragiczny... Po tym przyjrzałem się tym wszystkim klatką i patrzę, że te gwiazdy są rozjechane! Nie zauważyłem tego wcześniej... Myślałem, że jest to błąd prowadzenia, ale gwiazdy są poruszone niejednakowo (w różne strony). Potem myślę, że to wada samego obiektywu, ale kurde... Nie spotkałem się z takim czymś nigdy wcześniej, potem jeszcze obarczyłem winę za pogodę i wpadłem w takie błędne koło...
Wszystkie klatki były wykonywane na przysłonie f/2.8 czyli zalecanej przysłonie dla tego obiektywu.

Dodam też, że pare kolegów powiedziało mi że jest to wina z tiltem, który powstał przez ugięcie się w miejscu mocowania tego dosyć ciężkiego obiektywu i moim zdaniem ta teoria możliwe, że jest trafna ale nie wiem zbytnio jakie podjąć kroki by takie coś naprawić...

Stack: (Stack z DSS, użyłem tylko też w SiriLu Autostretcha oraz fotometrycznej kalibracji kolorów.) ngc_7000.thumb.jpg.de4ed0289a42b1ac91a18ef727eb05f1.jpg
 

Jedna klatka:
1241682139_IMG_4086(1).thumb.jpg.ac09c065e5b87d509758f0f2028f2a7b.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na górze kadru widać, że obiektyw jest zbyt daleko od matrycy, a na dole zbyt blisko, to oznacza albo krzywe położenie matrycy względem szkła lub na odwrót, jeżeli się mylę to proszę o poprawienie mnie.

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.