Skocz do zawartości
  • 0

Problem z zdjęciem


WaldekG15

Pytanie

Witam,

Nie wiem co można zrobić żeby gwiazdy na bokach zdjęcia nie były pojechane, może ktoś miał taki problem?

Drugą kwestią są jakieś kolorowe zakłócenia w tle po wyciągnięciu staka. Mam pierwszy raz ten problem i pierwszy raz zrobione zdjęcie 10 min (zawsze miałem 2 minuty i nigdy tego nie było)

Zdjęcie było robione sky watcher ed 80 z reduktorem ogniskowej 0,85x oraz podkładkami 6mm pomiędzy adapterem a flattanerem, canon 6d, iso 800, czas 10 minut. 

Zdjęcia dodane są w jpg ze względu na pojemność.

Pierwsze to stak z 21 zdjęć a drugie pojedyńcza klatka

M 45 stak.jpg

M45.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
11 minut temu, WaldekG15 napisał:

Pojechane gwiazdy będą takiej samej długości przy np 2 min i 10 min? 

Mam kilka podkładek po 1mm i 5 mm i nie wiem przy jakim czasie naświetlania powinienem sprawdzać 

Zawsze będą takiej samej bo to kwestia dystansu flattenera od matrycy, a nie czasu naświetlania 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, isset napisał:

Może coś więcej Ci opowie :) 

Tak, powiem, współczuję :P

 

A tak na poważnie.

1 minutę temu, WaldekG15 napisał:

Chodzi o to że coś jest krzywe?

Krzywo jest "usadowiony" sensor w Canonie.

Objawiać się to będzie zawsze tym, że jedna strona będzie niemożliwa do wyostrzenia i gwiazdki będą "uciekać".

Mam to samo w Canonie 1100D i po wielu zmarnowanych nocach udało mi się ustawić matrycę tak, że focę tym aparatem obecnie.

Potrzebujesz czegoś takiego, jak tilt adapter. Wygląda tak:

M48M48_tilter.jpg

Problem z Canonami jest jednak taki, że sam aparat już sporo dystansu zabiera, więc tilt adapter musi być maksymalnie cienki, żeby zmieścił się przed flattenerem.

Ogólna zasada jest taka, że regulujesz tymi śrubkami tak, żeby nachylić cały aparat w odwrotną stronę, niż jest nachylony, krzywo osadzony sensor.

Jest z tym trochę zabawy, bo musisz wyregulować śrubkami, przetestować na gwiazdach, znów wyregulować, jeśli potrzeba i znów testować. (można użyć sztucznej gwiazdy, ale ja wolałem na polu gwiazdowym testować).

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, WaldekG15 napisał:

Zna ktoś odpowiedź na drugie pytanie : Drugą kwestią są jakieś kolorowe zakłócenia w tle po wyciągnięciu staka.

Zwyczajny szum kolorowy typowy dla matrycy kolorowej, widać go tak mocno, bo zdjęcie zostało dość "agresywnie" wyciągnięte jak na ilość lp na zdjęciu. które sprawiało wrażenie że stack jest gładki ale faktycznego światła z tła przestrzeni kosmicznej jest niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Robienie analizy z jpg, na którym są bardzo jasne gwiazdy, a tym bardziej mgławice nie ma najmniejszego sensu. Matryca jest za blisko. Po ustawieniu odpowiedniego backfocusu można będzie celować w równomierne pole gwiazdowe, zrobić z 5 klatek i sprawdzać tilt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli mogę się podpiąć, bo też walczę od dłuższego czasu z (chyba) tiltem (Canon 60D, GSO 150/750 + GSO CC, adapter WO EOS/M48):
@isset Zainstalowałem przed chwilą ASTAPa i tak się składa, że wczoraj w przerwie między chmurami zrobiłem test (z założonym korektorem, prowadzenie włączone): ostrzenie z bahtinovem, 30 sekund na polaris potem obrót o równo 180 stopni, ostrzenie z maską i znów 30 sekund. Oto co mi wyszło w astapie: 

IMG_0216_ccd_0deg.jpg

 

Obrót o 180 stopni:

IMG_0214_ccd_180deg.jpg

 

Czy to możliwe, że to to tilt? Czy wtedy nie powinien być (prawie) taki sam w obu przypadkach? Gdzieś na tym forum czytałem dziś, że taki sam objaw może dawać zła głębokość LW w tubie. Czy jesteś w stanie coś o tym powiedzieć. Z góry dzięki.

Edit: w drugim Canonie (5D mk III) mam generalnie taką samą sytuację z tą tubą.

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, WojtasSP320 napisał:

ostrzenie z bahtinovem, 30 sekund na polaris potem obrót o równo 180 stopni, ostrzenie z maską i znów 30 sekund. Oto co mi wyszło w astapie: 

Ja bym obstawiał ugięcie wyciągu.

Tilt na sensorze z założenia jest taki sam, nie zmienia się w zależności położenia teleskopu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@isset @OnlyAfc Dzięki za pomoc :). Łudzę się, że da się to prościej skorygować niż tilt na matrycy. A czy jest jakiś sprawdzony sposób, żeby to stwierdzić/zmierzyć? 
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zrobić próbne foto na niskich wysokościach nad horyzontem z body na górze tuby z matrycą skierowaną pionowo w dół. 

Albo założyć kolimator laserowy i użyć body jako obciążenia na lince/pasku założonej na kolimatorze w okolicy wyciągu i zobaczyć czy laser zmieni położenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, count.neverest napisał:

Robienie analizy z jpg, na którym są bardzo jasne gwiazdy, a tym bardziej mgławice nie ma najmniejszego sensu. Matryca jest za blisko. Po ustawieniu odpowiedniego backfocusu można będzie celować w równomierne pole gwiazdowe, zrobić z 5 klatek i sprawdzać tilt.

Wiadomo, że powinno równomierne pole, ale jak patrzę to chyba tych jasnych gwiazd algorytm jednak nie uwzględnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.