Skocz do zawartości

Fioletowe refleksy od jasnych gwiazd - Nikon D610 stock


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem przyjemność po raz pierwszy wypróbować Nikona D610 w fotografii DSO. Z racji, że nie jest modowany, pomyślałem, że idealnym celem będą Plejady.

 

Wszystko by było ładnie i pięknie, gdyby nie poniższe fioletowe plamy od jasnych gwiazd. Pierwszy raz widzę coś takiego i nie mam pojęcia z czego może to wynikać. Fotografowałem bez żadnego filtra, a włożenie baadera UV/IR cut nic nie pomogło (zgodnie z oczekiwaniami zresztą).

 

Wydaje mi się, że rozłożenie plam jest odwrotne względem położenia jasnych gwiazd w kadrze.

 

Jedyny pomysł na jaki wpadłem to to, że odpowiada za to lustro. Próbowałem wykonać ekspozycję z funkcją Mup, ale NINA nie chciała w ten sposób zwolnić migawki.

 

Chciałbym zmodować to body, ale nie zrobię tego póki nie wyjaśnię i nie naprawię tego problemu, dlatego też liczę na Waszą pomoc.

 

Ostatnie zdjęcie to pojedyncza surowa klatka przekonwertowana na .jpg.

 

Eq:

Scope: GSO 8" f/4

Coma corrector: TS GPU

 

...i nic innego na drodze wiązki światła już nie ma.

 

1693154818_Plejadkiv2PXdnreflectionsmainresizee.thumb.jpg.4050040d1d3395d53a071ffc7cafaa92.jpg

 

407618670_Plejadkiv2PXdnreflectionsmarkedresizee.thumb.jpg.a3e0b03a6a07bf51626dd09a0a7c0a77.jpg

 

264847865_rawrefletionsresize.thumb.jpg.f26caad75972e336e4ef51433acbf4fd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, monter napisał:

Ja bym stawiał na korektor. W Newtonie nie bardzo co ma robić takie odbicia. 

 

Tego korektora używam od pół roku wraz ze zmodowanym Canonem 600D i nigdy czegoś takiego nie widziałem.

 

Zresztą jest to rebrandowany SW Quattro GPU - bardzo popularny model wśród użytkowników newtonów. U nikogo innego również nie widziałem podobnych odblasków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy niestety będę mógł przeprowadzić dopiero w grudniu. Sprawdzę oba body na jednym obiekcie, żeby upewnić się czy to korektor.

 

Jeśli tak, to jakie jest rozwiązanie tego problemu? Czy to świadczyłoby o wadliwości mojego egzemplarza?

 

Edit. Sprawdzałem już to body również w obszarach bez jasnych gwiazd i nie było tych refleksów lub były niewidoczne.

 

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.